var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Rafal Rusek / PressFocus

Znaki zapytania przed 4. kolejką: Ile trzeba czekać na Lechię? Jak pożegna się Bohar? Dlaczego trzeba chwalić Górnika?

Autor: Mariusz Bielski
2020-09-18 13:30:35

Wątków, o które można się zaczepić przy okazji nadchodzącej kolejki Ekstraklasy jest całe mnóstwo. Zatrzymujemy się zatem przy cieknącym Podbeskidziu, zgadujemy do jakich mocy nieczystych musi odwołać się Legia, pożegnamy także Damjana Bohara. Jak mawia klasyk – będzie się działo!

1. Ile goli tym razem straci Podbeskidzie?

Nie życzymy nikomu źle, ale… W pewnym względzie Podbeskidzie przypomina nam Zagłębie Sosnowiec sprzed dwóch lat. Otóż drużyna Górali przecieka jak warszawskie wodociągi i póki co nie zapowiada się na poprawę. Niby Krzysztof Brede zdaje sobie sprawę z tego faktu, ostatnio już puścił nowego stopera, Rundicia, na 90 minut, lecz on też nie pomógł. Po pierwszej kolejce diagnozowaliśmy, iż jest to w dużej mierze powód kiepskiej współpracy defensywy z drugą linią, lecz po kolejnych meczach zbytniego progresu nie widać.

A przecież w 4. serii gier do Bielska-Białej przyjedzie Raków. Niby żaden walec, aczkolwiek trzeba oddać podopiecznym Marka Papszuna, że potrafi napędzić rywalom pietra. W dobrej dyspozycji jest Gutkovskis (3 gole w 3 meczach), cały czas obrońcami nieźle buja Tijanić, świetnie w nowym zespole odnalazł się Cebula… A nie zapominajmy jeszcze o Schwarzu czy Tudorze. Częstochowianie mają zatem ogromną siłę rażenia. Należy więc chyba zapytać nie „czy Raków” strzeli coś Podbeskidziu?” tylko „ile?”

Kurs EWINNER na mecz Podbeskidzie vs Raków: 1 – 3.35; X – 3.60; 2 – 2.15

2. Co musi zrobić Legia, aby zatrzymać Górnika?

Zamknąć Jimeneza w schowku na miotły, wysłać Manneha do Afryki na parę tygodni przed kolejnymi meczami reprezentacji, wykupić Wiśniewskiego, a Janży i Nowakowi pourywać lewe nogi.

A już tak na serio – przy Łazienkowskiej nigdy łatwo się nie gra, ale kiedy pyknąć warszawian, jak nie teraz? Od samego początku rozgrywek Wojskowi nie są sobą, mało który zawodnik prezentuje tak imponującą formę jak poprzedniej wiosny. Vuković z kolei całkiem sporo rotował w związku z grą w pucharach, również ustawieniem i jak na razie złotej formuły nie znalazł.

W Górniku jest wręcz odwrotnie, póki co wszystko wychodzi ślązakom jak w najmilszych snach. O tym, dlaczego zabrzan trzeba chwalić opowiadał dziś Paweł Golański w gazecie „Sport”. Oddajemy głos: „Górnik zmienił też ustawienie (na 1-3-5-2 - przyp red.) i na tę chwilę bardzo dobrze w nim funkcjonuje. Nie traci wielu bramek, mimo że zmiana systemu gry to nie jest łatwa sprawa, bo graczy trzeba nauczyć pewnych schematów i zachowań, a nie mówię tutaj tylko o trójce obrońców, ponieważ pozostali też muszą przesuwać. Trener Brosz wytłumaczył to swoim piłkarzom bardzo dobrze, a oni są chłonni tej wiedzy. Jeżeli gra się dobrze pressingiem, można bardzo dużo osiągnąć. Wiele zespołów ma problemy ze skonstruowaniem akcji pod presją. To jest element zaskoczenia i coś niezwykle ważnego, jeśli jest robione w odpowiedni sposób - to znaczy nikt nie jest spóźniony, jeden piłkarz daje sygnał, a pozostali reagują zgodnie z wytycznymi. Wtedy to przynosi efekt w postaci szybkiego odbioru piłki i kreowania kolejnych akcji. Zabrzanie robią to bardzo dobrze (...)”

Oj, będą musieli się nieźle napocić Legioniści…

Kurs EWINNER na mecz Legia vs Górnik: 1 – 1.57; X – 4.34; 2 – 5.71

3. Czy Warta i Piast wreszcie strzelą gola w Ekstraklasie?

Jak na razie ich bilans jest beznadziejny.

