Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Shutterstock.com

Redaktorzy 2x45 typują: Legia najsilniejsza i z najlepszymi transferami. Vuković pierwszy wyleci. Najsłabszy kadrowo ŁKS

Autor: redakcja
2019-07-19 15:50:10

Przed nowym sezonem Ekstraklasy przeprowadziliśmy w redakcji panel dyskusyjny i jego efekty możecie zobaczyć poniżej. W dwóch kategoriach zgadzaliśmy się wszyscy, ale w sześciu pozostałych zdania były albo podzielone, albo całkowicie odmienne. No cóż, ile szklanych kul, tyle przewidywań!

MARIUSZ BIELSKI

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Podobają mi się ruchy Legii. Obradović ma zarąbiste CV i aż się dziwię, że zdecydował się na grę w Esie. Oby tylko zdrowie mu dopisało. Novikovas? Niekwestionowana gwiazda ligi, tu chyba nic nie trzeba dodawać. Gwilia również rewelacyjnie spisywał się w Górniku i spodziewam się, że podobne „flow” da również w Warszawie. Zastanawia mnie Luquinhas, chociaż na papierze nie wygląda źle. Igor Lewczuk to również uznana marka, więc abstrahując od jego wieku powinien się przydać. Powrót Jodłowca także powinien być wartościowy. Z Vamary Sanogo Legia też mogłaby skorzystać, ale pechowo Francuz doznał groźnej kontuzji. Dawno jednak transfery Wojskowych na papierze nie wyglądały tak dobrze.

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Tu jest większe pole do popisu. Moi redakcyjni koledzy wymieniają ŁKS, ale ja za bardzo ufam Krzysztofowi Przytule, pomimo że 4 z 5 gości to wynalazki. Nie jestem za to fanem transferów Korony. Ludzie piszą jakie świetne okienko właśnie zaliczają, jednak po przyjrzeniu się CV niektórych graczy trudno mi piać z zachwytu. Myślę, że lepiej mogłoby wyglądać także okienko Zagłębia. Wzięli Sirka, bardzo potrzebnego napastnika, wzięli Żivca i w sumie to tyle z poważniejszych nazwisk. Arka również brała no name’ów, co w dobie odejścia kilku ważnych postaci może się dla niej skończyć źle.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Legia, tu poniekąd mógłbym powtórzyć odpowiedź z punktu pierwszego, wszak w dużej mierze to wpływa na moją ocenę. Pytanie, czy ten potencjał wykorzysta, bo to już takie oczywiste nie jest. Wciąż mają tam sporo problemów, więc o ile w teorii prezentują się obiecująco, o tyle w praktyce… Cholera, ta Europa FC zasiała we mnie niepewność.

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Arka. Odeszli: Zarandia, Vejinović oraz Janota, czyli trzech gości, którzy robili tam całą grę. Uzupełnienia zaś mnie nie przekonują. W niektórych formacjach – szczególnie atak – trudno mi tam wskazać nawet wyraźnego lidera. Zdziwię się, jeśli gdynianie w tym sezonie powalczą o coś więcej niż utrzymanie.

5. Który zespół zaliczy falstart?
Lech Poznań. Nie za bardzo wierzę, że ludzie, którzy schrzanili 15 poprzednich rewolucji kadrowych nagle 16. wykonali w sposób idealny. Do tego nie wydaje mi się, aby trener Żuraw był tam właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Chciałbym, aby był to ŁKS, chociażby ze względu na jego specyficzny styl gry. A z drugiej strony pamiętam na przykład Wisłę Płock za kadencji Kibu i ta historia znacznie studzi mój optymizm. Myślę, że o wysokie lokaty powalczy także Pogoń, którą ciągle szlifuje Kosta Runjaić. Może nie ma najmocniejszej kadry, aczkolwiek jego warsztat trenerski jest świetny. To największy kapitał i potencjał dla Portowców.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Legia, bo ma w teorii najmocniejszą kadrę, chociaż wiadomo jak z nią jest przeważnie… A jak nie, to Lechia, ponieważ wykonała świetne ruchy, których zabrakło jej zimą, aby podtrzymać świetną formę w perspektywie reszty poprzedniego sezonu.

