Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Rafal Rusek / PressFocus

Zmiana otoczenia tlenem dla Żubrowskiego. Pójdzie w ślady Forbesa?

Autor: Maciej Golec
2020-07-22 14:00:11

Sytuacja w Koronie jest, najłagodniej mówiąc, nieciekawa. Już pal licho spadek, ale w obecnej sytuacji nawet start w I lidze stoi pod znakiem zapytania. Nic dziwnego zatem, że piłkarze uciekają z tonącego statku. Jednym z nich jest Jakub Żubrowski, któremu skończył się kontakt, a dzisiaj związał się z Zagłębiem Lubin umową obowiązującą do czerwca 2023 roku.

Nie ma nic zaskakującego w tym, że jeden z lepszych zawodników Korony (choć to raczej źle świadczy o kolegach niż dobrze o nim) chce zostać na piłkarskiej powierzchni. Mimo że jest jej wychowankiem i spędził w tej drużynie praktycznie całą swoją karierę, to jednak w takich sytuacjach, gdy prezes klubu wyróżnia się niebywałą niekompetencją i jawnie ciągnie zespół na dno, zrozumiały jest egoizm. Albo raczej – żeby ładniej wybrzmiało – dbałość o byt swój i swojej rodziny. Jasne przecież jest, że skoro spadek, to także i niższe wynagrodzenie przez cięcia. Fajnie byłoby jednak mieć pewność, że jakikolwiek budżet i jakakolwiek liga na poziomie centralnym w Kielcach w najbliższym czasie będzie. A teraz tego niestety powiedzieć nie można. Co jest kolejnym argumentem za wyprowadzką.

Nie chcemy Żubrowskiego wynosić pod niebiosa, bo szczególnie ostatnimi sezonami na to nie zasłużył. Patrząc na jego grę widzimy obraz typowego polskiego przeciętniaka, w sumie nie wyróżniającego się niczym, ale nie będącego też totalnym pośmiewiskiem. Taka cicha mrówka, która pracuje raz lepiej, raz gorzej, ale zazwyczaj mało kto to dostrzega. Zwłaszcza, że jego pozycja temu sprzyja. Gra jako środkowy pomocnik – czasem na „8”, innym razem jako „6”. Właściwie to trudno mu przypisać jeden obszar boiska, bo w Koronie miał względną wolność w tym aspekcie. Zresztą, o jego elastyczności zaraz po transferze mówił prezes Zagłębia.

 

 

- Cieszymy się, że Kuba trafił do naszej drużyny. Rozmowy na temat jego osoby trwały ponad pół roku i jesteśmy zadowoleni, że wszystko dotarło do szczęśliwego końca. Cenimy Kubę za pracę jaką wykonuje w odbiorze piłki, a także przy jej wyprowadzaniu w akcjach ofensywnych. Dodatkowo jest to uniwersalny zawodnik, który może zagrać właściwie na każdej pozycji w środku pola. Jestem pewny, że jego jakość podwyższy rywalizację w zespole i „siłę szatni”. Życzę mu wszystkiego dobrego – powiedział Artur Jankowski dla oficjalnej strony Zagłębia.

28-latek po dołączeniu do „Miedziowych” może przeżyć ogromny dysonans poznawczy. Wszak przenosiny z ogarniętego chaosem klubu, w którym wiele aspektów – od trenera Lettieriego po kontakty z właścicielem, stosunki z dziennikarzami, pracownikami klubowymi i bojkoty kibiców – od dawna stoi na głowie do klubu powszechnie uważanego za uporządkowany, będą swego rodzaju szokiem. Ale na pewno pozytywnym. Jeśli zostajesz w Ekstraklasie, to automatycznie zyskujesz. 

Co do perspektyw gry – na pewno elementem sprzyjającym było  odejście z Lubina Jakuba Tosika. Zrobiło się dzięki temu wolne miejsce w środku pola, które zagospodarować może właśnie Żubrowski. Kluczowa będzie rywalizacja o plac z Łukaszem Porębą, bo o wygryzieniu ze składu Jewgienija Baszkirowa nie ma nawet mowy. Na niekorzyść Żubrowskiego działa jednak status młodzieżowca tego drugiego, co w razie konieczności posadzi byłego piłkarza Korony na ławkę, o ile wcześniej sam na nią nie zasłuży. Co jest – oglądając jego występy w Kielcach – dość prawdopodobne.

Ale z drugiej strony – kibice Korony na pewno pamiętają pokracznego Felicio Browna Forbesa. Parodię napastnika i generalnie piłkarza nieefektywnego. Może coś w tym jest, że piłkarz X po odejściu z Kielc dostaje drugie życie? Kostarykanin zaczął ten sezon w Rakowie imponująco i gdyby nie kontuzja, pewnie podrasowałby swój i tak pokaźny dorobek. 12 goli w sezonie? Kto by jeszcze rok temu myślał o takim wyniku? Najbardziej odrealniony optymista.

W przypadku Żubrowskiego tak pozytywnie nastawieni nie jesteśmy. Co kompletnie niczego nie zmienia – czekamy co nam i kibicom w Lubinie zaoferuje na boisku.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się