Autor zdjęcia: @OL

Francuzi zagrali tak jak powinna zaprezentować się Stara Dama. I pewnie pokonali Włochów. Olympique Lyon – Juventus 1:0

Autor: Marcin Łopienski
2020-02-26 00:32:57

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego tego meczu raczej nikt nie przewidywał, że spotkanie zakończy się aż tak pewnym zwycięstwem francuskiej drużyny. To nie zespół Rudiego Garcii miał w tym dwumeczu grać pierwsze skrzypce, ale wyszło tak, że to Lyon schował do futerału Cristiano Ronaldo i spółkę.

Przed środowym spotkaniem z Juventusem w obozie gospodarzy sporo mówiło się o ustawieniu, którym Rudi Garcia miał zaskoczyć swojego przeciwnika. Wyjście trójką obrońców nie było czymś nowym dla zawodników Lyonu, bo w ten sposób zagrali w ostatnim ligowym pojedynku z FC Metz. Wtedy skończyło się to pewnym zwycięstwem 2:0. Początek meczu pokazał z kolei, że dziś Francuzi będą mieli przed sobą przeciwnika o równie uznanej renomie, ale w zdecydowanie słabszej formie.

Postawa Starej Damy to jedno, ale wielkie pochwały należą się zawodnikom Garcii. Po pierwsze za odwagę, bo Lyon zagrał dzisiaj bez żadnych kompleksów i bez respektu dla przeciwnika. Pierwsza połowa to był koncert gospodarzy, którzy konstruowali bardzo ciekawe akcje, wybornie prezentował się środek pola, gdzie tercet Guimaraes-Tousart-Aouar zdominował przeciwnika i skrzętnie z tej przewagi skorzystał. Nie chodzi tu tylko o sytuację bramkową Tousarta, ale całą postawę przed przerwą, gdzie gospodarze kilkukrotnie zmusili Wojciecha Szczęsnego do interwencji.

Pod szczególnym wrażeniem można być występu brazylijskiego pomocnika Lyonu, dla którego był to drugi mecz we francuskim zespole, a wyglądał na boisku jakby grał w tym klubie od kilku lat. Co więcej, porównywanie jego występu do postawy Rabiota, Pjanicia czy Bentancura nie ma sensu, bo nowy nabytek gospodarzy był po prostu lepszy. Pod nieobecność kontuzjowanego Memphisa Depaya, oczekiwało się, że to Houssem Aouar będzie liderem ekipy z Lyonu. Problem w tym, że dotychczas piłkarz zupełnie sobie w tej roli nie radził. Dziś jednak widzieliśmy inną twarz 21-latka, który w pełni zasłużył na pochwały, podobnie jak cała defensywa gospodarzy, która rozegrała jeden z najlepszych meczów w obecnym sezonie.

Juventus natomiast zagrał tak, jakby to był drugi mecz, a w pierwszym spotkaniu Włosi wygrali pewnie 4:0. Bardzo apatycznie w ataku, gdzie przez cały mecz nie potrafili oddać nawet jednego celnego strzału (według whoscored.com). Co więcej przed przerwą nie zanosiło się na jakieś oblężenie bramki Lopesa, W końcówce Francuzi mieli gorąco we własnym polu karnym po tym jak na boisku grał tercet Dybala-Higuain-Ronaldo, ale znowu bramkarz gospodarzy nawet nie spocił się po ich uderzeniach.

Na pewno po przerwie Lyon się za bardzo cofnął, co pozwoliło Juve ruszyć na przeciwnika, ale Włosi zamiast konkretnie zaatakować lub wypracować sobie jedną, ale stuprocentową sytuację, to raczej liczyli na karne, kilka razy padając w polu karnym Lopesa. No i oddawali niecelne uderzenia z nieprzygotowanych pozycji. Skończyło się to tym, że Stara Dama wyjedzie z Lyonu bez bramki i nawet bez celnego uderzenia, a Ronaldo po raz pierwszy w 2020 roku zakończył mecz bez zdobytej bramki. Co więcej, to już czwarta wyjazdowa porażka Juventusu w ostatnich 10 meczach. Przed środowym spotkaniem sporo pisało się o miesiącu prawdy Sarriego, który w lutym wielokrotnie przeżywał kryzysy. Na razie nie trzeba jeszcze bić na alarm, ale brak reakcji w rewanżu na to co się stało we Francji może być zwiastunem kłopotów.

Olympique Lyon – Juventus 1:0 (1:0)

1:0 – Tousart 31’ asysta Aouar

OL: Lopes – Marcelo, Denayer, Marcal – Dubois (78’ Tete), Guimaraes, Tousart, Cornet (81’ Andersen) – Toko Ekambi (66’ Terrier), Dembele, Aouar.

Juventus: Szczęsny – Danilo, Bonucci, De Ligt, Alex Sandro – Bentancur, Pjanić (62’ Ramsey), Rabiot (78’ Bernardeschi) – Cuadrado (70’ Higuain), Dybala, Ronaldo.

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania).

Żółte kartki: Marcelo, Cornet