Autor zdjęcia: liverpoolfc.com
TOP 10 najlepszych transferów zakończonego sezonu Premier League według 2x45. Fabiański znowu na liście
Premier League jak zawsze była najbardziej aktywną ligą na rynku transferowym. Oprócz znakomitych ruchów było oczywiście wiele niewypałów, ale dzisiaj skupimy się na tych, którzy najbardziej wpłynęli na grę swoich zespołów. Przed wami 10 najlepszych transferów Premier League.
1. Alisson Becker (Liverpool FC, 67 milionów funtów)
Kupno bramkarza było priorytetem transferowym w Liverpoolu. „The Reds” od dłuższego czasu mieli problemy z golkiperami i wiedzieli, że jeśli chcą konkurować z najlepszymi w walce o krajowe trofea, to muszą ściągnąć kogoś z najwyższej półki. I udało się, ponieważ Alisson był najlepszym brakarzem w lidze i dał dużo pewności siebie linii defensywnej, która wiedziała, że w razie czego mają za swoimi plecami prawdziwego fachowca. Brazylijczyk zachował 21 czystych kont i wpuścił tylko 22 bramki – tylko Ederson mógł się z nim równać w tym sezonie.
For the first time since 2008-09, two 'keepers have kept 20+ clean sheets in a single season.
— Squawka Football (@Squawka) May 12, 2019
Alisson: Ederson:
• 38 games • 38 games
• 22 conceded • 23 conceded
• 21 clean sheets • 20 clean sheets
Alisson wins. 🇧🇷 pic.twitter.com/jR2kFyloQX
***
2. Lucas Digne (Everton FC, 18 milionów funtów)
To był najlepszy boczny obrońca w całej lidze poza dwójką z Liverpoolu. Tylko Lucas Digne stał na podobnym poziomie co Andrew Robertson i Trent Alexander-Arnold, a to ogromny wyczyn. Everton w końcu trafił z transferami, a 18 milionów funtów za takiego zawodnika to naprawdę niewielka cena. I niezwykle ważne jest to, że oprócz świetnej gry w ofensywie był również świetny w destrukcji.
Lucas Digne created more chances (71) than any other defender in the Premier League in 2018/19.
— Squawka Football (@Squawka) May 16, 2019
An all-round solid left-back. pic.twitter.com/HLBFPaQ6k7
***
3. Raul Jimenez (Wolverhampton Wanderers, 30 milionów funtów)
Początkowo był tylko wypożyczony z Benfiki, ale spisywał się na tyle dobrze, że Wolverhampton bez wahania uruchomił klauzulę wykupu opiewającą na 30 milionów funtów. Meksykanin był najważniejszym zawodnikiem „Wilków” w tym sezonie i poprowadził je na siódme miejsce w tabeli. 13 bramek, 7 asyst i niesamowita gra przez cały sezon, zwłaszcza w najtrudniejszych meczach. Dobrze wydane pieniądze.
🇲🇽Raul Jimenez is the first Wolves player to be directly involved in 20+ goals in a single Premier League season:
— Coral (@Coral) April 27, 2019
⚽13 goals
🅰️ 7 assists
What a signing he has been. pic.twitter.com/9jreZRQZvj
***
4. James Maddison (Leicester City, 25 milionów funtów)
Maddison był jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników w Championship i niekwestionowanym liderem Norwich. A wszystko to osiągnął w wieku 21 lat. Kiedy przyszedł do Leicesteru City, od razu został rzucony na głęboką wodę, bo miał zastąpić Riyada Mahreza i poradził sobie z tym zadaniem rewelacyjnie. Młody Anglik w swoim debiutanckim sezonie w Premier League strzelił 7 bramek i zaliczył 7 asyst, regularnie bił stałe fragmenty gry i zasłużył sobie na powołanie do reprezentacji Anglii. I choć nie doczekał się w niej jeszcze debiutu, to śmiało możemy założyć, że już niedługo będzie jej podstawowym zawodnikiem.
James Maddison's Premier League season by numbers:
— Squawka Football (@Squawka) May 12, 2019
209 crosses
100 chances created
• 51 from open play
78 fouls won
50 take-ons
48 tackles
7 assists
7 goals
3 free-kicks scored#AskSquawka @LouDis19 pic.twitter.com/ioGmtQDcos
***
5. Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers, 5 milionów funtów)
Kolejny rewelacyjny transfer „Wilków”. Joao Moutinho był liderem środka pola w Wolverhampton, jednak przez wielu kibiców był bardzo niedoceniany. Wszyscy przyglądali się dużo młodszemu Rubenowi Nevesowi, który również był ważnym zawodnikiem beniaminka, ale to właśnie były zawodnik Monaco organizował całą grę swojego zespołu. Moutinho był mózgiem „Wilków”, wykreował masę sytuacji, był najlepszym asystentem w drużynie i zasługuje na dużo większe uznanie.
