Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Mateusz Czarnecki

Wielkie podsumowanie jesiennych not 2x45 – lecimy pozycja po pozycji!

Autor: Marcin Łopienski
2019-12-24 23:02:32

Koniec 2019 roku jak i zakończenie ekstraklasowych emocji, sprzyja ku podsumowaniom, dlatego i my pokusiliśmy się o swoje. Mianowicie postanowiliśmy zebrać pięciu najlepszych piłkarzy na poszczególnych pozycjach na podstawie wystawianych przez nas not. I musimy przyznać, że ostatnie pięć kolejek Ekstraklasy wpłynęły na końcowe zestawienie na niektórych pozycjach.

BRAMKARZE

5. Frantisek Plach (Piast Gliwice) – 5,40
4. Dante Stipica (Pogoń Szczecin) – 5,45
3. Matus Putnocky (Śląsk Wrocław) – 5,55
2. Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) – 5,57
1. Pavels Steinbors (Arka Gdynia) – 5,60

Pavels Steinbors w naszym podsumowaniu połowy sezonu zasadniczego nie znalazł się w najlepszej piątce golkiperów Ekstraklasy, ale w jego przypadku czas zadziałał na korzyść. Łotysz w ostatnich pięciu kolejkach bronił jak natchniony, czego nie można powiedzieć o  konkurentach Łotysza. Ostatecznie wyprzedził Arkadiusza Malarza, Frantiska Placha, Dante Stipicę, Matusa Putnocky’ego i Dusana Kuciaka. Zjazd formy wymienionych bramkarzy jest widoczny, a zawodnik Lechii utrzymał wysoką pozycję tylko i wyłącznie dzięki formie do 15. kolejki. Później między słupkami lechistów stał Zlatan Alomerović. 

PRAWI OBROŃCY

5. Cornel Rapa – 4,90
4. Jakub Wójcicki – 5,00
3. Alan Czerwiński – 5,00
2. Marko Vesović – 5,09
1. Łukasz Broź – 5,47

Wyżej pisaliśmy o Kuciaku, który swoją wysoką pozycję zawdzięcza brakowi występów w ostatnich pięciu kolejkach Ekstraklasy, dokładnie tak samo jest w przypadku Łukasza Brozia. „Do dziś przecieramy oczy. Wszyscy wiedzieliśmy przecież, iż Łukasz to bardzo solidny zawodnik, który nigdy nie pretendował do miana etatowego badziewiaka. Ale że nagle stanie się totalnym wymiataczem na swojej pozycji?”. Tak pisaliśmy o wyczynie bocznego obrońcy Śląska Wrocław, ale przy okazji podsumowania po 15 kolejkach postawiliśmy jeszcze jedną tezę: że ten początek sezonu to życiówka tego zawodnika i lepiej już nie będzie. I w kontekście kontuzji Brozia oraz jego wieku może to być wizja prorocza. 

W kontekście wspomnianego już listopadowego tekstu należy zwrócić uwagę na wzrost formy Alana Czerwińskiego. Miesiąc temu wytypowaliśmy trzech najlepszych prawych obrońców i zawodnika Zagłębia tam nie było. Podobnie jak Marko Vesovicia z Legii Warszawa. Wspomniana dwójka skorzystała na słabszych meczach rywali i wyprzedziła ich. Obrońca „Miedziowych” pełen popis dał w ostatnim pojedynku z Legią i aż szkoda, że tak rzadko oglądamy go w takiej dyspozycji. 

ŚRODKOWI OBROŃCY

5. Igor Lewczuk – 5,20
4. Artur Jędrzejczyk – 5,29
2. David Jablonsky – 5,33
2. Błażej Augustyn – 5,33
1. Michał Nalepa – 5,61

Środek obrony to kolejna pozycja, na której nie doszło do zmiany lidera po ostatnich pięciu kolejkach Ekstraklasy. Nadal jest nim Michał Nalepa z Lechii Gdańsk i w sumie nie można się temu dziwić, bo akurat o stoperów (i bramkarzy) Piotr Stokowiec martwić się nie musi. Ponownie odwołamy się do naszego podsumowania po 15. kolejce, bo jest to najlepszy punkt odniesienia i moment na dostrzeżenie wzrostu formy poszczególnych zawodników. I w tym przypadku trzeba pochwalić stałą wysoką dyspozycję obrońcy Cracovii i Legii: Davida Jablonsky’ego i Artura Jędrzejczyka. 

LEWI OBROŃCY

5. Filip Mladenović – 5,00
4. Dino Stiglec - 5,05
3. Erik Janża – 5,10
2. Guilherme - 5,15
1. Michał Karbownik 5,46

Spieszmy się oglądać Karbownika, bo jak tak dalej pójdzie, za chwilę już go nie będzie. Tak, wiemy o tym, że sam piłkarz na razie nie wybiera się za granicę, ale fakty są takie, iż trzeba być ślepym, aby nie dostrzec talentu i potencjału obrońcy Legii. A swoboda, z jaką 18-latek wszedł do Ekstraklasy i jak szybko pozamykał usta takim graczom jak Mladenović i Guilherme budzą uznanie. Oczywiście to tylko nasza liga, ale jeśli robi to tak młody zawodnik, w dodatku nominalny środkowy pomocnik, można, a nawet trzeba się obawiać, że migiem chłopak wyleci do lepszego świata. A my zostaniemy z Guilherme, Janżą, Stiglecem i Mladenoviciem, którzy lepsi raczej już nie będą.  

