var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Mateusz Czarnecki

Kadra: Szalona radość po awansie. Brzęczek: Dobrzy zmiennicy to siła dobrej drużyny. Tomaszewski: Nie rozumiem wejścia Piątka

Autor: Marcin Łopienski
2019-10-14 16:45:28

Piłkarska reprezentacja Polski pokonała Macedonię Północną i awansowała na EURO 2020. Po końcowym gwizdku szaleństwa i wielkiej radości w polskim obozie nie było końca. Mamy dla Was zapis tych momentów oraz wypowiedzi piłkarzy, selekcjonera i najważniejszych postaci naszej piłki.

Selekcjoner Jerzy Brzęczek podkreślał jak ważny był to moment w jego kadencji i mówił o wielkiej radości w obozie. 

- Jest na pewno jakaś wewnętrzna radość i wewnętrzny szacunek dla chłopaków. Nie był to łatwy okres i na pewno nie będzie łatwo później, ale jestem dumny z drużyny za to, jak zagrała w tym spotkaniu. Trudnym spotkaniu, ale nasza cierpliwość została nagrodzona bramkami i awansem. Ja myślę, że to był nasz najlepszy mecz w tych eliminacjach, pod kątem taktycznym i boiskowej cierpliwości. Z tego, co pamiętam, dziewięć bramek dla nas padło po zmianach, więc ci, co wchodzą, dają nam jakość. Zawsze powtarzam to zmiennikom. To siła dobrej drużyny.

- Ten nasz Stadion Narodowy to pewna świątynia i cieszę się, że ta seria trwa. Oby trwała jak najdłużej. Na pewno szacunek dla drużyny, bo to kolejny mecz bez straty bramki. Za wcześnie jest, żeby mówić o tym, co będziemy robić z meczami w listopadzie. Na razie można się nacieszyć sukcesem, a za dwa-trzy dni można zacząć przygotowania, zacząć jeździć sprawdzać zawodników w klubach. Te mecze sprawdzą naszą psychikę i to, jak jesteśmy gotowi do mistrzostw. Dziś jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Widać, że jest w składzie rotacja, nawet dziś, ale ciągle nie wiemy, jak będą personalnie wyglądać mecze w listopadzie. Trzeba szanować to, że jesteśmy trzeci raz na mistrzostwach. Szanujmy to. Do krytyki jestem przyzwyczajony jako zawodnik i jako trener (za 90minut.pl).

***

W wypowiedziach piłkarzy naszej kadry, w tym kapitana Roberta Lewandowskiego, dominowała radość z awansu, ale nie zabrakło słów o ciężkiej pracy, jaką trzeba wykonać, aby coś osiągnąć na turnieju. 

- Jest awans, więc plan jest zrealizowany. Plan zrealizowany po dobrej grze i brawo dla chłopaków za to, jak cierpliwie graliśmy. Dziś było wszystko, czego potrzebowaliśmy. W takich meczach cierpliwość jest bardzo ważna. Po I połowie zdawaliśmy sobie sprawę, że są sytuacje i bramka zaraz przyjdzie. Wiedzieliśmy, jak się mamy poruszać, co mamy robić, a przeciwnikowi pozwoliliśmy tylko na strzał z dystansu. Dla nas jako tej kadry przełomowe będą dopiero mistrzostwa, ale to jeszcze daleka droga. Mam nadzieję, że będziemy się rozwijali. Mecze eliminacyjne to mecze eliminacyjne, na pewno będziemy jeszcze w listopadzie chcieli zdobyć punkty i dopracować pewne szczegóły, bo lepszej okazji niż wtedy nie będzie. Przede wszystkim trzeba poprawić, to co funkcjonuje źle, ale też to, co dobrze, żeby było lepiej. Cieszymy się z tego awansu tak samo jak kibice. Dziś jeszcze możemy poświętować, ale jutro znów wszyscy jesteśmy w klubach. Jesteśmy profesjonalistami – powiedział Robert Lewandowski.

- Jesteśmy dumni i zadowoleni, bo udało nam się dokonać wielkiej rzeczy tymi trzema awansami z rzędu i zapisać się kartami w historii, ale to nie jest koniec. Chcemy teraz wygrać grupę, a potem jak najlepiej przygotować się do mistrzostw, bo po meczach w listopadzie będzie długa przerwa aż do marca. Na pewno dziś w parze z każdym zawodnikiem szła gra. To nie jest żadna tajemnica, że te wyniki były niezłe, ale stylu brakowało. Dziś do wyniku doszedł styl, luz, polot i kilka składnych akcji i to cieszy. Ten mecz może być taką bazą dla nas i potem będzie już tylko lepiej. Oby to był dla nas punkt odniesienia i z tego, co było wcześniej, wyciągniemy pozytywy. Oczywiście były rzeczy, które nie do końca funkcjonowały, ale wydaje się, że było ich mniej. Jesteśmy drużyną mężczyzn. Nie ma w żadnej drużynie tak, że każdy się kocha i za sobą przepada, ale jesteśmy dorosłymi ludźmi i ja zawsze wolę, jak ktoś mi mówi, jak rzeczy wyglądają i mówi mi wszystko w twarz. Tak to powinno wyglądać – powiedział Kamil Glik.

