Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Własne

Baskowie chcą Karbownika. Górnik ma nowego napastnika na oku. Filipiak: Gol nie obniżył pensji, ale nie może być ponad drużyną

Autor: zebrał Mariusz Bielski
2020-04-22 09:41:30

Cholernie tęsknimy za piłką i chętnie już zerknęlibyśmy do Ekstraklasy, a nawet niższe rozgrywki. Ale zawodnicy zawodnikami – co natomiast z sędziami? Tego między innymi dowiecie się z dzisiejszej prasy. Do tego poznacie pierwsze reakcje na plan PZPN-u dotyczący powrotu I oraz II ligi. Przeczytacie też ile na zajęciu poszczególnych miejsc zarobią kluby Esy czy też przeczytacie rozmówkę z Januszem Filipiakiem.

PRZEGLĄD SPORTOWY

„Sędzia w masce i e-gwizdek”

„Dotarliśmy do informacji, jak mają być prowadzone spotkania ekstraklasy przez arbitrów po wznowieniu rozgrywek. Dokument, który przedstawiła Ekstraklasie SA i PZPN grupa robocza kierowana przez wiceprezesa Legii Tomasza Zahorskiego, wspomina o sędziach tylko w jednym miejscu. „Sędziowie – do decyzji PZPN – wyposażenie w maski, rękawiczki. Do rozważenia nawet propozycja, aby zamiast gwizdka był sygnał dźwiękowy cyfrowy” – czytamy w projekcie. Co na to wszystko środowisko sędziowskie? Delikatnie mówiąc, jest zaskoczone. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z arbitrami głównymi i ich asystentami na razie nikt niczego nie konsultował.”

Więcej TUTAJ

***

„Trzy różne dźwięki”

„Nie ma jeszcze decyzji na ten temat, ale wszystko wskazuje na to, że korzystanie z wozów VAR może okazać się bardzo ryzykowne. Są to przecież niewielkie pomieszczenia, w których kilkadziesiąt centymetrów obok siebie siedzi dwóch asystentów VAR oraz technik telewizyjny. W takiej sytuacji rośnie ryzyko zarażenia, mimo że obecni w wozie VAR mają na sobie maski i rękawiczki.”

Więcej TUTAJ

***

„Czwarta rata dzieli ligę”

„Przyjmując, że tabela końcowa wyglądałaby jak ta po 26. kolejce, można wyliczyć, że Legia za wygranie ligi otrzyma około 4,9 mln złotych, a piąty Lech prawie 3,7 mln. Przepaść tworzą premie wypłacane za zajęcie pierwszych czterech miejsc. Legia otrzymałaby 12,6 mln złotych premii, Piast 9,5 mln, Cracovia 6,3 mln, Śląsk 3,2 mln. A piąty Lech z tej puli już nic. Determinacja Kolejorza, by dokończyć sezon, jest więc w pełni zrozumiała. Klub z Poznania ma tyle samo punktów co zespół Vitezslava Lavički i mógł liczyć, że uda mu się wskoczyć do pierwszej czwórki, co oznaczało nie tylko występy w Europie, ale co najmniej dodatkowe trzy miliony. Ryzyko dla Lecha jest niemal żadne, bo spadając na 6. miejsce, straciłby zaledwie 300 tys. złotych. Patrząc tylko z fi nansowego punktu widzenia, dokończenie rozgrywek niekoniecznie musi być opłacalne dla Piasta. Pamiętajmy, że zespół Waldemara Fornalika dopiero w ostatniej kolejce wskoczył na pozycję wicelidera. Szanse na dogonienie Legii ma małe, osiem punktów przewagi zespołu z Warszawy to dużo.”

Więcej TUTAJ

***

„Zamieszanie i szaleństwo”

„Naszych klubów to nie dotyczy, ale problem może się pojawić, jeśli jakiś zespół w sierpniu musiałby jednocześnie grać w obecnej i następnej edycji pucharów. Tak może być z FC Basel. Występuje w Lidze Europy, a Szwajcaria spadła na 17. miejsce w rankingu UEFA, co oznacza, że trzeci zespół z tego kraju będzie rywalizował już w pierwszej rundzie eliminacji LE. A obecnie Basel zajmuje właśnie trzecią pozycję w lidze. Czyli szwajcarska ekipa może grać np. w ćwierćfinałach i eliminacjach Ligi Europy naraz! Jeśli zaś sięgnie po tytuł w kraju, to będzie musiała wystąpić w I rundzie eliminacji LM, co też koliduje z grą w LE.”

