Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

I liga: Koniec pierwszej części sezonu. Warta najlepsza, Stal i Podbeskidzie na podium, Chojniczanka czerwoną latarnią (video)

Autor: Filip Gierszewski
2019-12-02 21:14:16

To był już ostatni tydzień ligowy zaplecza ekstraklasy w tym roku kalendarzowym. W nim najpierw odrabiane były zaległe mecze 18. kolejki, a w weekend rozwiązała się kwestia mistrza jesieni. Zostali nimi podopieczni Piotra Tworka, którzy utrzymali zajęte na początku listopada pierwsze miejsce. Tuż za nimi rzutem na taśmę uplasowała się Stal Mielec, dzięki pokonaniu w sobotnim hicie kolejki Podbeskidzie. Do szóstki na samym finiszu dostała się również Olimpia Grudziądz, a na samym dnie tabeli zadomowiła się Chojniczanka, która zamknęła ten fragment sezonu pięcioma kolejnymi porażkami.

Zanim jednak o wydarzeniach najnowszych, wróćmy na moment do owych trzech nierozegranych we właściwym terminie spotkaniach. W wyniku powołań reprezentacyjnych zaniechano podjęcia starć GKS-u Jastrzębie z Puszczą Niepołomice, Odry Opole z Miedzią Legnica oraz Chrobrego Głogów z Olimpią. Pierwszy z tych pojedynków zakończył się wynikiem 1:1 po bramkach Marka Mroza z końcówki pierwszej połowy i wyrównaniu Jose Embalo w 74. minucie. Biorąc pod uwagę formę Puszczy na wyjeździe (po tym meczu ich bilans optował na 4-4-1), jastrzębianie powinni taki rezultat przyjąć z zadowoleniem.

Cuda działy się za to w Opolu. Tam Oderka gładko rozprawiła się z Miedzianką, pokonując ją 3:0 dzięki bramkom zdobytym w drugiej połowie. Strzelanina zaczęła się dopiero od wykorzystanego rzutu karnego w 74’ przez Tomasa Mikinicia, a mogła już na 25 minut wcześniej, gdyby z identycznej sytuacji nie pomylił się Krzysztof Janus. Ten sam zawodnik odkupił jednak swoje grzechy, kiedy sześć minut po trafieniu Czecha z jedenastu metrów on sam podwyższył na 2:0. Była to dla niego bramka w trzecim kolejnym meczu. Po kilku minutach znów trafił Mikinic i wiadomo już było, że legniczanie się z tego nie wygrzebią.

Bardziej wyrównane widowisko miało miejsce przy Wita Stwosza. Chrobry szybko objął prowadzenie za sprawą nieomylnego z „wapna” Michała Ilkówa-Gołąba i wyglądało na to, że Pomarańczowo-Czarni odstawią na przestrzeni meczu Olimpię. Tak się jednak nie stało, gdyż tuż przed zejściem do szatni wyrównał Joao Criciuma (siódmy gol w lidze), a raptem jedenaście minut po zmianie stron przyjezdni wysunęli się na prowadzenie po celnej główce Łukasza Bogusławskiego. Na odpowiedź miejscowych nie trzeba było czekać zbyt długo – w 66. minucie piękne dośrodkowanie Miłosza Kozaka na gola zamienił Damian Piła, ustalając tym samym wynik meczu.

Tak więc dograniu zaległych spotkań sytuacja w tabeli zmieniła się tylko kosmetycznie. Olimpia wskoczyła nad Miedź, Chrobry i Puszcza uciekły o punkcik od strefy spadkowej, a Odra zbliżyła się do nich dzięki swojej wygranej.

GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) - Puszcza Niepołomice 1:1 (1:0)

Marek Mróz 43’ - José Embaló 74’

GKS 1962: 81. Mariusz Pawełek - 16. Dominik Kulawiak, 5. Michał Bojdys, 17. Kamil Szymura, 94. Dawid Gojny - 10. Farid Ali, 6. Łukasz Norkowski, 20. Damian Tront, 21. Marek Mróz (79’, 28. Kamil Adamek), 8. Kamil Jadach (72’, 11. Dominik Szczęch) - 12. Jakub Wróbel

Puszcza: 22. Karol Niemczycki - 27. Mateusz Bartków, 23. Piotr Stawarczyk, 5. Konrad Stępień, 28. Michał Mikołajczyk - 7. Marcel Kotwica, 8. Longinus Uwakwe, 10. Hubert Tomalski (84’, 9. Jakub Bąk), 11. Marcin Stefanik (65’, 14. Jakub Serafin), 2. Łukasz Szczepaniak (70’, 70. José Embaló) - 17. Bartosz Żurek

