var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Krzysztof Porebski / PressFocus

Młodzieżowa Ekstraklasa: Kozacki początek sezonu Praszelika, Strączek zaskoczeniem. Makowski największym minusem

Autor: Marcin Łopienski
2020-09-01 12:00:46

Po dosyć przeciętnej 1. kolejce Ekstraklasy w wykonaniu młodzieżowców przyszedł ostatni weekend, po którym mamy już więcej powodów do uśmiechu. Jeszcze lepszy występ zanotował Mateusz Praszelik, z bardzo dobrej strony pokazał się Jakub Kamiński, a Rafał Strączek był najlepszym zawodnikiem Stali Mielec. Na minus ponownie zaprezentował się Tomasz Makowski.

Trzech najlepszych młodzieżowców w 2. kolejce Ekstraklasy:

Mateusz Praszelik (ocena 7)

Jakub Kamiński (ocena 6)

Rafał Strączek (ocena 6)

 

Co prawda z naszym młodzieżowym cyklem w Ekstraklasie startujemy od drugiej kolejki, ale naszym talentom przyglądaliśmy się już przed tygodniem. I może to i dobrze, że dopiero teraz ruszamy z naszą klasyfikacją, bo na inaugurację ligi nie mieliśmy aż tylu powodów do zadowolenia. W miniony weekend młodzieżowcy postanowili zaprezentować więcej jakości, chociaż i tak na największe brawa zasłużył Mateusz Praszelik. W meczu z Piastem popisał się efektowną asystą przy bramce Piaseckiego, ale z Wisłą Kraków praktycznie w pojedynkę rozmontował przeciwnika. Wywalczył rzut karny, później dograł piłkę do Picha. Jak tak dalej pójdzie we Wrocławiu szybko zapomną o Przemysławie Płachecie i będą mieli nową gwiazdę. 

 

 

Na takową powoli wyrasta również Jakub Kamiński z Lecha Poznań. Naturalnie w zespole są ważniejsi piłkarze, którzy jak chociażby Kamil Jóźwiak czy Jakub Moder już dostali powołanie od Jerzego Brzęczka. Skrzydłowy Kolejorza już za chwilę odejdzie jednak z Poznania, a graczem, który będzie wspierał Jana Sykorę na skrzydłach ma być właśnie Kamiński. W niedzielnym meczu z Wisłą Płock 18-latek zaraz po Ishaku i Tibie był najlepszym zawodnikiem drużyny trenera Żurawia. 

Sporym zaskoczeniem na pewno jest Rafał Strączek ze Stali Mielec, który pełni rolę młodzieżowca, ale nie jestem piątym kołem u wozu, a jak dotąd najlepszym zawodnikiem drużyny. Na uwagę na pewno zasługuje również bardzo dobry występ Pawła Olszewskiego z Legią, przedwcześnie zakończony urazem obrońcy. 

Trzech najgorszych młodzieżowców w 2. kolejce Ekstraklasy:

Tomasz Makowski (ocena 3)

Dominik Steczyk (ocena 3)

Arkadiusz Pyrka (ocena 3)

 

Akurat w tej kategorii mieliśmy wielkie pole do popisu i najmniejszy ból głowy, bo tych, którzy zagrali słabo było zdecydowanie więcej. Na pewno martwi nas forma Tomasza Makowskiego – pomocnik Lechii Gdańsk nie potrafił pokazać swojej jakości w pierwszym spotkaniu z Wartą, gdzie jego zapędy skutecznie gasili Kupczak z Trałką. Mizernie wypadł również w starciu z Rakowem, gdzie ciała dała cała drużyna. Niemniej musimy pamiętać, że dla Makowskiego to trzeci sezon w Ekstraklasie i albo 21-latek wejdzie na wyżyny swoich umiejętności, co poskutkuje wyjazdem za granicę, albo na zawsze zostanie ligowcem. Warto zauważyć, że na początku sierpnia pojawiły się plotki o jego możliwym odejściu na Wyspy Brytyjskie. O zainteresowaniu Barnsley i Luton Town informował Tomasz Włodarczyk z portalu meczyki.pl. 

Okno transferowe jest jeszcze długie, do wszystkiego może dojść, ale taka mizerna postawa Makowskiego nie pomoże mu w wyjeździe. Nawet jeśli słaby początek pomocnika wynika z frustracji nieudanego odejścia, to tym bardziej trzeba się jak najszybciej otrząsnąć i pokazać na boisku swoją jakość. Historia ostatnich miesięcy pokazuje, że młodzieżowcy wcale nie muszą zrobić wiele, aby znaleźć klub na zachodzie. 

Wobec rywalizacji na kilku frontach Waldemar Fornalik ponownie dał pograć dublerom, w tym młodzieżowcom Dominikowi Steczykowi i Arkadiuszowi Pyrce, ale nie można powiedzieć, że piłkarze zdali  egzamin na piłkarza. Obydwaj łącznie otrzymali 180 minut, ale nie dali żadnego impulsu swojej drużynie. Nie mówimy już nawet o jakiejś konkretnej akcji czy sytuacji. Poprzedni sezon pokazał już jak istotną rolę w końcowym sukcesie drużyny odgrywa obecność młodzieżowca o ekstraklasowej jakości. W zespole trenera Fornalika jak na razie takowego nie widać.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się