var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Piotr Matusewicz - Press Focus

W drugiej edycji Ligi Narodów Polakom wcale nie będzie łatwiej. Kadra zagra z Włochami, Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną

Autor: Paweł Łopienski
2020-03-04 18:36:35

Co prawda do mistrzostw Europy jeszcze trzy miesiące, ale wiemy już, z kim reprezentacja Polski zmierzy się jesienią w drugiej edycji Ligi Narodów. We wtorkowym losowaniu los przydzielił nam Włochy, Holandię oraz Bośnię i Hercegowinę. Podopieczni Jerzego Brzęczka mogą mieć jeszcze trudniejsze zadanie niż poprzednio.

Jesienią zeszłego roku po zakończeniu zmagań w fazie grupowej Ligi Narodów było jasne, że kadra Jerzego Brzęczka spadła z Dywizji A. Polacy zdobyli dwa punkty w starciach z Włochami i Portugalią, przez co zajęli ostatnie miejsce w grupie i wraz z reprezentacjami Niemiec, Islandii i Chorwacji mieli pożegnać się z elitą. Dlaczego tak się jednak nie stało? Wszystko przez zmianę przepisów i rozszerzenie wspomnianej najwyższej dywizji do 16 zespołów. Oznaczało to więc, że mimo spadku, kadra pozostanie na najwyższym poziomie rozgrywek.

W Dywizji A grać dalej będą więc wszystkie reprezentacje, które brały udział w pierwszej edycji tego turnieju. Z kolei na najwyższy poziom dołączą czterej zwycięzcy Dywizji B, czyli Ukraina, Szwecja, Dania oraz Bośnia i Hercegowina.

I to właśnie z tą ostatnią drużyną przyjdzie zmierzyć nam się jesienią. We wtorkowym losowaniu, na którym kadrę reprezentowali Jerzy Brzęczek oraz Marek Koźmiński, otrzymaliśmy wcale nie łatwiejszych rywali niż poprzednio. Do wspomnianej już reprezentacji prowadzonej przez Dusana Bajevicia (z którą nigdy nie rywalizowaliśmy o punkty) dołączyły Holandia oraz Włochy. Czy jest to grupa śmierci? Na pewno nie możemy powiedzieć, że naszej kadrze będzie łatwiej niż poprzednim razem i tym razem obejdzie się bez spadku. Ale też trudno sobie wyobrazić, jakoby trafienie na Anglików i Belgów, czy Francuzów oraz Portugalczyków stawiałoby nas w zdecydowanie lepszej sytuacji.

 

 

A grać jest o co, bowiem stawka wbrew pozorom nie jest niska – przez Ligę Narodów można zapewnić sobie miejsce przynajmniej w barażach eliminacji Mistrzostw Świata.  Dwie najlepsze drużyny niezakwalifikowane do właściwego turnieju poprzez „normalne” eliminacje zostaną dorzucone do par barażowych złożonych z wiceliderów poszczególnych grup. A jeśli udałoby się nam jakimś cudem zająć pierwsze miejsce w dywizji, to awansujemy (podobnie jak trzy zwycięskie zespoły), do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w czerwcu 2021 roku. Bardzo prawdopodobne, że o te laury walczyć będziemy ponownie na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

- Dopiero wczoraj poznaliśmy rywali w Lidze Narodów. Wiele spraw związanych z tymi rozgrywkami jest do przeanalizowania, także lokalizacja domowych meczów. Na pewno część z nich zagramy na Stadionie Śląskim – powiedział dzisiaj portalowi interia.pl prezes PZPN-u Zbigniew Boniek. Możemy więc spodziewać się powtórki z ostatniej edycji tego turnieju, gdy z Portugalią i Włochami zagraliśmy właśnie na tym obiekcie. 

Rywalizacja w Lidze Narodów rozpocznie się 3 września, dzień później nasza reprezentacja rozegra wyjazdowy mecz z Holandią, a kilka dni później polscy piłkarze udadzą się do Bośni i Hercegowiny.

DYWIZJA A:

Grupa 1: POLSKA, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Holandia

Grupa 2: Islandia, Dania, Belgia, Anglia

Grupa 3: Chorwacja, Szwecja, Francja, Portugalia

Grupa 4: Niemcy, Ukraina, Hiszpania, Szwajcaria

DYWIZJA B:

Grupa 1: Rumunia, Irlandia Północna, Norwegia, Austria

Grupa 2: Izrael, Słowacja, Szkocja, Czechy

Grupa 3: Węgry, Turcja, Serbia, Rosja

Grupa 4: Bułgaria, Irlandia, Finlandia, Walia

DYWIZJA C:

Grupa 1: Azerbejdżan, Luksemburg, Cypr, Czarnogóra

Grupa 2: Armenia, Estonia, Macedonia, Gruzja

Grupa 3: Mołdawia, Słowenia, Kosowo, Grecja

Grupa 4: Kazachstan, Litwa, Białoruś, Albania

DYWIZJA D:

Grupa 1: Malta, Andora, Łotwa, Wyspy Owcze

Grupa 2: Liechtenstein, San Marino, Gibraltar


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się