Żółte kartki: Szymura - Uwakwe, Żurek

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa)

Widzów: 1354

***

Odra Opole - Miedź Legnica 3:0 (0:0)

Tomáš Mikinič 75’ (k), 86’, Krzysztof Janus 79’

Odra: 23. Mateusz Kuchta - 77. Patryk Janasik, 27. Mateusz Kamiński, 3. Mateusz Wypych, 17. Bartłomiej Wdowik - 22. Dawid Błanik (60’, 9. Tomáš Mikinič), 66. Miłosz Trojak (82’, 70. Thijs Timmermans), 98. Mateusz Czyżycki, 14. Sebastian Bonecki, 7. Krzysztof Janus - 28. Arkadiusz Piech (62’, 20. Szymon Skrzypczak)

Miedź: 1. Łukasz Załuska - 23. Paweł Zieliński (78’, 21. Henrik Ojamaa), 26. Božo Musa, 5. Damian Byrtek, 17. Marcin Warcholak - 70. Maciej Śliwa (78’, 27. Patryk Makuch), 13. Adrian Purzycki, 8. Marquitos (46’, 7. Krzysztof Danielewicz), 9. Dawid Kort, 10. Jakub Łukowski - 20. Valērijs Šabala

Żółte kartki: Bonecki - Musa, Purzycki, Šabala, Warcholak

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok)

Widzów: 910

Bramki z tego meczu obejrzysz tutaj.

***

Chrobry Głogów - Olimpia Grudziądz 2:2 (1:1)

Michał Ilków-Gołąb 8’ (k), Dominik Piła 66’ - João Criciúma 43’, Łukasz Bogusławski 56’

Chrobry: 25. Michał Szromnik - 18. Michał Ilków-Gołąb, 31. Oliver Práznovský, 26. Łukasz Góra, 32. Przemysław Stolc - 7. Miłosz Kozak, 8. Szymon Drewniak, 15. Maciej Diduszko (78’, 28. Krzysztof Kubica), 6. Jarosław Ratajczak (59’, 77. Dominik Piła) - 99. Damian Kowalczyk (84’, 21. Michał Pawlik), 11. Mikołaj Lebedyński

Olimpia: 1. Łukasz Sapela - 25. Damian Ciechanowski, 18. Lukáš Ďuriška, 93. Łukasz Bogusławski, 71. Remigiusz Szywacz - 8. Sebastian Kamiński, 44. Dominik Frelek, 21. Maciej Kona, 10. Robert Ziętarski, 11. Omran Haydary (77’, 34. Mohamed Medfai) - 9. João Criciúma (84’, 23. Konrad Handzlik)

Żółte kartki: Lebedyński, Diduszko, Ilków-Gołąb, Drewniak, Kozak - Sapela, Kona, Kamiński

Sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom)

Widzów: 682

***

Przechodzimy już do tego, co działo się w ostatni ligowy weekend roku 2019. Na początek skupmy się na meczach drużyn ze szczytu tabeli. Warta zwyciężyła z Wigrami 3:0, ale nie był to dla Zielonych mecz tak prosty, na jaki wskazywałby rezultat. Suwalczanie nieustannie kąsali gospodarzy swoimi kontratakami i kto wie jak potoczyłyby się losy tego spotkania, jeśli Joel Huertas wykorzystałby rzut karny w 44. minucie. Niemniej wobec jego nieskuteczności, w drugiej połowie Warta odskoczyła siedemnastej drużynie ligi dzięki… Bramce Mateusza Kupczaka z jedenastu metrów. Pomimo starań Wigierek wynik uległ zmianie już tylko w 93’, i to po bramce samobójczej jej młodego obrońcy, Michała Ozgi.

Podbeskidzie zaś w trzy minuty dało sobie wyrwać drugie miejsce w tabeli jesieni. Stal Mielec, która podejmowała Górali, zwyciężyła z nimi 2:1, dzięki czemu jeszcze bardziej wzrosły notowania Dariusza Marca, a on i jego zespół mogli cieszyć się z przezimowania tuż za liderem. Miejscowi weszli w ten mecz nieskoncentrowani, z czego wynikały błędy w kryciu przy rzucie rożnym z 13. minuty, po którym padła bramka Mateusza Żyry, a także nieporozumienie w ustawieniu linii obrony, kiedy w dosłownie kolejnej akcji kontrę wyprowadzał i potem sam ją wykańczał Mateusz Mak.

