var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: PressFocus

Nie mogło być inaczej – Euro i Copa America przełożone!

Autor: Paweł Łopienski
2020-03-17 16:00:52

O godzinie 13 odbyła się wideokonferencja przewodniczącego UEFA, Aleksandera Ceferina, z przedstawicielami europejskich federacji. Podczas niej doszło do ogłoszenia wyczekiwanej informacji. Najbliższe Mistrzostwa Europy, zaplanowane na czerwiec i lipiec, odbędą się w 2021 roku. Podobnie jak Copa America, które rozegrane zostanie w tych samych dniach, co przeniesione Euro.

Na wtorek zaplanowano dwie wideokonferencje. O godzinie 10 rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami największych europejskich lig, klubów, a także piłkarzy. Lecz to druga z nich była zdecydowanie ważniejsza i to po niej mogliśmy wyczekiwać interesujących doniesień. Na 13:00 zaplanowano spotkanie z 55 krajowymi związkami piłkarskimi. Jeszcze przed startem rozmów w mediach pojawiały się pierwsze przecieki na temat propozycji, na jakie zdecydowała się europejska federacja. Swoje też dowiedzieć mogliśmy się od Zbigniewa Bońka, który na łamach „Przeglądu Sportowego” ujawnił dzisiaj, że nie może być mowy o innej decyzji.

- Decyzja będzie jedna: Euro gramy w 2021 roku. Oprócz policzenia strat, zastanawiania się nad logistyką, będzie również czas na opracowanie różnych wariantów. Jeśli na przykład w jakimś miejscu epidemia by nie wygasała tak szybko jak gdzie indziej, to być może turniej nie odbędzie się w kilkunastu krajach, tylko w jednym? UEFA da sobie sporo czasu, bo mistrzostwa Europy to zbyt poważna impreza i przedsięwzięcie, by przekładać je z miesiąca na mieesiąc. A trzeba pamiętać, że w przyszłym roku kalendarz będzie jeszcze mocniej przeładowany, bo w czerwcu odbędzie się turnieju, a zaraz potem jesienią wystartują eliminacje mistrzostw świata – mówił prezes PZPN.

Stało się więc to, co było nieunikione. Od kilku dni jasne było, że rozegranie Euro w terminie będzie bardzo trudne. Ze względu na pandemię koronawirusa federacje musiały zawiesić rozgrywki ligowe, przerwano również Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy. Pomimo doniesień mediów o rzekomej pomocy Turcji i Rosji w organizacji zbliżającego się turnieju, ostatecznie zdecydowano dzisiaj o przeniesieniu mistrzostw na inny termin. Pierwotnie rozpocząć się one miały 12 czerwca w Rzymie, a ich zakończenie zaplanowano 12 lipca w Londynie. Teraz wiadomo już, że zmagania te odbędą się dokładnie rok od tych terminów (11 czerwca – 11 lipca).

 

 

Mecze towarzyskie i baraże do Euro, który miały odbyć się w marcu zostaną przesunięte na czerwiec. Z kolei czerwcowe mecze rozegrane zostaną w innym terminie. Turnieje finałowe Ligi Narodów, Euro do lat 21 oraz mistrzostwa Starego Kontynentu kobiet, które miały się odbyć w czerwcu i lipcu 2021 roku, także odbędą się kiedy indziej.

Wiadomo także więcej na temat rozgrywek klubowych. Tutaj zmiany również dotyczą przede wszystkim terminarza. Może się tak zdarzyć, że spotkania krajowych lig rozgrywane będą w środku tygodnia, a europejskie puchary w weekendy. Obecne ustalenia mówią o tym, że UEFA zamierza zakończyć sezon 2019/2020 do 30 czerwca. Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się 27 czerwca, zaś decydujący mecz o triumfie w Lidze Europy 24 czerwca. 

Co prawda związek wyraźnie zakłada, że jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do końca okresu, w którym wielu zawodnikom obowiązywać będą kontrakty. Nie da się jednak ukryć, że jest to wciąż życzeniowe podejście. Prognozy odnośnie pandemii koronawirusa nie są optymistyczne i bardzo możliwe, że i te spotkania się nie odbędą (sytuacja na świecie musiałaby zostać błyskawicznie opanowana, a na to się nie zanosi). A wtedy skutki zdecydowanie bardziej wpłyną na terminarz kolejnego sezonu. Nie wiadomo też, w jaki sposób wyłonieni zostaną finaliści wspomnianych zawodów. 

 

 

Dziennikarz „New York Times”, Tariq Panja, poinformował natomiast, że UEFA ma powołać dwie grupy do pracy nad obecną sytuacją. Jedna ma zająć się terminarzem (zasiadać w niej będą dwaj przedstawiciele UEFA, dwie osoby z lig europejskich i dwie osoby delegowane przez kluby), druga sytuacją finansową klubów i federacji. 

Europa Europą, ale również na 2021 rok przeniesiona została najbliższa edycja Copa America. Turniej ten miał odbyć się dokładnie w tym samym terminie co mistrzostwa Starego Kontynentu. Jak podała argentyńska agencja „Hoy”, w porozumieniu z UEFA i FIFA CONMEBOL, data rozpoczęcia zawodów została ustalona na 11 czerwca. Gospodarze Copa America pozostaną bez zmian – turniej odbędzie się Argentynie i Kolumbii. Do wtorku w tych krajach stwierdzono 112 przypadków zarażenia SARS-CoV-2. Dwie ofiary śmiertelne odnotowano na razie tylko w Argentynie.

Kolejne tygodnie pokażą, czy realizacja założeń UEFA będzie możliwa. Mimo że europejska federacja stara się robić podejmować racjonalne decyzje, to tylko czynniki niezależne od nich zdecydują o tym, jak będzie wyglądać piłka nożna w najbliższych miesiącach i czy nie będzie potrzeba kolejnych przesunięć.


KOMENTARZE

Stwórz konto



Zaloguj się na swoje konto




Nie masz konta? Zarejestruj się