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Jeśli Legia nie zajdzie zbyt daleko w pucharach, to Vuković. Tradycja to tradycja, nie? Ewentualnie Vitezslav Lavicka.

***

MARCIN ŁOPIENSKI

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Według mnie najlepsze transfery zrobiła Legia, bo na papierze każde wzmocnienie wygląda bardzo dobrze. Walerian Gwilia i Arvydas Novikovas? Czołowi piłkarze Ekstraklasy na swoich pozycjach. Luquinhas i Ivan Obradović? W naszej lidze powinni z miejsca robić różnicę. Do powrotów Igora Lewczuka i Tomasza Jodłowca również nie można się przyczepić: w końcu Legia zyskała ogromne doświadczenie i sporo jakości. Zastanawia mnie, jak Aleksandar Vuković poradzi sobie z tym komfortem, bo trzeba przecież wspomnieć, że trener większość tych zawodników miał już na początku przygotowań. Ciekawie wyglądają również wzmocnienia Jagiellonii, Pogoni i Cracovii. 

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Tu kandydatów mam trzech: Zagłębie Lubin i ŁKS Łódź. Wybrałem jedną i drugą drużynę, bo ich wzmocnienia (słabe liczbowo w przypadku Zagłębia) to jedna wielka niewiadoma. Beniaminek z Łodzi co prawda dokonał aż sześć transferów, ale dziś w kontekście Ekstraklasy możemy coś powiedzieć o Dragoljubie Srniciu, niegdyś pomocniku Śląska. W pozostałych przypadkach trzeba zdać się na nos Krzysztofa Przytuły, który ostatnio działał bez zarzutu. Sęk w tym, że nawet najlepszy okaz zdrowia może dopaść katar. 

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Patrzę na kadry wszystkich zespołów Ekstraklasy pod kątem nowego przepisu o grze młodzieżowcem i według mnie najsilniejszym zespołem jest Legia. Wicemistrz Polski ma młodego bramkarza, który jest wartością dodaną drużyny, a pozostali piłkarze są najlepsi w lidze. Takiego bogactwa na pewno nie mają w Poznaniu, czy Gdańsku, ale tam też wygląda to przyzwoicie.

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Nie jestem w stanie wskazać jednego konkretnego klubu. Kadry Arki Gdynia, ŁKS-u Łódź i Rakowa Częstochowa prezentują się według mnie najsłabiej. Wielką niewiadomą są również Mateusz Spychała, Grzegorz Szymusik i Paweł Sokół, czyli młodzieżowcy Korony Kielce. 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Ktoś z grona: Piast Gliwice, Legia Warszawa, Cracovia. 

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Nie pamiętam, który to już raz typuję Pogoń na czarnego konia rozgrywek. Mam nadzieję, że piłkarze Kostji Runjaicia w końcu rozpoczną sezon tak jak trzeba. 

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Stawiam na Lechię. Blisko czołówki będzie również Lech, Pogoń i Piast.

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
DNA Legii zostanie utrzymane i pierwszy robotę straci Aleksandar Vuković. Kandydatem numer dwa jest Jacek Zieliński. Trzecim jest Ireneusz Mamrot.

***

BARTOSZ ADAMSKI

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Legia przeprowadziła takie transfery, które się bronią z miejsca. Każdy ruch wygląda na przemyślany, jest poparty racjonalnymi argumentami. Novikovasa i Gwilię możemy uznawać za gwiazdy ligi, Obradović zaś, jeśli będzie zdrowy, ma zadatki na najlepszego lewego obrońcę rozgrywek. Lewczuk z kolei to dobre uzupełnienie składu, a Luquinhas wygląda na zawodnika z potencjałem, może odpalić jak Guilherme. Do tego powrót solidnego Tomasza Jodłowca. Naprawdę na papierze do tych ruchów trudno się przyczepić. W dodatku kadra została skompletowana szybko, jeszcze przed rozpoczęciem ligi. Vuković ma komfort, jak żadny inny trener w Ekstraklasie.

