var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

Spokojna przystań Stolarczyka. Były trener Wisły Kraków został selekcjonerem kadry do lat 19

Autor: Marcin Łopienski
2020-02-25 20:20:31

Maciej Stolarczyk stosunkowo krótko przebywał bez pracy. Od listopadowego zwolnienia z Wisły Kraków minęły już trzy miesiące, a dziś Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował go jako nowego trenera kadry U-19. 48-latek swoją pracę w reprezentacji rozpocznie 1 marca.

Maciej Stolarczyk trenerem Wisły Kraków był od czerwca 2018 roku do listopada 2019 roku, ale do dziś nadal formalnie związany był kontraktem z „Białą Gwiazdą”. We wtorek szkoleniowiec za porozumieniem stron rozwiązał umowę, o czym poinformował sam klub w oficjalnym komunikacie. Możemy w nim przeczytać: "We wtorek 25 lutego Wisła Kraków SA rozwiązała za porozumieniem stron umowę z trenerem Maciejem Stolarczykiem na obustronnie korzystnych warunkach. Szkoleniowiec będzie kontynuować pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej jako opiekun drużyny U-19, która wkrótce rozpocznie walkę o udział w mistrzostwach Europy".

 

 

Tym samym Stolarczyk został opiekunem kadry U-19, która wkrótce rozpocznie walkę o udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Polska została umieszczona w grupie siódmej z Irlandią, Bośnią i Hercegowiną oraz Estonią. Nie można powiedzieć, że to przeciwnicy pokroju Holandii czy Hiszpanii, więc powody do optymizmu są. Dodatkowo wszystkie trzy mecze zostaną rozegrane w końcówce tego roku (11-17 listopada w Irlandii), więc trener ma sporo czasu na obserwowanie, selekcjonowanie i poukładanie swojej drużyny. 

Ciekawie rozwija się kariera 48-latka, który po zawieszeniu butów na kołku od razu zaczął przygotowywać się do pracy trenera. Ta zaczęła się w Pogoni Szczecin, wzbogacona o posadę koordynatora do spraw młodzieży i dyrektora sportowego. Przed objęciem Wisły Kraków były piłkarz tego klubu pełnił funkcję asystenta i selekcjonera kadry U-20. Jego przygodę z „Białą Gwiazdą” doskonale pamiętamy, bo to przecież było całkiem niedawno. 

Trzeba przyznać, że ciekawy kierunek obrał były trener krakowskiego zespołu, ale w sumie nie możemy się mu dziwić. W końcu praca w Polskim Związku Piłki Nożnej jest o wiele stabilniejsza niż robota w klubach Ekstraklasy czy I ligi, a przykład Czesława Michniewicza pokazuje, że trenowanie młodszych roczników również może rozwinąć trenera i wzmocnić jego pozycję na rynku szkoleniowców. Chyba każdy się z nami zgodzi, że gdyby selekcjoner młodzieżówki zwolnił etat w związku, to miałby szansę zatrudnienia w każdym klubie w lidze. A przecież w jego kontekście mówiło się nawet o seniorskiej reprezentacji i klubie rosyjskim. 

Podobnej ścieżki rozwoju życzymy Stolarczykowi, który fach w ręku ewidentnie ma. Zanim jednak 48-latek pomyśli o kadrze A, najpierw niech z reprezentacją U-19 zakwalifikuje się do młodzieżowych mistrzostw Europy, bo taki cel postawiono przed nim w PZPN.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się