Bielszczanie wchodzili więc w drugi kwadrans z dwubramkową stratą. Mogli ją zmniejszyć tuż po wznowieniu gry, ale strzał Rakowskiego z półwoleja rewelacyjnie zatrzymał Damian Primel. Nieco później (około 40’), po kolejnej dobrej interwencji, tym razem wychowanek Zagłębia Lubin niepotrzebnie się przewietrzył, ale jego błędu nie wykorzystał zazwyczaj bezbłędny w tym sezonie Karol Danielak, który nie trafił do stojącej otworem bramki. Trzeci najlepszy strzelec I ligi zasłużył tym zagraniem na miano niedołęgi kolejki.

Raptem dwie minuty po nieszczęsnym pudle Danielaka ręką w polu karnym zainterweniował Josip Soljic, a z wapna nie chybił Łukasz Sierpina. Drugie 45. minut nie obfitowało już w bramki, jak te pierwsze. W szeregach Podbeskidzia narastała frustracja, a sama Stal niespecjalnie kwapiła się do opuszczania własnej połowy, chyba że w roli kontratakujących. W 77. minucie w sytuacji trzech na jednego faulem bronił się Filip Modelski, za co arbiter kazał opuścić mu boisko. To szczególnie wpłynęło na zrywność Górali, których totalnie stłamsiła gra w dziesięciu. Wynik pozostał niezmienny, ale pozycje obu drużyn już nie.

Za tymi ekipami czai się również niesforny Radomiak, który wziął w niedzielę na bełchatowskim GKS-ie rewanż za sierpniowe 0:3 na boisku drużyny Artura Derbina. RKS po totalnej dominacji i rażących błędach Daniela Niżnika zwyciężył 2:0, a bramki na początku połów zdobywali Mateusz Michalski i Patryk Mikita (odpowiednio czwarty i siódmy gol w tym sezonie). Plamą na tym meczu na pewno będzie brzydki faul Emile Thiakane, po którym zmuszony był opuścić boisko Damian Jakubik, lecz pierwsze wieści są na szczęście takie, że obrońcy Radomiaka nie grozi poważna kontuzja. Na skutek tej wygranej najlepszy tegoroczny beniaminek umocnił się na czwartej lokacie, czemu pomogły niekorzystne wyniki GKS-ów – Jastrzębia i Tych.

Warta Poznań - Wigry Suwałki 3:0 (1:0)

Gracjan Jaroch 27’, Mateusz Kupczak 52’ (k), Michał Ozga 90’ (s)

Warta: 1. Adrian Lis - 7. Michał Grobelny, 5. Bartosz Kieliba, 16. Aleks Ławniczak, 3. Jakub Kiełb - 19. Mariusz Rybicki, 6. Łukasz Trałka, 21. Mateusz Kupczak, 22. Robert Janicki (69’, 10. Adrian Laskowski), 27. Serhij Napołow (62’, 28. Karol Gardzielewicz) - 25. Gracjan Jaroch (89’, 9. Łukasz Spławski)

Wigry: 33. Dominik Kąkolewski - 16. Michał Król (78’, 9. Kamil Sabiłło), 25. Arkadiusz Najemski, 8. Michał Ozga, 21. Konrad Matuszewski - 6. Grzegorz Aftyka (78’, 64. Łukasz Sosnowski), 4. Dawid Sołdecki, 22. Joel Huertas, 27. Robert Bartczak, 77. Cezary Sauczek (72’, 2. Paweł Gierach) - 10. Michał Żebrakowski

Żółte kartki: Kupczak, Trałka - Najemski, Żebrakowski, Król, Sołdecki

Sędzia: Marek Opaliński (Legnica)

Widzów: 926

Skrót meczu obejrzysz tutaj.

***

Stal Mielec - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (2:1)

Mateusz Żyro 13’, Mateusz Mak 15’ - Łukasz Sierpina 43’ (k)

Stal: 29. Damian Primel - 11. Szymon Stasik, 5. Mateusz Żyro, 22. Mateusz Bodzioch, 23. Krystian Getinger - 20. Grzegorz Tomasiewicz (90’, 18. Bartosz Bajorek), 8. Maciej Urbańczyk, 16. Josip Šoljić (46’, 24. Lukáš Bielák), 17. Bartosz Nowak, 10. Mateusz Mak - 14. Łukasz Janoszka (58’, 9. Andreja Prokić)

Podbeskidzie: 1. Martin Polaček - 2. Filip Modelski, 3. Aleksander Komor, 28. Kornel Osyra, 22. Kacper Gach - 8. Karol Danielak, 27. Konrad Sieracki (69’, 80. Mateusz Sopoćko), 7. Rafał Figiel, 90. Adrian Rakowski (85’, 99. Iván Martín), 11. Łukasz Sierpina - 95. Marko Roginić