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Nie przekonują mnie ruchy Zagłębia Lubin. Trudno powiedzieć, żeby "Miedziowi" jakkolwiek się wzmocnili. Sasa Żivec na Cyprze praktycznie cały miniony sezon miał stracony, a co do Roka Sirka docierają niepokojące sygnały, że to wcale nie jest aż tak dobry napastnik, jak wskazują liczby. Rzekomo podobna klasa do Jakuba Maresa, a wiemy jak Czech całościowo prezentował się w Ekstraklasie. Trener Ben van Dael będzie musiał opierać się praktycznie na składzie, jakim grał wiosną. Rzecz jasna w dalszym ciągu jest on silny, bez wątpienia z potencjałem na pierwszą ósemkę, ale trudno powiedzieć, że został wzmocniony. Wręcz przeciwnie – wobec odejścia Filipa Jagiełły raczej został osłabiony. Młodzieżowego reprezentanta Polski nie będzie łatwo zastąpić Pakulskim albo Porębą czy tym bardziej Tosikiem.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Nie ma co silić się na oryginalność: najlepiej na papierze wygląda Legia. W zasadzie znów największym zagrożeniem w walce o mistrza jest ona sama i nie zdziwię się, jeśli znów po drodze się wykolei. W dalszym ciągu solidnie wygląda Piast, mocna będzie Lechia, Jagiellonia też powinna być silniejsza niż w zeszłym sezonie, bo przede wszystkim wygląda na to, że ściągnęła skutecznego napastnika.

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Teoretycznie ŁKS, ale to klub na tyle budowany w ostatnim czasie z głową, że zaraz może się okazać, iż ma naprawdę niezłych zawodników. Dlatego bardziej skłaniałbym się w kierunku Arki Gdynia. Odeszli Marko Vejinović, Michał Janota i Luka Zarandia, czyli w zasadzie gdynianie stracili 75% potencjału ofensywnego, a z nowych zawodników jakkolwiek imponować może tylko Busuladzić. Zakładam, że jeszcze się wzmocnią, ale na tę chwilę przewiduję im trudną walkę o utrzymanie.

5. Który zespół zaliczy falstart?
Tradycyjnie któryś z pucharowiczów. Obstawiałbym Legię, która jak co roku będzie nadrabiać wiosną stracone jesienią punkty.

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Pójdę pod prąd – obstawiam ŁKS. Jeśli ktoś nie śledził uważnie I ligi, nie wie o łodzianach w zasadzie nic. Znane szerszej publiczności nazwiska? Chyba tylko Łukaszowie Piątek i Sekulski. Trener Kazimierz Moskal dysponuje składem złożonym głównie z debiutantów w Ekstraklasie albo graczy, którzy zaliczyli w nich epizody. Łodzianie są totalnie nieprzywidywalni i tą nieprzywidywalnością mogą idealnie wkomponować się w specyfikę ligi.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Skłaniam się ku Jagiellonii. Blisko czołówki w dalszym ciągu powinien być też Piast.

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Pewnie tradycji stanie się zadość i będzie nim Aleksandar Vuković.

***

MATEUSZ SOKOŁOWSKI

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Legia. Słowa uznania należą się zwłaszcza za sprowadzenie Gwilii i Novikovasa, a co za tym idzie - automatyczne osłabienie ligowej konkurencji. Również Lewczuk i Obradović to - przynajmniej na papierze - kapitalne wzmocnienia.

