var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

Połowinki 2x45: Bez nich mury obronne byłyby pełne dziur – top5 środkowych obrońców Ekstraklasy

Autor: Paweł Łopienski
2019-11-13 23:00:43

Drużynę buduje się od defensywy – to stare prawidło piłki nożnej. Mocny zespół walczący o najwyższe cele charakteryzuje szczelna defensywa. A w niej znaleźć muszą się zawodnicy, którzy tworzą mur nie do zburzenia. Przedstawiamy najlepszych środkowych obrońców półmetka w Ekstraklasie. Zdecydowaliśmy się na właśnie tych piłkarzy na podstawie not pomeczowych, które wystawiamy ligowcom w skali 1-10, gdzie wyjściowa to 5. Pod uwagę braliśmy zaś piłkarzy, którym wystawiliśmy przynajmniej 5 ocen za poszczególne występy. Zapraszamy do lektury!

5. David Jablonsky (Cracovia) – 5,18

O stoperze krakowskiej drużyny wspominaliśmy już w zestawieniu najlepszych letnich transferów. Czech został sprowadzony do polskiej drużyny za darmo i niemal idealnie wpasował się w boiskowe plany Michała Probierza, wygrywając rywalizację na swojej pozycji z Niko Datkoviciem oraz Ołeksijem Dytiatjewem. Od samego początku wiadomo było, że Cracovia wzięła nie byle kogo, o czym świadczyło to, że w przeszłości został wybrany najlepszym obrońcą bułgarskiej ekstraklasy. Co prawda do tej pory nie potwierdził jeszcze jednego ze swoich atutów, czyli przydatności w polu karnym przeciwnika, ale obrońców rozlicza się przede wszystkim za grę w defensywie. A tutaj radzi sobie bez zarzutu, w jedenastu występach tylko raz notując ocenę poniżej wyjściowej.

5. Igor Lewczuk (Legia Warszawa) – 5,18

To interesujące, ale zarówno Jablonsky, jak i Lewczuk uzyskali tę samą notę, w dodatku rozegrali oni identyczną liczbę meczów. Dlatego nie mieliśmy jak zdecydować, który piłkarz zasłużył na wyższe miejsce w tym zestawieniu. 34-letni środkowy obrońca to cichy bohater Legii Warszawa w rundzie jesiennej. Nie grał w każdym spotkaniu, ale jeśli już to prezentował się zazwyczaj z dobrej strony w grze w powietrzu, w destrukcji oraz nierzadko tworząc zagrożenie pod bramką rywala. Jego dyspozycja imponować mogła szczególnie w ostatnich tygodniach, gdy warszawska Legia przebijała się przez niższe miejsca w tabeli, aby wreszcie awansować na pozycję lidera Ekstraklasy. Słabszy występ przydarzył mu się tylko w meczu pucharowym z Widzewem Łódź, co oczywiście nie było brane pod uwagę w tym zestawieniu.

3. Błażej Augustyn (Lechia Gdańsk) – 5,33

O środkowym obrońcy Lechii mówi się, że to obrońca w starym stylu: wysoki, silnie zbudowany, wygrywający każdą główkę i skuteczny w destrukcji. Te wszystkie atuty Augustyna widzimy odkąd Piotr Stokowiec uczynił go czołowym obrońcą swojej drużyny w poprzednim sezonie. W nowych rozgrywkach utrzymał poziom, do tego nie prokuruje tylu rzutów karnych, ile na początku bieżącego roku. Szkoleniowiec gdańskiego zespołu nie otrzymał choćby pół argumentu, aby w rundzie wiosennej przestać stawiać na doświadczonego defensora.

2. Israel Puerto (Śląsk Wrocław) – 5.40

Co prawda w zestawieniu najlepszych letnich transferów stoper Śląska znalazł się dopiero na piątym miejscu, ale w klasyfikacji najlepszych stoperów przedzielił defensorów gdańszczan. Wychowanek Sevilli kazał na siebie trochę poczekać, bo przez kontuzję przywodziciela na boisku pojawił się dopiero w 5. kolejce. Lecz od pierwszego spotkania pokazywał się z tak dobrej strony, że nie stracił miejsca w wyjściowej jedenastce aż do teraz. I w sumie nie dziwimy się, bo wstawienie zamiast niego do składu Mariusza Pawelca byłoby podobną sytuacją, co jeżdżenie polonezem, mając w garażu lśniące lamborghini. I co prawda, Hiszpan rozpoczął swoją przygodę we Wrocławiu od asysty przy trafieniu Roberta Picha, ale jego zaletą jest skuteczna postawa w defensywie. Takie transfery do klubów Ekstraklasy rozumiemy i liczymy, że to nie wszystko, co pokaże nam były zawodnik Sevilli.

1. Michał Nalepa (Lechia Gdańsk) – 5,53

Lechia Gdańsk środkowymi obrońcami stoi! Do takiego stanu rzeczy mogliśmy przyzwyczaić się już w zeszłym sezonie. Ale naprawdę miło popatrzeć, że dyspozycja duetu stoperów nie spadła drastycznie wraz z rozpoczęciem nowych rozgrywek. Michał Nalepa oraz Błażej Augustyn to fundamentalne postaci dla klubu z Trójmiasta. Ten pierwszy gra na tyle dobrze, że okazał się najlepszym środkowym obrońcą zakończonej właśnie rundy jesiennej.

I choć zespół prowadzony przez Piotra Stokowca po piętnastu kolejkach zajmuje dopiero ósme miejsce, to akurat do defensywy można mieć najmniej pretensji (choć i w tym elemencie na pewno są jeszcze spore rezerwy). Nalepa opuścił tylko jedno spotkanie, ale poza tym dwukrotnie dostał od nas „7” i tylko raz zaprezentował się poniżej wyjściowej. To dało mu miejsce w najlepszej jedenastce minionych 15 kolejek oraz najwyższą notę wśród środkowych obrońców.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się