var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: MB Media/PressFocus

W Anglii chcą Igrzysk Śmierci

Autor: Sebastian Czarnecki
2020-03-30 12:00:38

Pamiętacie innowacyjny pomysł Rakowa na dogranie sezonu w Ekstraklasie? Zamykamy wszystkie zespoły w kwarantannach i rozgrywamy wszystkie mecze na neutralnym terenie w całkowitej izolacji. Brzmiało głupio, nieprawdaż? No to Anglicy stwierdzili, że to jednak wcale nie jest taki głupi pomysł, a być może jedynie rozwiązanie na dokończenie rozgrywek.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi oczywiście o pieniądze, bo o co innego. Powtórzę się, ale nikomu na całym świecie tak bardzo nie zależy na dokończeniu rozgrywek, jak właśnie Anglikom, którzy mogą stracić ogromne pieniądze przez niewywiązanie się z umowy ze Sky Sports i BT Sports. I choć jeszcze do niedawna coraz głośniej przebąkiwało się o całkowitym anulowaniu sezonu ze względu na życie piłkarzy, to jednak ludzie usytuowani na górze cały czas szukają sposobów, żeby jednak jakoś to dograć.

Dosłownie dwa dni temu zadałem tutaj pytanie: co okaże się ważniejsze dla Anglików? Pieniądze czy zdrowie zawodników, sztabu i pracowników klubowych? Wydawać by się mogło, że pieniądze to nie wszystko, zwłaszcza w tak trudnych czasach, kiedy liczba zachorowań i zgonów rośnie z coraz większą prędkością, to jednak wciąż są niezwykle istotne. Zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą ich stracić.

Co tym razem wymyślili Anglicy? Żeby zamknąć 20 drużyn w specjalnych obozach w Londynie i okolicach, a wszystkie mecze rozegrać na przełomie czerwca i lipca w wielkim „wydarzeniu telewizyjnym”. Założenie jest takie, że wszystkie spotkania odbyłyby się na neutralnym terenie i wszystkie zostałyby wyemitowane przez telewizję. Kibice zamiast EURO 2020 otrzymaliby coś w rodzaju mistrzostw świata, tylko w wykonaniu angielskich zespołów, a nie reprezentacji.

Taki pomysł w dalszym ciągu jest niezwykle ryzykowny. Po pierwsze, trzeba byłoby przygotować dwadzieścia szczelnie zamkniętych i odizolowanych ośrodków, w których przez dwa miesiące przebywaliby piłkarze, członkowie sztabu oraz pracownicy klubowi. Każdy z nich musiałby zostać przygotowany nie tylko do codziennego funkcjonowania, ale także dostosowany do obecnie panujących warunków – chodzi oczywiście o odpowiednie zaplecze medyczne.

Czy jest to niemożliwe do zrealizowania? Na pewno nie. Anglikom naprawdę bardzo zależy na dokończeniu rozgrywek i wierzę, że są w stanie wszystko tak dopiąć, żeby wszystkie strony były zadowolone. Pozostaje sobie jednak zadać pytanie czy faktycznie takie rozwiązanie ma sens. Nawet jeśli wszystkie zespoły pozostałyby w dwumiesięcznej izolacji, to w dalszym ciągu istnieje ryzyko zagrożenia. Wystarczy, że raz nie zostaną zastosowane odpowiednie procedury i wtedy mamy prawdziwą katastrofę.

Dlaczego? W założeniu taki event musiałby być dopięty na ostatni guzik. Nie ma miejsca na żadne przestoje. Wystarczy, że jeden pracownik zostałby zarażony koronawirusem i już cały zespół musiałby zostać poddany dwutygodniowej kwarantannie. Zresztą nie tylko on, ale także potencjalnie jego ostatni przeciwnik. Mielibyśmy więc dwie drużyny, które przez dwa tygodnie nie mogłyby grać w dwumiesięcznym wydarzeniu, w którym mecze miałyby się odbywać każdego dnia. Wystarczy jeden błąd, jedno niedopatrzenie i już mamy kolejne wstrzymanie rozgrywek.

Anglicy chcą więc zorganizować swoje własne „Igrzyska Śmierci” i kolejny raz pokazują, że w obliczu epidemii nie liczy się dla nich człowiek, tylko zawartość portfela. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wielokrotnie bagatelizował problem wirusa i nie widział powodu, żeby wstrzymywać rozgrywki i życie na ulicach, a niedawno sam został zarażony. Wydawać by się mogło, że chociaż taka wiadomość sprawi, że w UK się opamiętają, ale nic bardziej mylnego.

Taki sam pomysł zresztą przedstawili działacze Rakowa Częstochowa, za co bardzo szybko zostali zgnojeni przez cale środowisko piłkarskie. Kolejny raz: nie było to przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania, ale… ryzyko w dalszym ciągu było ogromne i nikt nie chciał go podjąć. Pisaliśmy zresztą o tym tutaj.

Anglicy nie boją się jednak innowacyjnych metod, nie boją się kontrowersyjnych decyzji i nie boją się opinii publicznej. Nie w sytuacji, kiedy na szali wiszą setki milionów funtów, które mogą przejść obok nosa za niewywiązanie się z umowy telewizyjnej. Podobną drogą zresztą mogą niedługo pójść Niemcy, którym również bardzo zależy na dograniu sezonu ze względu na umowę ze Sky.

Czy faktycznie doczekamy się rozgrywek Premier League w formacie mistrzostw świata? Mimo wszystko w to wątpię, aczkolwiek znając Anglików, to jeśli ten pomysł nie przejdzie, zaraz wpadną na inny, który będzie tak samo szalony.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się