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Wydaje mi się, że ŁKS. Wśród ich transferów na próżno szukać kogoś renomowanego, z wyrobionym już nazwiskiem. No chyba, że za kogoś takiego uznamy Dragoljuba Srnicia, który w przeszłości rozegrał 28 spotkań w Ekstraklasie w barwach Śląska Wrocław. Portugalczyka Guimę i Hiszpana Pirulo traktuję na razie jako niewiadome.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?Legia, choć mam pełną świadomość, że pierwszy mecz eliminacji do Ligi Europy zupełnie tego nie potwierdził. O ile za przeprowadzone transfery należą się brawa, o tyle jest jedna rzecz, która moim zdaniem nie została przypilnowana w należyty sposób. Młodzieżowiec. W kadrze Legii jest tylko jeden zawodnik, który spełnia kryterium wiekowe, a jednocześnie posiada jakiekolwiek ogranie na najwyższym szczeblu. To Radosław Majecki. Jeśli z jakiejś przyczyny wypadnie on z gry, alternatywą mogą być co najwyżej Wojciech Muzyk (do tej pory tylko II liga), Kacper Kostorz (I liga) czy któryś z graczy przeniesionych z drużyn młodzieżowych i rezerw: Karbownik, Praszelik lub Rosołek. 

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
ŁKS. Nie licząc Łukasza Piątka, który w Ekstraklasie rozegrał 246 meczów i jest jej prawdziwym weteranem, doświadczenie reszty zawodników jest dość ubogie. Wszyscy razem wzięci (nie licząc Piątka) mają na koncie zaledwie 187 występów na najwyższym poziomie! 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Po raz kolejny wskażę na Legię. Wydaje mi się, że w Warszawie może powtórzyć się schemat pojawiający się w poprzednich sezonach. Słaby początek, zmiana trenera w okolicach wrześniowej przerwy na mecze reprezentacji, później mocne odbicie i walka o najwyższe pozycje.

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Postawię na Wisłę Płock. 

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Ślepy strzał: Lechia Gdańsk. Myślałem też o Legii.

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Postawię na sprawdzony schemat. Aleksandar Vuković podczas pierwszej przerwy na reprezentację.

***

KAROL BOCHENEK

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Typowanie przed startem sezonu drużyny, która najlepiej poradziła sobie na rynku transferowym, to w przypadku Ekstraklasy karkołomne zadanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kluby kolejny raz postawiły na import zagranicznego towaru, sprowadzając w zdecydowanej większości zawodników, o istnieniu których do niedawna nie mieliśmy pojęcia. Skoro jednak kogoś trzeba wyróżnić, to postawię na Legię, która jako jedyna była w stanie wyrwać kluczowych piłkarzy ze składu innych ekstraklasowiczów. Na papierze ciekawie wyglądają też wzmocnienia Jagielloni, Piasta i Pogoni. 

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Sytuacja podobna do tej z pierwszego punktu. W teorii najsłabiej wypada chyba ŁKS, ale jeśli gorsi okażą się nowi piłkarze Rakowa czy Korony, to wielkiego zaskoczenia nie będzie. Niezbyt imponująco wyglądają też wzmocnienia Arki. 

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Na tle rywali wyróżnia się przede wszystkim Legia Warszawa, która posiada nie tylko liczną, ale też jakościową kadrę. Wicemistrzowie Polski mają jednak inne problemy, więc nie jest powiedziane, że z tej przewagi uda im się zrobić pożytek. 

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Nie najlepiej wygląda ŁKS, któremu brakuje zawodników z doświadczeniem na poziomie Ekstraklasy. Z drugiej strony, osobiście nie mam przekonania, że ten czynnik decyduje o czymkolwiek. Poza tym łodzianie już w I lidze pokazali, że potrafią grać w piłkę efektownie, a przede wszystkim bez kompleksów, co powinno im pomóc w tzw. elicie. Dlatego postawię na Arkę, którą w mojej opinii ma w każdej formacji po jednym wartościowym zawodniku. Z wyjątkiem ataku bo tam nie ma nikogo. 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Jak co roku, czyli Legia Warszawa. Ewentualnie ŁKS, który w sześciu pierwszy kolejkach mierzy się z Lechią, Cracovią, Lechem, Piastem, Wisłą Kraków i Legią, lub mający w tym czasie dokładnie tych samych rywali Śląsk. 

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Przy tak wyrównanej stawce ciężko o typ. No bo kogo w ogóle możemy uznać za czarnego konia? Jeśli kwalifikuje się do tego Pogoń, która przecież już teraz należy do szerokiej czołówki, to stawiałbym właśnie na zespół ze Szczecina. Ewentualnie na Wisłę Kraków, którą znów wielu skreśla już na starcie. Taka sytuacja z pewnością odpowiada Maciejowi Stolarczykowi. 