ŚRODKOWI POMOCNICY

5. Krzysztof Mączyński - 5,07
4. Jarosław Kubicki 5,19
3. Pedro Tiba 5,19
2. Martin Pospisil - 5,26
1. Janusz Gol - 5,39

Z grona tych piłkarzy, którzy znaleźli się w tekście po 15 kolejkach ostali się tylko Gol i Pospisil, ale to nie dziwi, bo pozostała trójka (Moder, Furman, Romanczuk) mocno obniżyła loty (albo praktycznie nie grała, jak w przypadku pomocnika Lecha). To samo dopadło również czeskiego pomocnika Jagiellonii, dlatego najwyższą notą po jesieni może pochwalić się kapitan Cracovii. Czy kontrowersją będzie napisanie, że Gol to najlepszy pomocnik Ekstraklasy bez względu na nasze noty? Nie, bo zawodnik „Pasów” swoją formę podkreśla w każdym meczu, co finalnie dało mu pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Odnośnie środkowych pomocników ważna jest jeszcze jedna rzecz: nie tylko Gol, ale każdy z tej piątki jest istotną cegiełką swojego zespołu. 

SKRZYDŁOWI

5. Gerard Badia - 5,08 
4. Damjan Bohar - 5,18
3. Srdan Spiridonović - 5,19
2. Kamil Jóźwiak - 5,21
1. Paweł Wszołek - 5,40

Wrócił do Ekstraklasy i chociaż w wywiadach przyznał, że trudniej mu się gra niż przed wyjazdem, to jednak wziął tę naszą ligę szturmem. Jasne, Wszołek potrzebował miesiąca na nadrobienie zaległości i przygotowanie kondycyjne, ale jak już potrenował i na dobre wszedł do zespołu wicemistrza Polski, nie ma sobie równych na rodzimych boiskach. Zresztą cieszą nas dwie pierwsze pozycje, które zajmują nasi rodacy, ostatnio bowiem narzekaliśmy na niedostatek polskich skrzydłowych w Ekstraklasie. Oczywiście możliwe, że Jóźwiaka też nie będziemy długo oglądać, w końcu wpadł on w oko nawet Runjaiciowi, zatem obserwatorom zachodnich klubów również. 

Wśród najlepszej piątki skrzydłowych cieszy obecność Damjana Bohara, który okazał się transferowym strzałem w dziesiątkę. Słowak w kolejnym sezonie jest w jeszcze lepszej formie strzeleckiej, a jak dotąd w 20 meczach udało mu się zdobyć tyle bramek, co w całym poprzednim sezonie. 

 

 

OFENSYWNI POMOCNICY

5. Dani Ramirez - 5,05
4. Filip Starzyński - 5,15
3. Luquinhas - 5,16
2. Walerian Gwilia - 5,18
1. Darko Jevtić - 5,50

Pisaliśmy już w tym zestawieniu o roli środkowego pomocnika, ale rozgrywający jest tak jakby przedłużeniem ręki tego, który przede wszystkim skupia się na odebraniu piłki. To „10” ma rozegrać akcję, od niej wymaga się więcej, bo zwyczajnie na tej pozycji występują piłkarze nietuzinkowi. I w Ekstraklasie najlepszym takim piłkarzem jest Darko Jevtić, chociaż trzeba przyznać, że gdyby Szwajcar wykorzystywał pełnię swojego potencjału, to byłby jeszcze lepszy. 

Obecnie za jego plecami są Walerian Gwilia, Luquinhas i Filip Starzyński, chociaż ten pierwszy stracił miejsce w składzie Legii, ten drugi raz gra na „10”, raz na skrzydle, a rozgrywający Zagłębia Lubin rozczarowuje w tym sezonie, jeżeli chodzi o skuteczność pod bramką rywala. 

Do tego grona załapał się też Dani Ramirez, chociaż Hiszpan tak naprawdę może grać na każdej pozycji w ataku, ale chcieliśmy go wyróżnić za niezłą jesień w Ekstraklasie.

NAPASTNICY

5. Christian Gytkjaer - 5,00
4. Jesus Imaz - 5,05
3. Jose Kante - 5,17
2. Patryk Klimala - 5,36
1. Jarosław Niezgoda 5,39

W przypadku tej kategorii nie mogło być inaczej. Jeśli napastnik Legii jest samotnym liderem strzelców Ekstraklasy, z przewagą nad przeciwnikami, dodatkowo do siatki rywala trafia regularnie, jest najlepszym piłkarzem w klasyfikacji kanadyjskiej, musiał zostać doceniony również w naszych ocenach. I tak właśnie jest, chociaż z drugim Patrykiem Klimalą wygrał o włos, a kto wie, czy w nowym roku nadal będziemy tę dwójkę oglądać na polskich boiskach. O obydwu mówi się, że interesują się nimi poważni gracze i w styczniu może być różnie. Na pewno ich wyjazd odbiłby się czkawką dla całej ligi, bo drugich tak skutecznych polskich napastników na horyzoncie nie widać. 

 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się