Więcej TUTAJ

***

„Górnik szuka napastnika”

„Od pewnego czasu obserwowany jest 22-letni Alex Sobczyk. To ciekawy zawodnik z polskimi korzeniami. Jego rodzice wyjechali z kraju i zamieszkali w Wiedniu. Sobczyk, który urodził się w Austrii, błyszczał w juniorach Rapidu, gdzie w 93 meczach strzelił 70 goli. Zadebiutował w lidze austriackiej, ale furory tam nie zrobił, częściej występował na drugim poziomie rozgrywkowym. Dwa lata temu przymierzany był do Bruk- -Betu Termaliki Nieciecza, ale do transferu nie doszło. Zawodnik ma za sobą udane występy w lidze słowackiej.”

Więcej TUTAJ

***

„Zapomniany polski salary cap”

„To pismo będące niemal portretem epoki. Kraj usiłował dźwigać się z zapaści po ostrym kryzysie gospodarczym, który zaczął się w roku 1980. Walczył z inflacją. W sklepach podstawowe produkty żywnościowe były na kartki. Na ostrym zakręcie znalazł się sport. Wspomnieniem była „złota era” Edwarda Gierka, kiedy wyczynowi sportowcy mieli po kilka fikcyjnych etatów w zakładach pracy, dokąd przychodzili tylko po wypłatę. W 1981 roku władza poszła na konfrontację z Solidarnością i, choć system nadal trwał, nic nie było jak dawniej. Zakładowi związkowcy, z wyjątkiem niektórych klubów sportowych, głównie powiązanych z kopalniami i przemysłem ciężkim, już od wydarzeń sierpnia 1980 nie godzili się na dłuższe utrzymywanie z ich krwawicy „sportowców- -nierobów”. 

 

SPORT

„Pierwszoligowcy podyskutują”

„Kluby pierwszej i drugiej ligi miały wczoraj otrzymać od PZPN plan umożliwiający powrót do rywalizacji o punkty. Dziś, po zapoznaniu się z nim wczesnym popołudniem, na wspólnej wideokonferencji mają go omawiać, zgłaszać uwagi. - Przygotowaliśmy plan, zgodnie z którym ekstraklasa ma wznowić rozgrywki 31 maja i toczyć się do 16 lipca. Chcemy, by zaczęła też grać pierwsza i druga liga. Mogą grać dłużej. Realny termin wznowienia tych rozgrywek to 6-7 czerwca. Sezon mógłby być kontynuowany do końca lipca. Chcemy, by rywalizacja rozstrzygnęła się zielonej murawie, a nie przy zielonym stoliku. Pandemia nas nie opuści, ale wszyscy powtarzają, że czerwiec i lipiec to mogą być najlepsze miesiące. Musimy je wykorzystać – zapowiada Zbigniew Boniek.”

***

„Tylko kibiców żal...”

„Już pojutrze otwarte mają być bazy treningowe. Na początku maja piłkarze oraz członkowie sztabów szkoleniowych mają przejść testy na obecność koronawirusa, a zaraz potem ligowe ekipy mają wrócić do zajęć w małych grupach. Przypomnijmy, że w ten sposób trenują już w Niemczech, a w Czechach zespoły Fortuna Liga takie treningi mają od poniedziałku. W liście do Premiera RP Mateusza Morawieckiego futbolowi decydenci przedstawili raport z planem powrotu do gry. Wiele restrykcji, obostrzeń, a także rewolucyjnych zmian ma pomóc w powrocie na piłkarskie boiska. Co jest w dokumencie? Przede wszystkim chodzi o zdrowie zawodników. Obowiązywać ma zasada jeden kucharz na jeden zespół. W ogóle żywieniu oraz higienie poświecono wiele uwagi. Ma być przygotowany system zakupów żywności, w którym artykuły spożywcze są dostarczane maksymalnie dwa razy w tygodniu, tak aby ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz. Z kolei klubową pralnią może zawiadywać tylko jedna osoba, która stale ma nosić maseczkę i rękawiczki.”