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Wzmocniona i konsekwentnie budowana Lechia Gdańsk. 

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Aleksandar Vuković lub Vitezslav Lavicka.

***

ANDRZEJ CAŁA

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
To okaże się tak naprawdę dopiero za pół roku. Wydaje się, że Legia i Jagiellonia najsensowniej uzupełniły braki, a w przypadku warszawskiej ekipy dodatkowym atutem jest postawienie na piłkarzy znających od podszewki naszą ligową rzeczywistość. Ciekawi mnie też, jak sprawdzą się doświadczeni zawodnicy dokooptowani do płockiej Wisły. 

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Kolejne wróżenie z fusów. Powiem inaczej, nie porwało mnie cokolwiek, co wydarzyło się tego lata w przynajmniej 6-7 zespołach.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Legia, bo teoretycznie posiada dwóch niezłych piłkarzy na każdą pozycję, a to w naszych warunkach naprawdę duży kapitał. 

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Postawiłbym na trójkę Arka, ŁKS, Korona Kielce. Tyle że ostatnia z tych drużyn z takimi przewidywaniami i ocenami spotyka się od bitwy pod Grunwaldem, a potem i tak wychodzi na ich.

5. Który zespół zaliczy falstart?
Górnik Zabrze. Pamiętamy jak wyglądał start Górnika w tamtym sezonie, gdy musiał łatać dziury po odejściu Kurzawy i Kądziora, no i Wieteski, który był bardzo skuteczny pod bramką rywali. Teraz trener Brosz nie będzie miał do dyspozycji Żurkowskiego i Gvili, którzy robili grę na wiosnę. No i mam wątpliwości, czy Angulo da radę kolejny rok z rzędu strzelać hurtowo. 

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Zagłębie Lubin albo Pogoń Szczecin. Optuję za tymi drugimi, bo pracy Kosty Runjaica bardzo do mnie przemawia, a dodatkowo mają w składzie Zvonimira Kožulja, a jestem od zawsze wielkim miłośnikiem gości, którzy potrafią przylutować z dystansu.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Legia albo Lechia. Dużo będzie zależało od tego, czy któremuś z tych klubów uda się jakimś sposobem (cudem?) dostać do zasadniczej fazy europejskich pucharów. 

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Ktoś z trójki Żuraw, Vuković i Lavička.

***

ŁUKASZ KOŚCIELNIAK

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Legia Warszawa. Pozyskała jednego z lepszych zawodników w naszej lidze, czyli Arvydasa Novikovasa oraz dobrze spisującego się wiosną Valeriana Gvilię. Do tego bardzo ciekawie wygląda Ivan Obradović, który ma interesujące CV. Defensywę sporym doświadczeniem wesprze Igor Lewczuk. 

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Arka Gdynia. Duże ubytki (Michał Janota, Marko Vejinović, Luka Zarandia) i brak – przynajmniej na papierze – wartościowych zastępców. 

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Legia Warszawa. Większość kadry z poprzedniego sezonu została zachowana, do tego dołożono kilka sensownych transferów. Zobaczymy jednak czy siła zespołu rzeczywiście przełoży się na jakość zespołu. 

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Na papierze Górnik Zabrze. Nie oznacza to jednak, że to jest to kandydat do spadku. Ekipa Marcina Brosza znów stawia na młodzież i po raz kolejny może to przynieść skutek. Trudno jednak ukryć, że odejście Szymona Żurkowskiego czy Valeriana Gvilii to spore ubytki, które na pewno trudno będzie zastąpić. 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Cracovia. Zespoły Michała Probierza mają problem z godzeniem rozgrywek pucharowych z ligą. Co prawda „Pasy” już pożegnały się z Ligą Europy, ale jednak dwa trudne mecze + dogrywka muszą odbić się w nogach zawodników na początku sezonu. Poza tym w zespole z Krakowa widać było brak zgrania i skuteczności. 