João Moutinho for Wolves in the 2018-19 Premier League season:
— Squawka Football (@Squawka) May 15, 2019
• Most assists (8)
• Most tackles (113)
• Most chances created (84)
£5m bargain.https://t.co/RY2goJhyIk
***
6. Richarlison (Everton FC, 40 milionów funtów)
Brazylijczyk przez cały sezon był rzucany po pozycjach. Zaczął jako lewoskrzydłowy, później bardzo często grał jako środkowy napastnik, a pod koniec wylądował na prawym skrzydle. Żadna pozycja nie była mu jednak straszna. I choć Richarlison miał dużo wzlotów i upadków i miał problemy z ustabilizowaniem swojej formy, to zdołał strzelić 13 bramek i udowodnić, że może być jednym z liderów tej drużyny. No co najważniejsze, jego przyjście pozwoliło bardziej uruchomić Gylfiego Sigurdssona, który po nieudanym poprzednim sezonie wrócił na swój normalny poziom.
***
7. Łukasz Fabiański (West Ham United, 7 milionów funtów)
Zawodnik sezonu i najlepszy transfer w West Hamie – tak przynajmniej świadczą nagrody, które odebrał Łukasz Fabiański od swojego klubu. Nie było to jednak na wyrost, ponieważ Polak był jednym z najbardziej ostrzeliwanych bramkarzy w tym sezonie, a jednak udało mu się zaliczyć najwięcej interwencji ze wszystkich. Potrafił w pojedynkę wygrywać „Młotom” mecze i udowodnił, że z dobrym bramkarzem jest dużo lepiej o pozytywne wyniki.
***
8. David Brooks (Bournemouth, 10 milionów funtów)
Jedno z odkrycie tego sezonu. Brooks przychodził z Sheffield United za zaledwie 10 milionów funtów, a okazał się jednym z najlepszych zawodników Bournemouth. Wraz z Callumem Wilsonem i Ryanem Fraserem napędzał całą ofensywę swojego zespołu, a swoimi występami tylko podniósł wartość rynkową. No i co najważniejsze – jest bardzo wszechstronny. Potrafił grać w środku pomocy, za plecami napastnika, w trójce napastników czy na prawym skrzydle i na każdej pozycji spisywał się dobrze. Na tyle dobrze, że wywalczył sobie miejsce w reprezentacji Walii.
The #SquawkaSix shortlist for the #SquawkaTalker Rookie of the Year:
— Squawka Football (@Squawka) April 25, 2019
🇵🇹 Rúben Neves
🏴 James Maddison
🏴 David Brooks
🇫🇷 Mattéo Guendouzi
🇵🇹 Diogo Jota
🏴 Dwight McNeil
Have your say on which player has had the best debut season in one of Europe's top five leagues. 👇
***
9. Matteo Guendouzi (Arsenal FC, 7 milionów funtów)
Francuz również jest jednym z największych objawień tego sezonu. Kiedy przychodził z drugiej ligi francuskiej za 7 milionów funtów, wszyscy spodziewali się, że będzie powoli wprowadzany do drużyny i raczej otrzymywał szanse w pucharach. A tymczasem Unai Emery widział go jako jednego z podstawowych zawodników Arsenalu. Guendouzi został rzucony na głęboką wodę i już w pierwszym sezonie pokazał, że potrafi pływać. I to bardzo dobrze. Dzięki swoim występom zasłużył sobie na nowy kontrakt, który ma odstraszyć zainteresowane kluby na czele z PSG.
Matteo Guendouzi is also set to receive a new contract. The club is looking to almost double his wages from £40k a week to around £75k a week. Though the young Frenchman has 3 remaining years, the club wants to expand his contract past 2022.
— ARSENAL•ZW🔴⚪ (@arsenal_zw) May 15, 2019
Via (@TheSun )
***
10. Felipe Anderson (West Ham United, 35 milionów funtów)
Bardzo trudny sezon do oceny. W pierwszej połowie sezonu był jednym z najlepszych zawodników ofensywnych ligi, z kolei w drugiej zdecydowanie spuścił z tonu. Może po części dlatego, że dużo gorzej spisywał się też Marko Arnautović, a sam Anderson miał dużo więcej zadań w defensywnych, a może po prostu stracił swoją formę. Tak czy inaczej, za Łukaszem Fabiańskim był najlepszym zawodnikiem „Młotów” i mimo wszystko sezon skończył z dziewięcioma bramkami i czterema asystami, co jest dobrym wynikiem w debiutanckim sezonie.