Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: KRZYSZTOF DZIERZAWA / PRESS FOCUS

Sympatyczni, silni, ale zawsze na „nie” i… piją dużo wódki. Co zagraniczni trenerzy myślą o Polakach?

Autor: Krystian Borkowski
2020-04-20 11:47:34

Pesymiści, którzy wymyślają sobie problemy – mniej więcej taki obraz Polaków wyłania się z opinii zagranicznych trenerów, którzy mieli okazję poznać nasz kraj.

Ostatnie tygodnie to dobry moment, by na wiele spraw spojrzeć z pewnego dystansu. Również na polską piłkę. Co o niej i w ogóle o Polakach sądzą obcokrajowcy? Przypominamy opinie kilku trenerów, którzy pracują lub pracowali w naszym kraju.

Hiszpan Angel Perez Garcia, były trener Piasta Gliwice (źródło: olemagazyn.pl): - Polacy na ogół są ludźmi poważnymi i raczej zamkniętymi w sobie, skrytymi. Jednak kiedy samemu okażesz troskę i zainteresowanie, sytuacja zmienia się o 180 stopni – to niesamowite jak sympatyczni jesteście. Od początku mojego pobytu traktowano mnie tak dobrze, jak nigdzie indziej na świecie, a odwiedziłem w życiu wiele miejsc na przykład kiedy byłem piłkarzem Realu Madryt. Bardzo ważną cechą Polaków jest też cudowna siła, jaką macie już od dziecka, do walki i pokonywania problemów. Być może jest to spowodowane cierpieniami, jakich byliście ofiarą ze strony Rosjan i Niemców. Najgorsze u was jest to, że pije się dużo wódki.

Rosjanin Stanisław Czerczesow, były trener Legii Warszawa (Przegląd Sportowy): - Z jakiegoś powodu Polacy mają w sobie dużo pesymizmu. Dlaczego? Sami sobie odpowiedzcie. Pierwsze słowo, które usłyszałem w Polsce, brzmiało "problem”. Wszędzie problemy, nawet jeśli ich nie ma. Problemy sami sobie wymyślacie.

Holender Ricardo Moniz, były trener Lechii Gdańsk (trójmiasto.sport.pl): - Choć jestem w Polsce krótko, to zdążyłem poznać już wasze spojrzenie na piłkę. We wszystkim jesteście na „nie”.

Chorwat Nenad Bjelica, były trener Lecha Poznań (Sportowe Fakty): - Jesteście od nas spokojniejsi. Chorwaci, ogólnie ludzie z Bałkanów, są bardziej agresywni. Szybciej się denerwujemy, buzujemy, czasem może niepotrzebnie. Polska mnie trochę wycisza, uczę się od was innego podejścia, staram się być bardziej rozluźniony

Holender Leo Beenhakker, były selekcjoner reprezentacji Polski (Przegląd Sportowy):- Wy, Polacy, nigdy nie jesteście szczęśliwi. Zawsze najpierw widzicie złe strony. 

Rumun Dan Petrescu, były trener Wisły Kraków (futbol.pl): -Trudniej pracuje się z Polakami,  z tego powodu, że jest problem z mentalnością tych piłkarzy. Nie mają ochoty na treningi i nie chcą w większości rozwijać się za granicą. Kiedy pojawiłem się w tym klubie, stan ich przygotowana fizycznego był na poziomie trenera bramkarzy. Nie mieli ochoty na treningi taktyczne, nie chcieli biegać, czekali tylko na koniec zajęć i mam wrażenie, ze to jest główny powód tego, dlaczego nie odnoszą oni sukcesów w Europie


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się