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Raków Częstochowa. Zachwycali grą w I lidze czy Pucharze Polski, więc trudno nie spodziewać się, że teraz mogą napsuć krwi w najwyższej lidze. Trzon zespołu został otrzymany, poczyniono też sensowne transfery. 

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Jagiellonia Białystok. Zespół Ireneusza Mamrota mógł spokojnie przygotowywać się do ligi, działacze mądrze wzmocnili skład i dlatego wzorem poprzednich lat ekipa Jagiellonii może sporo namieszać. 

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Aleksandar Vuković. Wpadka w Europie plus ewentualna słaba postawa w lidze spowoduje, że powtórzy się scenariusz z poprzednich lat i Serb pożegna się z Łazienkowską.

***

KRYSTIAN JUŹWIAK

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Można żartować, że jaki kraj, taki Bayern. Nasz męczył się z amatorami na Gibraltarze, ale za politykę transferową trudno go nie szanować. Mnie od zawsze podoba się pomysł ściągania wyróżniających się na tle ligi piłkarzy, a właśnie takie ruchy przeprowadza Legia. Transfery Novikovasa i Gwilii, to jedne z najciekawszy, jeśli nie najciekawsze wzmocnienia w Ekstraklasie. Do tego dochodzą doświadczeni Lewczuk i Obradović plus kilku „młodych, zdolnych”.

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Piast Gliwice. Mówimy tu o mistrzu Polski. Ich transfery to z całą pewnością nie jest emanowanie pewnością siebie. Brakuje takiego krzyku „bronimy mistrzowskiego tytułu”. W Gliwicach zdają sobie sprawę, że udało im się to trochę przez przypadek i stawiają raczej na coś, co możemy nazwać stabilizacją, a nie efektownymi wzmocnieniami. Z drugiej strony Piast nie ma takiego magnesu na piłkarzy jak Legia czy Lech. Pozostaje mieć nadzieję, że sprowadzeni piłkarze zostaną oszlifowani przez Waldemara Fornalika i znów namieszają w Ekstraklasie. Podsumowując: mnie transfery Piasta nie powalają. Liczyłem na więcej.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Legia ma najsilniejszą kadrę. Ale Legia ma też ten problem, że jest Legią, a za jej kierownicą siedzi dwóch ludzi, którzy – moim zdaniem -nie potrafią kierować takim autem. Nie mniej na papierze to przy Łazienkowskiej mają najbardziej zbilansowany zespół.

Nie wolno skreślać Lecha Poznań. W stolicy Wielkopolski jest jakoś tak względnie cicho. Ich transfery też nie sprawiły, że ktoś złapał się za głowę, ale takie ruchy jak Dorde Crnomarković plus cholernie zdolna młodzież sprawiają, że „Kolejorza” absolutnie nie wolno skreślać.

Wyrównane drużyny mają także Lechia, Zagłębie i Pogoń.

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Moim koledzy powiedzieli, że ŁKS i trudno się z tym nie zgodzić. Dorzuciłbym tu jeszcze Koronę. Przed każdym sezonem jest „koronosceptykiem”. Klub jest budowy bez jakiejś długotrwałej wizji. Ściąganie wynalazków z niemieckich lig regionalnych przy najlepszej drużynie w CLJ-tce zakrawa o absurd. W sumie jak wszystkie wydarzenia wokół tego klubu w ostatnich tygodniach.

5. Który zespół zaliczy falstart?
Sezon, który zaczyna się bez falstartu Legii, jest sezonem straconym.

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Kostja Runjaić jest jednym z najlepszy trenerów w lidze. Świetnie poukładał Pogoń i mam nadzieję, że jego projekt będzie trwał w najlepsze. Zagrożeniem jest to, że szpony po tego trenera wyciągnie silniejszy zespół. Już w ubiegłym sezonie mówiło się o jego transferze do Bundesligi.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Lechia Gdańsk.

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Jednego nie wskaże, ale będzie to ktoś z trójki Vuković, Lettieri, Mamrot.