Żółte kartki: Tomasiewicz, Urbańczyk - Osyra

Czerwona kartka: Filip Modelski (77’, Podbeskidzie, za faul taktyczny)

Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock)

Widzów: 2929

***

Radomiak Radom - GKS Bełchatów 2:0 (1:0)

Mateusz Michalski 6’, Patryk Mikita 49’ (k)

Radomiak: 1. Artur Haluch - 14. Damian Jakubik (86’, 6. Adam Banasiak), 20. Kacper Pietrzyk, 16. Mateusz Cichocki, 33. Dawid Abramowicz - 9. Leândro (79’, 27. Damian Nowak), 11. Michał Kaput, 7. Mateusz Michalski (89’, 90. Jakub Nowakowski), 77. Patryk Mikita - 22. Maciej Górski, 10. Rafał Makowski

Bełchatów: 12. Daniel Niźnik - 16. Mikołaj Grzelak, 3. Marcin Grolik, 5. Michał Kołodziejski, 9. Krzysztof Wołkowicz - 14. Bartosz Biel (46’, 10. Dawid Flaszka), 8. Paweł Czajkowski (69’, 13. Artur Golański), 19. Adrian Małachowski, 20. Mateusz Marzec (77’, 7. Bartłomiej Bartosiak), 11. Émile Thiakane - 6. Dawid Kocyła

Żółte kartki: Cichocki - Czajkowski, Marzec, Niźnik, Kołodziejski, Grolik, Kocyła

Czerwona kartka: Émile Thiakane (83’, Bełchatów, za brutalny faul)

Sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław)

Widzów: 3452

Skrót tego meczu obejrzysz tutaj.

***

Mierną formę GKS-u Jastrzębie wykorzystał będący w jeszcze mierniejszej formie Stomil Olsztyn. OKS odniósł swoje pierwsze ligowe zwycięstwo po ponad dwóch miesiącach, a nie była to sztuka łatwa. Gospodarze objęli prowadzenie już w trzeciej minucie dzięki ósmemu tegorocznemu trafieniu Jakuba Wróbla, co mogło podminować olsztynian, którzy przemierzyli na to spotkanie ponad 500 kilometrów. Tak się jednak nie stało, OKS wyczekał na odpowiedni moment i zaatakował rywala po upływie pół godziny gry, wyrównując stan za sprawą Wojciecha Hajdy. Druga połowa szła w rytmie cios za cios, aż w samej końcówce rzut karny sprokurował Kamil Szymura. Salwa ironicznych braw należą się Waldemarowi Gancarczykowi, który perfidnie nadział się na obrońcę GKS-u, aby uzyskać dla swojej drużyny jedenastkę. Ją oczywiście wykorzystał Grzegorz Lech, co w konsekwencji zrzuciło jastrzębian z czołowej szóstki.

Tyszanie również nie zachwycili w swoim pojedynku z Odrą. W Opolu padł bezbramkowy remis i nie będziemy się tu silić na jakieś eufemizmy – to był po prostu bezbarwny, słaby mecz. Miejscowi mogą być zadowoleni, gdyż dzięki temu wyrwanemu punkcikowi zrównali się punktami z piętnastym Chrobrym i ich sytuacja nie wygląda aż tak źle.

GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) - Stomil Olsztyn 1:2 (1:1)

Jakub Wróbel 3’ - Wojciech Hajda 29’, Grzegorz Lech 88’ (k)

GKS 1962: 81. Mariusz Pawełek - 16. Dominik Kulawiak, 32. Bartosz Jaroszek, 17. Kamil Szymura, 94. Dawid Gojny - 10. Farid Ali, 6. Łukasz Norkowski (58’, 23. Daniel Liszka), 21. Marek Mróz (83’, 5. Michał Bojdys), 20. Damian Tront, 8. Kamil Jadach (59’, 7. Patryk Skórecki) - 12. Jakub Wróbel

Stomil: 82. Piotr Skiba - 18. Janusz Bucholc, 97. Wiktor Biedrzycki, 4. Jakub Mosakowski, 11. Mateusz Gancarczyk - 26. Eric Molloy, 63. Wojciech Hajda, 15. Jakub Tecław (59’, 90. Waldemar Gancarczyk), 8. Bartłomiej Niedziela (73’, 27. Oktawian Skrzecz) - 10. Artur Siemaszko (84’, 5. Grzegorz Lech), 9. Szymon Sobczak

Żółte kartki: Wróbel, Jaroszek - Biedrzycki

Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin)

