var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia:

Siłownie znów zagrożone zamknięciem Proponujemy alternatywne rozwiązania treningowe!

Autor: Piotr K.
2020-10-16 13:30:32

Siłownie to uwielbiane przez wielu Polaków miejsce do ćwiczeń. Można je znaleźć niemal na każdym rogu w większych miastach, mają doskonałe wyposażenie i często atrakcyjne promocje na karnety. Jednak w tym roku przez kilka miesięcy siłownie były nieczynne i wszystko wskazuje na to, że sytuacja się powtórzy.

Czy znów zamkną siłownie?

Obecnie jeszcze siłownie są otwarte, po tym jak przez kilka miesięcy wiosną pozostawały zamknięte z racji obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. Wtedy nie działały także restauracje, puby, kina, teatry i odwołano rozgrywki sportowe, w tym mecze Ekstraklasy. Od mniej więcej czerwca znoszono obostrzenia i wydawało się, że wszystko wraca do normy. Niestety, od jakiegoś czasu sytuacja pandemiczna stale się pogarsza i eksperci przewidują mocny wzrost przypadków jesienią. 

Co robić?

Jak sobie radzić w przypadku ponownego zamknięcia pewnych obiektów? Zamknięcie kasyn, kin czy miejsc rozrywek nie stanowi większego problemu, bo funkcjonują świetne kasyna online – warto szukać przede wszystkim stron z jednymi z najlepszych bonusów w kasynach online,  a także platformy streamingowe do oglądania filmów i seriali. A jak zastąpić siłownię?

Limit osób ćwiczących

Już teraz wprowadzono w Polsce żółtą strefę, co oznacza limit osób w siłowniach – jedna na 10 m2 lokalu. Niewykluczone, że restrykcje wrócą ponownie, choć rząd twierdzi, że drugiego lockdownu gospodarki nie będzie, bo Polski na to nie stać. Możliwe jednak, że zamknięte zostaną właśnie siłownie czy lokale gastronomiczne. Takie rozwiązanie wprowadziła np. Wielka Brytania, która w strefach największego zagrożenia zamknęła puby, bary oraz siłownie i miejsca rekreacji. 

Alternatywa do siłowni: trenowanie w domu

Jeśli ziści się zły scenariusz i ponownie zostaną zamknięte w Polsce siłownie, można będzie spróbować ćwiczyć w domu. To wcale nie takie trudne, odkąd w Internecie jest cała masa filmików z ćwiczeniami. Trenowanie w domu ma też wiele zalet.

Zalety treningu domowego:

    • oszczędność pieniędzy, bo nie ponosi się żadnych kosztów;
    • oszczędność czasu, bo nie trzeba dojeżdżać na siłownię;
    • elastyczność w doborze ćwiczeń;
    • trenowanie kiedy się chce;
    • skoncentrowanie na celu, bo nie rozpraszają np. inni ćwiczący na siłowni;
    • swoboda w ćwiczeniu, jak się chce i w czym się chce – nikt nie patrzy.
    • brak ryzyka, że zwabi Cię strefa cariod na siłowni – często ludzie wybierają na siłowni np. tylko rowerek i po całym        dniu siedzenia przed komputerem, siedzą także na siłowni. W domu pozostaje ruch angażujący całe ciało, bo mało kto ma specjalistyczny sprzęt.

Czy da się ćwiczyć bez sprzętu?

Brak sprzętu wcale nie jest przeszkodą w trenowaniu w domu. Obecnie wielu trenerów proponuje treningi bez żadnego sprzętu i obciążeń – jedynie oparte na mięśniach własnego ciała. 

Jaki sprzęt się przyda do ćwiczeń?

Do treningów bez sprzętu potrzebujesz jedynie karimaty i ręcznika. Jeśli zechcesz trochę rozszerzyć zakres ćwiczeń, przydać się mogą hantle, ale na początku z powodzeniem zastąpią je np. butelki z wodą. Niedrogim, a ciekawym przyrządem pozwalającym na wykonywanie interesujących ćwiczeń jest taśma do ćwiczeń. 

Cardio, siłowy, funkcjonalny – co wybrać?

Największą przeszkodą w zaczęciu ćwiczeń w domu może być wybór zestawu ćwiczeń. Jeśli poszukasz w sieci, to natrafisz na tysiące planów treningowych, filmików video na YouTube – prawdziwy zawrót głowy. Zacznij od zastanowienia się, jaki rodzaj treningu ci się przyda. Zasadniczo do wyboru masz:

    1. Trening cardio, który odbywa się przy podwyższonym tętnie. To ten trening, który na siłowni wykonujesz z użyciem bieżni, rowerku, wioseł. W domu możesz wykonywać cardio, ćwicząc intensywnie aerobowo lub anaerobowo, a także interwałowo, czyli na przemian intensywny trening i odpoczynek. 

     2. Trening siłowy, który pozwala nabyć odpowiednich kształtów. Często wykorzystuje obciążenie w postaci np. hantli. 

    3. Trening funkcjonalny przeznaczony dla osób zmagających się z konkretnym problemem np. bólem pleców, lub dla tych, którzy chcą osiągnąć bardzo sprecyzowany cel np. wyprostować sylwetkę czy zwiększyć zakres ruchu. 

Alternatywa dla siłowni: bieganie, rower, rolki

Jednym z podstawowych rodzajów treningu cardio jest bieg. Wcale nie potrzebujesz bieżni, by biegać. Bieganie na zewnątrz też daje efekty i do tego jest zdrowsze, bo przebywasz na świeżym powietrzu. Nawet zimą można biegać, wystarczy nabyć odpowiedni, trzymający ciepło strój. Jeśli tylko pogoda będzie dopisywać, można też iść na rower czy rolki. Doskonałe formy ruchu, których nikt nie zabroni, nawet jeśli zamkną ponownie gospodarkę. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się