Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: gornikzabrze.pl

Górnik w końcu znalazł następcę Żurkowskiego. Prochazka nowym zawodnikiem zabrzan

Autor: Marcin Łopienski
2020-01-28 14:31:07

Problem Górnika Zabrze w środku pola rozpoczął się latem, po tym jak zespół opuścili Szymon Żurkowski i Walerian Gwilia. Po transferach tych zawodników brakowało kogoś, kto ogarnie kluczową strefę boiska, ale wszystko wskazuje na to, że zabrzanie teraz nie powinni mieć z tym problemów. Do zespołu trafił bowiem Roman Prochazka, były piłkarz Viktorii Pilzno, uczestnik Ligi Mistrzów w sezonie 2018/19.

Roman Prochazka w przeszłości grał m.in. w Lewskim Sofia. Do Górnika Zabrze trafił po rozwiązaniu kontraktu z Viktorią Pilzno, gdzie wcześniej występował od połowy 2018 roku. W poprzednim sezonie zagrał w Lidze Mistrzów: w fazie grupowej 30-latek zaliczył pięć spotkań i strzelił jednego gola. Mierzył się z Realem Madryt, AS Romą i CSKA Moskwa.

Jesienią 2019 roku Prochazka był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny, a w sumie w 46 meczach dla Viktorii zdobył 12 bramek i zanotował cztery asysty, co jak na defensywnego pomocnika jest bardzo dobrym rezultatem. Co zatem sprawiło, że piłkarz drugiej siły w Czechach postanowił rozwiązać kontrakt z klubem i przyjść do Zabrza? 

Jak dowiedział się „Przegląd Sportowy” powodem była zmiana nastawienia Adriana Guli, trenera Viktorii. - Postanowiliśmy dać szansę innym zawodnikom. Dziękuję mu za wszystko, co zrobił dla naszego klubu i życzę, aby dobrze wykorzystał swoje bogate doświadczenie w nowym miejscu pracy – powiedział czeskim mediom trener drużyny z Pilzna (wypowiedź za „Przeglądem Sportowym”). 

Więcej konkretów zdradził polskiemu dziennikowi rodak Prochazka, Michal Kvasnica, dziennikarz czeskiego „Sportu”: - Jego wada to tempo akcji, w Viktorii odstawał też od niektórych graczy technicznie. Poprzedni trener Pavel Vrba stawiał na niego, bo to przydatny pomocnik. Nowy szkoleniowiec Adrian Gula preferuje piłkarzy grających szybciej.

Górnik idealnie wykorzystał więc sytuację i sprowadził wartościowego zawodnika, który jest w formie i z miejsca powinien podnieść poziom drużyny. Poszukaliśmy w internecie filmów z udziałem Prochazka i trzeba przyznać, że oprócz gry w destrukcji, Słowak potrafi uderzyć z dystansu zarówno ze stojącej jak i toczącej się piłki. Umie wykonywać rzuty karne i nie traci głowy w polu karnym przeciwnika, gdzie potrafi rozegrać i wykończyć akcję. Poniżej próbka jego umiejętności z poprzedniego sezonu. 

Długo musiał Górnik czekać na zawodnika, który wypełni lukę po Żurkowskim i Gwilii, ale bez dwóch zdań w końcu się doczekał. Transfer Prochazka do Zabrza trzeba traktować w kategorii hitu transferowego, bo do Ekstraklasy nie trafia przypadkowy gość, ale piłkarz uznany w lidze czeskiej. W dodatku z doświadczeniem w europejskich pucharach. 

30-latek zaraz po podpisaniu 1,5-rocznego kontraktu z opcją przedłużenia podkreślał rolę Marcina Brosza w tym transferze, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że trener Górnika bardzo chciał tego zawodnika w swojej drużynie. W związku z tym szkoleniowiec planuje Słowakowi rolę podobną do tej jaką w ubiegłym sezonie miał Żurkowski. Prochazka musi zatem szybko wskoczyć na wysoki poziom, od takiego zawodnika dobrej gry będziemy wymagać już w pierwszym lutowym spotkaniu w Kielcach.


KOMENTARZE

Stwórz konto



Zaloguj się na swoje konto




Nie masz konta? Zarejestruj się