- Ja tylko wszedłem na podmęczonego rywala i pomogłem drużynie. Wiadomo, że ta bramka była ważna, bo od początku się jakoś męczyliśmy. Macedonia dobrze grała w defensywie, ale koniec końców wygraliśmy. Ja walczę o swoje, takie wejścia, jak dziś, dają mi dużo czasu na boisku i trzeba wykorzystywać takie szansy. Cieszę się każdym powołaniem i daję z siebie "maksa". Odległości nie sprawiają mi zbyt dużo problemów. To nie mój pierwszy tak daleki wyjazd, znam swoje ciało i wiem, co robić, żeby szybko się przestawić. Za miesiąc kolejna kadra, więc trzeba jak najlepiej się przygotować, ale mamy ten awans, więc można popracować nad różnymi schematami. Idzie to w dobry kierunku i wierzę, że kolejna kadra będzie jeszcze lepsza – stwierdził Przemysław Frankowski.

- Bardzo się cieszę z tej bramki, to była bardzo ważna bramka, bo uspokoiła nam spotkanie. Cieszymy się, że jedziemy. Jest dużo do poprawy, jeśli chodzi o styl, grę, trzeba się rozwijać i będzie coraz lepiej. Na początku wydaje mi się, że mieliśmy problemy ze względu na to, że Macedonia grała bardzo głęboko. Potem zawodnicy byli bardziej zmęczeni i gra się otworzyła. Mieliśmy dziś spokój i wsparcie i to ważne zwycięstwo, bo awans był dla nas tak jakby obowiązkiem. Są kolejne kroki przed nami i trzeba je wykonać. Musimy jeszcze popracować nad formą w klubie i tyle. Na pewno ten awans smakuje inaczej niż chociażby ten na mistrzostwa we Francji, bo to jednak był awans po dość dużej przerwie, a teraz brak awansu trzeba było traktować jak porażkę – powiedział Arkadiusz Milik.

***

Po zakończonym spotkaniu zadowolenia nie ukrywał Zbigniew Boniek, który cieszył się ze zwycięstwa i awansu reprezentacji na Euro 2020. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej pochwalił za niedzielny mecz Jacka Góralskiego. 

- Indywidualnie prezes PZPN pochwalił Jacka Góralskiego, który jego zdaniem "był fantastyczny", ale zaraz potem podkreślił, że cała drużyna zagrała dobrze – czytamy na portalu WP Sportowe Fakty. 

- Atmosfera na trybunach była fantastyczna. Niektórzy krytykują tych kibiców, ja nigdy bym ich nie krytykował. Oni żyją meczem, reagują na to co dzieje się w spotkaniu. Zachowują się tak jak piłkarscy fani powinni się zachowywać. Trzeci raz z rzędu jedziemy na mistrzostwa świata lub Europy. Brawa dla chłopaków ten awans ich zbuduje, pozwoli im jeszcze bardziej uwierzyć w siebie – stwierdził Boniek.

***

Dla portalu WP Sportowe Fakty mecz z Macedonią Północną skomentował Jan Tomaszewski. Legendarny bramkarz pochwalił reprezentację za kontrolę nad meczem i wynik, ale nie rozumiał za to wprowadzenia na boisko Krzysztofa Piątka.

- Stworzyliśmy kilka sytuacji podbramkowych w pierwszej połowie: był fenomenalny strzał Lewandowskiego, poprzeczka Zielińskiego. Widać było, że po prostu kontrolujemy mecz. I właśnie o to chodziło. 

Bardzo podobał mi się mecz. Po raz pierwszy od spotkania z Włochami zagraliśmy w optymalnym zestawieniu: 4-4-1-1. Gdyby Brzęczek przez dziesięć meczów nie filozofował to drużyna miałaby automatyzm w grze. A tu było widać, że brakuje zrozumienia wśród zawodników. Mimo to dominowaliśmy na boisku. Z tyłu było na "zero", ale tak samo byłoby, gdybym to ja stał w bramce - powiedział Tomaszewski.

- Przy bramce widzieliśmy geniusz Roberta Lewandowskiego, który fenomenalnie przyjął piłkę i puścił "siatę" rywalowi. Podał do Frankowskiego, a ten miał wejście smoka. Nie mogę natomiast zrozumieć trzeciej zmiany w 91. minucie. Ja mam pytanie do Brzęczka: dlaczego zdejmuje grającego w tym momencie na lewej pomocy Zielińskiego i wystawia "dziewiątkę", gdy prowadzimy? Powtórzę to, co mówiłem po Łotwie: to nie jest Caritas. Przecież aż się prosiło, żeby wpuścić Maćka Rybusa. Natomiast u Piątka widać, że opuścił go fart - skomentował legendarny bramkarz reprezentacji Polski. 

***

Na kanale „Łączy nas piłka” pojawił się materiał, będący zapisem radości polskich piłkarzy po wygranym meczu i awansie na EURO 2020. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się