Warta 0:1 Lechia
Zagłębie 1:0 Warta
Warta 0:0 Piast

Śląsk 2:0 Piast
Piast 0:1 Pogoń
Warta 0:0 Piast

I o ile poznaniakom jeszcze się nie dziwimy, wszak potencjał piłkarski zwyczajnie jest tam dość mocno ograniczony, o tyle niemoc Piasta dziwi mocno. Dałoby się to zrzucić na karb odejścia Felixa, wszak faktycznie widać, że podopieczni Fornalika wiele stracili na ofensywnej płynności. Z drugiej strony jednak w meczach europejskich pucharów ta niemoc przestaje istnieć. Dynamo Mińsk dostało dwie sztuki, wczoraj TSV Hartberg aż trzy. Mecz życia rozegrał Konczkowski, który strzelił dopiero 4. gola w karierze, do siatki trafił też Sokołowski, a raczej nie jest to jego znak firmowy. No i jeszcze Żyro. Jednocześnie w lidze wciąż panuje pełna posucha. Doprawdy przedziwna historia. Nie chce się nam wierzyć, że gliwiczanie po prostu wszystkie siły rzucili na puchary.

W czym natomiast upatrujemy największych szans na przełamanie się ze strony Zielonych? Chyba trzeba odwołać się do największego banału świata – derby rządzą się swoimi prawami. A że obrona Kolejorza też zbyt szczelna nie jest… No, dodajcie 2 do 2.

Kurs EWINNER na mecz Lech vs Warta: 1 – 1.41; X – 4,58; 2 – 7.40

4. Jak z Lubinem pożegna się Bohar?

Jest to wielce prawdopodobne, że mecz z Cracovią będzie ostatnim w wykonaniu Damjana w barwach Zagłębia. Miedziowi długo walczyli, by został do końca rundy jesiennej –jednak wszystko wskazuje na to, że w końcu dogadali z NK Osijek. A nie było łatwo, wszak w ostatnich tygodniach odrzucili ponoć aż trzy oferty transferowe od Chorwatów.

„Plan jest taki, że Damjan zagra w niedzielę po raz ostatni w barwach Zagłębia. Po tym meczu opuści klub i uda się do nowego pracodawcy. Jest wdzięczny Zagłębiu, ponieważ to tu stał się lepszym piłkarzem. Chciałby podziękować również fanom tego klubu. Finalizacja umowy jest już bardzo blisko - powiedział nam menedżer, który w Polsce reprezentuje również Erika Janżę z Górnika Zabrze.A ostateczna cena za Bohara? Nie mamy pełnej wiedzy, czy Osijek coś na końcu dorzucił, czy może zmieniono coś w trzeciej ofercie. Nieoficjalnie można było ostatnio usłyszeć, że Zagłębie jest gotowe puścić Bohara za 700 tysięcy euro i wiele wskazuje na to, że właśnie takie pieniądze leżą teraz na stole” - czytamy w Super Expressie.

Cóż możemy powiedzieć. Wielka szkoda, bo Słoweńca zawsze miło się oglądało, wnosił sporo kolorytu i do Zagłębia, i do całej ligi. No ale nie dziwimy się też lubinianom, iż w końcu przystali na sprzedaż. 700 tysięcy piechotą nie chodzi, a w styczniu przecież Damjan mógłby wytransferować się za darmo. Jak na 29-latka z kończącym się kontraktem to świetna kasa.

Kurs EWINNER na mecz Zagłębie vs Cracovia: 1 – 2.24; X – 3.36; 2 – 3.16

5. Ile czasu potrzebuje Lechia, aby wreszcie odpalić?

Chyba trochę za dużo…

– Rozumiem zniecierpliwienie kibiców, bo też martwię się o drużynę. Nie jestem zadowolony z wyników i stylu. Problemy dotknęły wszystkie kluby, ale nas w szczególności, bo graliśmy finał PP, a później trafi liśmy na kwarantannę. W poprzednich sezonach pokazywaliśmy wartość i jakość, ale wówczas byliśmy lepiej przygotowani, a teraz czasu było mniej. Ale wyjdziemy z tej trudnej sytuacji – obiecuje Piotr Stokowiec.

Uwierzymy, jak zobaczymy. Póki co trudno tam w ogóle znaleźć zawodnika, który byłby w dobrej formie. Zwoliński z Górnikiem praktycznie nie istniał, Saief stracił przebojowość, cała druga linia pod kątem kreatywności to jakiś ponury żart. No i ten Maloca elektryczny tak, że mogłaby o nim śpiewać Brodka z Podsiadłą. A to tylko wierzchołek góry lodowej problemów. Nawarstwiło się ich tyle, że w mediach lokalnych zaczęto przebąkiwać nawet o zwolnieniu Piotra Stokowca, który często apeluje o większe zaufanie. Skoro jednak nie ma ani krzty poprawy z meczu na mecz, to stołek szkoleniowca robi się coraz cieplejszy…

Kurs EWINNER na mecz Lechia vs Stal: 1 – 2.05; X – 3.55; 2 – 3.65


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się