Autor zdjęcia: daily2dailynews.com

El. Ligi Mistrzów: Celtic sensacyjnie odpada, Ludogorec gorszy od Midtjylland. Pechowa porażka Viktorii i Cluj (skróty)

Autor: zebrał Łukasz Kościelniak
2020-08-27 13:00:16

Druga runda eliminacji Ligi Mistrzów przyniosła wiele emocji i przede wszystkim niespodzianek. Odpadnięcie Legii było zaskoczeniem, ale jeszcze większym jest porażka Celtiku FC, który mimo ogromnej przewagi i gry na własnym boisku poległ z węgierskim Ferencvarosem Budapeszt. Po rzutach karnych z rewelacją poprzedniego sezonu, Dinamem Zagrzeb, odpadło rumuńskie CFR Cluj. W ostatniej chwili awans wymknął się z rąk Viktorii Pilzno.

Celtic był faworytem spotkania z Ferencvarosem. Pojedynek dość niespodziewanie lepiej rozpoczęli goście – w 7. minucie na listę strzelców wpisał się David Siger, który mocno huknął sprzed pola karnego. Mistrzowie Szkocji mieli ogromną przewagę, szturmowali bramkę Denesa Dibusza, ale nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie szczelnej defensywy. Udało się to dopiero w 52. minucie – ładną, zespołową akcję wykończył Ryan Christie. Ostatnie słowo należało jednak do ekipy z Budapesztu. W 74. minucie piłkę z własnej połowy wybił znany z Korony Kielce, Adnan Kovacević, ta trafiła do Tokmaca Nguena, który popędził z nią kilkadziesiąt metrów i spokojnym strzałem zapewnił swojej ekipie niespodziewany awans. Mimo tego, że Szkoci musieli gonić wynik, szansy gry nie dostał Patryk Klimala.

Bardzo interesująco zapowiadało się starcie CFR Cluj z Dinamem Zagrzeb (poza kadrą gości był Damian Kądzior, który finalizuje transfer do SD Eibar). Mecz źle rozpoczął się dla gospodarzy – w 14. minucie fatalny błąd popełnił bramkarz, Cristian Balgradean, a z prezentu skorzystał Amer Gojak. W 64. minucie do wyrównania doprowadził Michael Pereira – tutaj również nie popisał się golkiper, Dominik Livaković. Kilka chwil później Dinamo znów objęło prowadzenie po bramce Lirima Kastratiego (znów lepiej mógł zachować się Balgradean). Kiedy wydawało się, że goście dowiozą zwycięstwo do końca, w ostatniej chwili wyrównał Gabriel Debeljuh. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc doszło do serii rzutów karnych. Piłkarze byli bezbłędni do piątej serii – wtedy pomylił się Amer Gojak, ale z prezentu nie skorzystał zawodnik gospodarzy, Catalin Golofca, który też nie wykorzystał jedenastki. W siódmej kolejce fatalnie przestrzelił Kevin Boli i to mistrzowie Chorwacji mogli świętować awans.

Z Ligą Mistrzów pożegnał się także Ludogorec Razgrad. Mistrzowie Bułgarii przegrali na własnym stadionie z duńskim FC Midtjylland 0:1. Zwycięskiego gola w 78. minucie zdobył Junior Brumado, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym gospodarzy. O sporym pechu mówią mówić zawodnicy Viktorii Pilzno. Wicemistrzowie Czech mierzyli się z AZ Alkmaar i choć przez większość spotkania był bezbramkowy remis, nasi południowi sąsiedzi wyszli na prowadzenie w 78. minucie po trafieniu Davida Limberskiego. AZ walczyło jednak do końca i w ostatniej minucie doliczonego czasu gry wywalczyło rzut karny – bezsensowny faul popełnił bramkarz, Ales Hruska. Holendrzy wykorzystali jedenastkę, a w dogrywce dwa gole zdobył Albert Gudmundsson i tym samym przypieczętował awans.

Emocji nie brakowało też w grecko-tureckim starciu. PAOK Saloniki wygrał z Besiktasem JK 3:1, a wszystkie bramki padły w pierwszej połowie. Awans wicemistrzów Grecji jest niespodzianką, choć warto zauważyć, że turecka ekipa – w porównaniu do poprzedniego sezonu – została mocno osłabiona. Całe spotkanie na ławce gospodarzy spędził Karol Świderski. Szczęśliwy awans zanotowała FK Crvena Zvezda, która na wyjeździe skromnie pokonała KF Tiranę 1:0. Męczyła się też ekipa BSC Young Boys, która mierzyła się z farerskim KI Klaksvik. Szwajcarzy pierwszą bramkę zdobyli dopiero w drugiej połowie, ale ostatecznie pokonali rywala 3:1. Poza kadrą gości był Łukasz Jarosiński.

PAOK Saloniki – Besiktas JK 3:1 (3:1)

Christos Tziolis 7’, 24’, Dimitrios Pelkas 30’ – Cyle Larin 37’.

PAOK: Zivković – Rodrigo (44’ Limnios), Ingason, Varela, Michailidis – Pelkas (76’ Esiti), El Kaddouri, Schwab, Giannoulis – Tziolis (84’ Jaba), Akpom.

Besiktas: Destanoglu – Lens, Vida, Welinton, N’Sakala (82’ Nayir) – Hutchinson, Uysal, Boyd (46’ Ozyakup), Mensah (69’ Tokoz), N’Koudou – Larin.