Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Lukasz Sobala - Press Focus

Raport z I ligi: Trenerskie cyrki. Masowe przedłużenia kontraktów. Kapitan GieKSy w Olimpii

Autor: Filip Gierszewski
2020-06-28 22:20:40

W normalnych okolicznościach kluby wracałyby teraz po miesiącu przerwy do treningów, a tak mamy do końca jeszcze ponad cztery tygodnie grania o ekstraklasę. Jesteśmy w newralgicznym momencie sezonu, bo wielu piłkarzom kończą się kontrakty, ale oczywiste jest, że większość z tych umów została prolongowana. Znalazło się oczywiście kilka odstępstw – o nich poniżej. Tak samo, jak o kolejnych zmianach szkoleniowców oraz werdyktach Komisji Licencyjnej.

Kluby, które oficjalnie potwierdziły zastosowanie aneksów przedłużających zatrudnienie piłkarzy do finiszu rozgrywek to:

- Warta Poznań (aneksy: Nikodem Fiedosewicz, Michał Grobelny, Adrian Laskowski, Tomasz Laskowski, Serhij Napołow, Łukasz Spławski i Patryk Stępiński; wypożyczenia: Jakub Apolinarski i Krzysztof Danielewicz),

- Chojniczanka (aneksy: Seweryn Michalski, Oskar Paprzycki, Jacek Podgórski, Kamil Wiktorski, Łukasz Zejdler, Robert Ziętarski, Marcin Rajch i Aghwan Papikjan; wypożyczenie: Aleksander Jagiełło),

- GKS Bełchatów (aneksy: Paweł Czajkowski, Artur Golański, Paweł Lenarcik, Damian Michalak, Daniel Niźnik, Marcin Ryszka; wypożyczenie: Przemysław Zdybowicz),

- Chrobry Głogów (kontrakty i wypożyczenia wszystkich, którzy tylko mogli, szczegółów nie podano)

Reszta klubów musi uwinąć się z papierkową robotą do końca miesiąca.

A o jakich odstępstwach mowa była we wstępie? Otóż pojedynczy piłkarze odmówili pozostania w swoich zespołach do końca lipca i pożegnają się z nimi tak, jak zostało uzgodnione na papierze – 30 czerwca. Pierwszy z takich rodzynków to pomocnik Stomilu Olsztyn, Maciej Pałaszewski.

 

 

Po jego dobrowolnej decyzji w Olsztynie zaczęli działać z lekka nieprofesjonalnie…

 

 

Podobnie do Pałaszewskiego postąpił Karol Gardzielewicz, rezerwowy skrzydłowy Warty.

 

 

***

Z nieco innych powodów z GKS-em Bełchatów przed dziesięcioma dniami rozstał się jej kapitan, Marcin Grolik. GieKSa zmierza ku upadkowi i z tego tonącego okrętu udał się w kierunku Grudziądza. Obrońca został z miejsca zgłoszony do rozgrywek I ligi, więc w sobotę, w meczu przeciwko GKS-owi Tychy, mógł już zasiąść na ławce rezerwowych.

 

 

***

Krótkie wtrącenie w ramach kąciku trenerskiego, lecz wciąż pozostajemy na Kujawach. Zmiana szkoleniowca nastąpiła oczywiście w Legnicy – o odejściu Dominika Nowaka, którego zastąpił Ireneusz Kościelniak, szerzej pisaliśmy tutaj. Blisko takowej podobno było w szeregach Olimpii. Powodem zwolnienia Jacka Trzeciaka miało być… jego pozostanie na Śląsku, w domu rodzinnym, gdy drużyna wracała na północ po spotkaniu z Puszczą.

 

 

Sprawy dość szybko zmieniły jednak tory…

 

 

… a klub zaczął masowo umieszczać twitterowe dementi.

 

 

 

 

***

Napomknęliśmy o zatrudnieniu w Miedzi Ireneusza Kościelniaka. Następstwem tego była wymiana jeszcze jednego ogniwa w sztabie – po trzech latach legnicki zespół opuścił Grzegorz Mokry.

 

 

***

Zanim dokończymy kontraktową litanię, przejdźmy na moment do kwestii licencyjnych. KL zlitowała się nad GKS-em Jastrzębie, Olimpią, Stomilem i Stalą Mielec, więc w razie ich awansu, po zapłaceniu niewielkich kar, będą te zespoły mogły w spokoju uczestniczyć w ekstraklasowych rozgrywkach. No, może poza GKS-em, który zmuszony będzie do gry na obiekcie Piasta Gliwice.

 

 

O wiele gorzej na tym wyszedł Radomiak. On też wciąż liczy się w walce o najwyższą klasę, lecz pod jego prośbami Komisja się nie ugięła, zaś dała trochę czasu na „uzupełnienie dokumentacji”, cokolwiek może to znaczyć. Wiemy za to, że czwarta ekipa I ligi w przyszłym sezonie będzie mogła wziąć udział przynajmniej w ponownej walce o ekstraklasę. Pod jednym, wstydliwy warunkiem.

 

 

***

Piłkarz tego klubu, 22-letni pomocnik Michał Kaput (20 występów w tym sezonie), zdecydował się na przedłużenie umowy o dwa lata.

 

 

Młodsi od niego kumple z drużyny, Kacper Wiatrak i Adrian Nowosadko, zostali wypożyczeni na rok do Orląt Radzyń Podlaski. 

 

 

***

Z GKS-u Bełchatów odszedł Bartłomiej Bartosiak, 29-letni pomocnik z dwudziestoma występami i jedną bramką na tegorocznym koncie. To koniec jego czteroletniego pobytu w klubie walczącym o utrzymanie. W tym czasie zagrał dla niego 173 razy.

 

 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się