Widzów: 1456

***

Odra Opole - GKS Tychy 0:0

Odra: 23. Mateusz Kuchta - 77. Patryk Janasik, 27. Mateusz Kamiński, 3. Mateusz Wypych, 17. Bartłomiej Wdowik - 9. Tomáš Mikinič (87’, 11. Franciszek Wróblewski), 66. Miłosz Trojak (78’, 2. Piotr Żemło), 70. Thijs Timmermans (64’, 10. Martin Adamec), 98. Mateusz Czyżycki, 7. Krzysztof Janus - 20. Szymon Skrzypczak

Tychy: 91. Konrad Jałocha - 5. Maciej Mańka, 4. Marcin Biernat, 3. Łukasz Sołowiej, 21. Ken Kallaste - 24. Dominik Połap (79’, 13. Łukasz Moneta), 14. Dario Krišto (46’, 7. Jakub Piątek), 31. Keon Daniel, 8. Łukasz Grzeszczyk, 17. Sebastian Steblecki - 9. Dawid Kasprzyk

Żółte kartki: Żemło - Sołowiej

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków)

Widzów: 1388

***

Dwoma drużynami, które wstąpiły do Top 6 w miejsce GKS-ów, są Olimpia i Miedź. Zespołom tym nie przeszkodziło wyczerpanie wynikające z gry co trzy dni i sprawnie pokonały rywali na ich boiskach. Grudziądzanie łyknęli słabiusieńką Chojniczankę 3:1, a w pomeczowej konferencji prasowej rozgoryczony Zbigniew Smółka przyznał, że to jego drużyna wyglądała tak, jakby grała dodatkowy mecz w środku tygodnia. Nieco trudniejsze zadanie miała Miedź, gdyż mierzyła się z płynącym na fali trzech kolejnych zwycięstw Chrobrym, lecz stanęła na jego wysokości pomimo stwarzania większego niebezpieczeństwa głogowian. Dla Olimpii dwukrotnie w drugiej części spotkania trafiał Joao Augusto (kończy jesień z siedmioma golami na koncie), do tego w pierwszej połowie dwukrotnie piłkarze Chojniczanki – wpierw do własnej bramki Jacek Podgórski, a później jego błąd naprawił Mateusz Kuzimski (dziewiąta bramka w I lidze). Kibicom Miedzi zaś radość sprawili Jakub Łukowski oraz Marquitos.

Z kronikarskiego obowiązku nadmienimy również wyniki meczów mniej elektryzujących. Zwycięstwami 1:0 ten rok zakończyły Zagłębie Sosnowiec (Fabian Piasecki trafił po raz dziesiąty) i Puszcza (w 62’ Jose Embalo skutecznie z „wapna”), które pokonały w ten sposób odpowiednio Bruk-Bet Termalikę i Sandecję. Niepołomiczanie wygrali oczywiście na wyjeździe, żeby tylko potwierdzić swój paradoks. Poza domem zdobyli oni prawie pięć razy więcej punktów, niż u siebie – to chyba wiele tłumaczy. Termalice zaś niedawne zwolnienie Piotra Mandrysza nie przyniosło natychmiastowych skutków i wbrew jej planom będzie musiała spędzić najbliższe trzy i pół miesiąca w dolnej połówce tabeli.

Chojniczanka Chojnice - Olimpia Grudziądz 1:3 (1:1)

Mateusz Kuzimski 42’ - Jacek Podgórski 17’ (s), João Criciúma 58’, 77’

Chojniczanka: 84. Radosław Janukiewicz - 23. Jacek Podgórski, 42. Seweryn Michalski, 26. Mateusz Bartosiak (46’, 19. Michał Sacharuk), 90. Jan Mudra - 94. Aghwan Papikjan (68’, 9. Mateusz Żukowski), 43. Michal Obročník (77’, 13. Toni Conejo), 20. Oskar Paprzycki, 68. Bartosz Wolski, 14. Mateusz Kuzimski - 11. Janusz Surdykowski

Olimpia: 1. Łukasz Sapela - 25. Damian Ciechanowski, 18. Lukáš Ďuriška, 93. Łukasz Bogusławski, 71. Remigiusz Szywacz - 8. Sebastian Kamiński (66’, 19. Elvir Maloku), 44. Dominik Frelek, 10. Robert Ziętarski, 23. Konrad Handzlik (81’, 34. Mohamed Medfai), 7. Omar Monterde (72’, 11. Omran Haydary) - 9. João Criciúma

Żółte kartki: Wolski - Kamiński, Ziętarski, Monterde