***

PAWEŁ ŁOPIENSKI

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Legia. Warszawski klub należy pochwalić za sprowadzenie do klubu wyróżniających się postaci na polskich boiskach. Transfe Arvydasa Novikovasa na papierze należy uznać jako najlepszy transfer letniego okienka. Walerian Gwilia w dobrym stylu wprowadza się do zespołu i może być ważniejszą postacią w kadrze stołecznej drużyny niż wszyscy się tego spodziewali. Na lewą obronę nie udało się zakontraktować Mikkela Kirkeskova, ale Ivan Obradović również powinien dać wiele dobrego wicemistrzowi Polski, podobnie jak Igor Lewczuk na środku defensywy. Jedyny znak zapytania stoi przy nazwisku Luquinhasa. Legia nie popełniła błędów z poprzednich lat i może na tym wyjść tylko korzystnie.

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Na te pytanie nie potrafię odpowiedzieć, wskazując tylko jeden zespół. Nie przekonały mnie wzmocnienia takich klubów jak Arka czy ŁKS. W przypadku drużyny z Łodzi, brakuje w niej bardziej doświadczonych zawodników, ogranych na ekstraklasowych boiskach. Gdynianie stracili trójkę kluczowych graczy, a sprowadzili w ich miejsce piłkarzy, który mogą odpalić, ale wcale nie muszą.

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Legia to zespół, który posiada odpowiednio mocną kadrę, aby sezon 2019/20 należał do niej. Ale inne kluby z pewnością nie mają, czego się wstydzić. Lechię również trzeba pochwalić za poczynione wzmocnienia, Jagiellonia mierzy wysoko po utrzymaniu trzonu zespołu oraz sprowadzeniu Mudrinskiego i Prikryla. Nasza liga wiele już widziała, więc nie zdziwiłbym się, gdyby napędzany młodzieżą Lech był od początku rozgrywek w czołówce.

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Bardzo ucieszyłem się z powrotu ŁKS-u do Ekstraklasy, ale to właśnie tę drużynę muszę tutaj w pierwszej kolejności wymienić. Przede wszystkim beniaminkowi brakuje zawodników z doświadczeniem na tym poziomie rozgrywek. 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Tym razem nie będzie to Cracovia. Typuję Wisłę Płock, która nie do końca radziła sobie z defensywą w meczach towarzyskich. Leszek Ojrzyński może potrzebować trochę czasu, aby zgrać linię obronną, która przecież posiada mocne nazwiska jak na ekstraklasowe realia. Niezbyt korzystny terminarz ma ŁKS Łódź i pierwsze sześć kolejek może okazać się zbyt trudnym zadaniem dla beniaminka.

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Najwyższy czas, aby Pogoń Szczecin zrobiła ten jeden krok w przód i nie była tylko ligowym średniakiem. Kosta Runjaić w ostatnich sezonach mierzył się z wieloma problemami, liczę i wiele na to wskazuje, że najlepsze dopiero przed nimi.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Drugi rok z rzędu na pierwszym miejscu w Ekstraklasie zakończy Lechia, która poczyniła odpowiednie ruchy na transferowej karuzeli i ponownie będzie liczyła się o najwyższe cele. 

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Vitezslav Lavicka.

MACIEJ GOLEC

1. Kto przeprowadził najlepsze transfery?
Pomijając już męczarnie Legii na Gibraltarze uważam, że to właśnie wicemistrzowie Polski personalnie najbardziej się wzmocnili. Przekonywaliśmy się już nie raz, że zagraniczne wynalazki często wyglądają dobrze tylko na papierze, natomiast Legia tym razem postawiła na sprawdzonych zawodników. Novikovas i Gwilia wyróżniali się w poprzednim sezonie, Ivan Obradović ma naprawdę mocne CV, a do tego przyszło kilku młodych, perspektywicznych zawodników. Transfery robione na chłodno to na Łazienkowskiej pewna nowość. Ograniczono ich liczbę, prawdopodobnie podniesiono jakość pojedynczych piłkarzy. Może z tego wyjść fajna ekipa, kwestia tylko czy umiejętności indywidualne przełożą się na korzyść drużynową. 