***

„Dariusz Czernik: Wszyscy chcą grać”

„Jak zapatrujecie się na pomysł powrotu do grania?
Tutaj jest wiele niewiadomych. Na pewno jest to bardzo skomplikowane. Przede wszystkim trzeba przestrzegać wszystkich procedur, żeby maksymalnie zadbać o zdrowie zawodników. Trudno jednak coś więcej mówić, skoro nie wiemy, jakie będą terminy łagodzenia kolejnych restrykcji. Nie zostało to przecież powiedziane. Podam przykład wyjazdu na mecz. Czy ma się odbyć w dniu meczu czy jednak wcześniej? A jeżeli wcześniej, to co z miejscem zakwaterowania? Hotele są przecież pozamykane. Jeżeli zaś zostaną otwarte, to co zrobić w tej sytuacji? Wynająć cały hotel? Tutaj też pojawia się pytanie co do personelu takiego hotelu. Pytań i wątpliwości jest wiele.”

***

„Trzecia liga niemal pewna”

„To, że trzecia liga wróci do gry jest niemal pewne – zapowiedział na łamach „Dziennika Wschodniego” Konrad Krzyszkowski, przewodniczący Wydziału Gier Lubelskiego ZPN-u, zarządzającego rozgrywkom IV grupy III ligi, przytaczając prawdopodobne terminy: 30 maja, 3 czerwca lub 6 czerwca, ale nie tylko. Mówił też o przygotowywaniu dwóch wariantów zakończenia sezonu: do 30 czerwca i 19 lipca, a także różnych scenariuszach, by uniknąć natężenia spotkań. W każdej grupie zostało do rozegrania po 16-17 kolejek. Krzyszkowski zdradza, że jednym z pomysłów jest dzielenie lig na grupy mistrzowskie i spadkowe, by w gronie głównych zainteresowanych rozstrzygnęło się, kto wywalczy awans, a kto spadnie. Te wszystkie słowa wzbudziły w środowisku spore zamieszanie.”

***

„Oddali 50 strzałów”

„Wracając do dwóch spotkań, które Podbeskidzie zdążyło rozegrać, to nie tylko punkty i bramki, ale - przede wszystkim - gra „górali” mogła się podobać. Zarówno w meczu przeciwko Wigrom, jak i w starciu z Wartą, zespół spod Klimczoka stworzył sobie niezliczoną ilość sytuacji bramkowych, a statystyki wręcz... oszalały. W pierwszym z wymienionych meczów Podbeskidzie oddało 24, a w drugim aż 26 strzałów! Łatwo policzyć, że bielszczanie aż 50 razy próbowali pokonać golkiperów przeciwnego zespołu. Tymczasem oponenci „górali” przez 180 minut zaledwie pięciokrotnie niepokoili Martina Polaczka, który w obu przypadkach zdołał zanotować czyste konto.”

***

„Dawid Gojny – był fanem Małysza”

„Sportowiec z innej dyscypliny sportu, którego pan podziwia(ł)? 
Bezdyskusyjnie Adam Małysz. W soboty i niedziele cała rodzina zasiadała do obiadu, a potem przed telewizorem. Podobała mi się „Małyszomania”. Nawet dmuchaliśmy na ekran gdy Adaś frunął nad skocznią (śmiech). Gdy odwoływano zawody, w naszej rodzinie była żałoba. 

Na co przeznaczyłby pan wygraną w Toto-Lotka?
Wybudowałbym dom i kupił porządny samochód. Pewną sumę odłożyłbym na koncie bankowym oraz wspomógł jakieś akcje charytatywne. W naszym kraju jest wiele biednych osób, w tym dzieci, a wielu tzw. bogaczy tego nie dostrzega. To smutne.”

***

„Czy cel uświęca środki?”

„W poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Arsenalu pojawił się komunikat o tym, że piłkarze „Kanonierów” zgodzili się na obniżkę pensji. - Miło nam poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie z piłkarzami, trenerem oraz sztabem szkoleniowym, aby wesprzeć klub w trudnej sytuacji. Redukcja 12,5 procent rocznego wynagrodzenia będzie miała miejsce poczynając od bieżącego miesiąca. Jesteśmy dumni i wdzięczni naszym piłkarzom oraz trenerom za wspieranie klubu, naszych pracowników i wspólnoty w tych bezprecedensowych czasach. Pierwszy raz w historii klubu doświadczamy takiego wyzwania - napisano w oświadczeniu, ale już wczoraj atmosfera solidarności została wystawiona na poważną próbę. Okazało się, według doniesień „Daily Mirror”, że nie wszyscy zawodnicy zgodzili się na redukcję wypłat! Mowa o trzech piłkarzach. Jednym z nich jest Mesut Oezil, najlepiej zarabiający gracz „Kanonierów”. Zawodnikiem klubu z Londynu mistrz świata z 2014 roku jest od 2013 r., kiedy to na Emirates Stadium trafił z Realu Madryt. Niemiec tygodniowo inkasuje... 350 tysięcy funtów. „