2. Kto przeprowadził najgorsze transfery?
Miałem kłopot, ale postawiłem na Zagłębie Lubin. Przynajmniej na ten moment tak to wygląda, bo z całym szacunkiem, ale Sasa Ziwec nie jest piłkarzem, który może pociągnąć „Miedziowych” do europejskich pucharów, a na takowe w Lubinie mają chrapkę. Wzmocnienia z I ligi też nie zwiastują nagłego przypływu jakości. 

3. Który zespół kadrowo jest najsilniejszy?
Silna kadra to podstawa w walce o trofea i taką właśnie widzę w Lechii oraz Legii. Na dobrą sprawę żaden z tych klubów nie stracił kluczowych piłkarzy, a wręcz przeciwnie – wzmocnił się. Lechia, która miała problem z grą na dwóch frontach w poprzednim sezonie, teraz zdaje się być na to gotowa. Pokazała to chociażby ławka rezerwowych w meczu o Superpuchar, gdzie jakość była podobna do podstawowej jedenastki. Teraz tylko kwestia jak poszczególni trenerzy wykorzystają swoich piłkarzy rotując składem. 

4. Który zespół kadrowo jest najsłabszy?
Z wiadomych przyczyn Wisła Kraków ma ograniczone możliwości transferowe. Co prawda w klubie jest Jakub Błaszczykowski, przyszedł Michał Mak czy Rafał Janicki, jednak Maciej Stolarczyk nadal nie ma na niektórych pozycjach alternatywy i musi sięgać po juniorów. Powinniśmy się z tego cieszyć, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że na dłuższą metę nie pójdzie za tym jakość piłkarska i “Biała Gwiazda” będzie błąkać się gdzieś w dolnej ósemce. 

5. Który zespół zaliczy falstart?
Jak co roku któryś z pucharowiczów. Stawiam na Cracovię, ale na pewno nie w takiej skali jak w minionym sezonie. 

6. Który zespół będzie czarnym koniem rozgrywek?
Nie będzie to popularna opinia. Nie zdziwię się jeśli Wisła Płock zakręci się w okolicach pierwszej „6”. Poprzedni sezon był nieudany, to prawda, ale personalnie Nafciarze wcale nie byli na szarym końcu ligi. Coś nie zagrało. Teraz zrobili jeszcze ciekawe transfery. Jakub Rzeźniczak i Jarosław Fojut to duży bagaż doświadczenia w defensywie i jeśli ofensywnych piłkarzy ominą kontuzje, płocczanie mogą namieszać w stawce.

7. Który zespół będzie liderem tabeli przed zimą?
Pozycja w tabeli w grudniu już jest pewnym wyznacznikiem przygotowania do sezonu. Szybko skompletowana i w miarę mocna kadra Lechii pod okiem Piotra Stokowca może powtórzyć wyczyn sprzed roku. Mają ku temu możliwości. Dużo zależy też od tego jak w sezon wejdą inni pretendenci do mistrzostwa Polski, bo zazwyczaj to właśnie słabość jednego okazywała się siłą innego

8. Który trener jako pierwszy straci pracę?
Chciałbym, żeby wszyscy zachowali posadę jak najdłużej, ale oglądam naszą ligę już jakiś czas i to raczej myślenie życzeniowe. Kandydatów widzę dwóch. Po pierwsze, Aleksandar Vuković. Wspomniałem, że kadra Legii ma jakość, ale nie wiadomo jak i czy w ogóle jakoś trener Legii ją poukłada. Nie ma on doświadczenia, a samo nazwisko może nie wystarczyć, by w klubie podrażnionym niepowodzeniami zostać na dłużej. Początek sezonu będzie weryfikacją, bo nikt tak naprawdę nie wie, jakim Vuković jest trenerem.

Poza nim jest jeszcze Gino Lettieri, którego zwolnienie jednak byłoby dużym obciążeniem finansowym dla Korony. Kadra nie jest silna, a opinia publiczna już typuje kielecką drużynę jako kandydata do spadku. Wiadomo, co roku sytuacja wygląda podobnie, ale jeśli start sezonu nie pójdzie po jego myśli, może zrobić się gorąco.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się