***

„Pora na zmianę adresu”

„Marek Koźmiński w wypowiedzi dla „Radio Punto Nuovo”, poruszył sprawę przyszłości Milika. - Niestety dla Napoli, ale wybór już został dokonany i w klubie nie zostanie – stwierdził wiceprezes PZPN, były zawodnik Udinese oraz Brescii. - Kilka tygodni temu była rozmowa prezesa z agentem Milika, ale bez rezultatu. Zdecydował się zmienić otoczenie. Wciąż jest młody, długa kariera przed nim, ma umiejętności techniczne i taktyczne. Jest ceniony na europejskim rynku, a przy tym nie kosztuje dużo. Ostatnio mówi się o Juventusie, ale też o Schalke 04. Mam nadzieję, że zostanie we Włoszech, zna te mistrzostwa i dobrze się tu czuje. Juventus to Juventus, nie ma co ukrywać...”

 

GAZETA WYBORCZA

„Bundesliga ma plan powrotu na 9 maja”

„Premierzy Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii w rozmowie z dziennikarzami "Bilda" stwierdzili, że rozgrywki Bundesligi mogą zostać wznowione 9 maja. Oczywiście bez udziału publiczności. Zdaniem prezesa Bayernu Monachium Karla Heinza Rummenigge to bardzo pozytywny sygnał dla klubów. - Ważne jest to, byśmy nadal pracowali nad prawnymi i medycznymi aspektami, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem – powiedział.”

Więcej TUTAJ

***

„Kusząca władza w związkach sportowych. Niektórzy prezesi chętnie przedłużą sobie kadencję”

„Informator „Wyborczej” podkreśla, że Bońkowi nie opłaca się przedłużać kadencji, bo popierany przez niego Koźmiński dziś nie ma z kim przegrać. Sam prezes, gdy ogłoszony został projekt "tarczy antykryzysowej", w którym Ministerstwo Sportu przedstawiło możliwość przedłużenia kadencji we wszystkich związkach, mówił, że nie zależy mu na tym i chce zrobić wybory jeszcze w tym roku. I to mimo że w projekcie ustawy przełożenie wyborów nie było możliwością, ale obowiązkiem.”

Więcej TUTAJ

 

SUPER EXPRESS

„Michał Karbownik trafi do Realu?! Kolejny klub zainteresowany piłkarzem Legii!”

„Według informacji portalu Eldesmarque Karbownikiem zainteresowany jest również inny klub z Półwyspu Iberyjskiego. Do walki o lewego obrońcę chce się włączyć Real Sociedad. Zespół z Kraju Baksów to obecnie czwarta drużyna ligi hiszpańskiej. Na rozwój wypadków zapewne będzie trzeba poczekać ze względu na pandemię koronawirusa. Ale niewykluczone, że Legia niebawem zarobi kilka milionów euro na swoim talencie.”

Więcej TUTAJ

***

„Janusz Filipiak: Gol nie może być ponad drużyną!”

„Czy jest pan rozczarowany postawą kapitana, który jako jedyny z drużyny nie zgodził się na obniżkę pensji?
Dziś piłkarz był w klubie i dyskutowaliśmy na ten temat. Jutro rozmowy będą kontynuowane. To trudna sytuacja i dla zawodnika i dla klubu. Staram się go zrozumieć, to jego ostatni kontrakt... Ale w grę wchodzą bardzo duże pieniądze. Skoro cała drużyna zgodziła się na redukcję płac, to nie możemy zrobić wyjątku dla kapitana. Byłoby to bardzo źle odebrane przez pozostałych zawodników. Zobaczymy jak cała sprawa się skończy. Na pewno nie zgodzimy się, by Janusz Gol zachował obecne zarobki. Natomiast nieprawdą jest, że piłkarz za karę został przesunięty do rezerw. Oddelegowanie do drugiej drużyny może nastąpić tylko w wypadku słabej formy sportowej.”

Więcej TUTAJ


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się