Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Własne

Niech wygra... zdrowszy?

Autor: Bartosz Adamski
2020-08-12 16:03:43

Jeśli przy obecnym regulaminie ten sezon zostanie rozegrany w całości, będzie to cud. Nie ma racjonalnych przesłanek, by wierzyć, że wszystko odbędzie się bez komplikacji. Wręcz przeciwnie: co chwilę pojawiają się dowody, by poddawać w wątpliwość możliwość dokończenia rozgrywek. O ile w ogóle się na dobre rozpoczną.

Wytyczne od Sanepidu są następujące: jeśli ktoś w drużynie jest zakażony, wszyscy, którzy mieli z nim styczność, muszą poddać się izolacji. W praktyce najczęściej oznacza to kwarantannę całego zespołu, czyli tydzień wyjęty z treningów grupowych. A to w gruncie rzeczy jest równoznaczne ze storpedowaniem sezonu.

Teraz jeszcze wykryty koronawirus w Wiśle Płock, Lechii Gdańsk, Legii Warszawa czy Pogoni Szczecin nie jest szczególnie odczuwalny. Straciliśmy tylko sparing, zamiennie nazywany również Superpucharem Polski. Ale pomyślmy, co by to oznaczało w momencie, gdy liga byłaby już w pełni. Zwłaszcza, powiedzmy, pomiędzy kolejkami 24 a 26, kiedy spotkania będą rozgrywane co trzy dni. Mogłoby to zagrozić paraliżowi nawet trzech serii gier, w dodatku na samej mecie. Czasu później na rozegranie tych meczów w zasadzie nie będzie, liga więc nie zostanie dokończona, trzeba będzie ustalać wyniki przy zielonym stoliku.

To najbardziej pesymistyczny scenariusz, ale w dobie obecnej nowej fali zakażeń, całkiem możliwy.  Z prostego rachunku prawdopobieństwa wynika, że nie unikniemy kolejnych przypadków koronawirusa w Ekstraklasie. Zwłaszcza że w niższych szczeblach rozgrywkowych już one nadeszły. Taka Polonia Bytom w III lidze nie zagrała jeszcze żadnego spotkania, choć akurat w jej szeregach wszyscy są zdrowi. Ma tego pecha, że kolejni przeciwnicy zmagają się z koronawirusem. Będzie musiała późną  jesienią i nawet w grudniu grać non-stop nie ze swojej winy.

Nastąpiło ogólne rozprężenie w narodzie i zawodnicy oraz pozostali członkowie drużyn też nie zamierzają potulnie poruszać się jedynie po drodze dom - klub, co pokazał choćby ostatni przykład Erika Exposito i Marka Tamasa. Oni w zasadzie stosowali się do zaleceń, ale tylko połowicznie, bo klub piłkarski pomylił im się z nocnym. Dali się akurat złapać, ale na pewno takich osób było więcej. Nikt przecież nie będzie siedział w czterech ścianach zamknięty pod kloszem przez 24 godziny.

W zasadzie jedynym w miarę optymalnym rozwiązaniem na rozegranie sezonu bez dużych przeszkód jest zastosowanie się do wytycznych UEFA. Ona przekazuje wprost: na kwarantannę udają się zaś tylko ci zawodnicy, którzy mają pozytywny test na obecność koronawirusa. Jeśli jest przynajmniej 13 zdolnych zawodników do gry (w tym dwóch bramkarzy), grać można, a nawet trzeba. A w razie konieczności, należy skład uzupełniać juniorami. W przeciwnym razie walkower. Pojedyncze przypadki mogą być już zawsze, tego nie unikniemy, a trzeba nauczyć się z tym żyć. Zakażonego zawodnika trzeba będzie po prostu traktować jako kontuzjowanego.

To może być zatem totalnie loteryjny sezon, zwłaszcza w europejskich pucharach. Nie tylko z uwagi na fakt, że rozgrywany będzie w rundach eliminacyjnych tylko jeden mecz, ale też z powodu możliwych kolejnych zakażeń COVID-19. W ten sposób najprawdopodobniej swojego najbliższego przeciwnika w I rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów pozna Legia, bo w Dricie Gnjilane jest zarażonych kilka osób i zapewne nie uda się rozegrać meczu z Linfield. Kosowianom poważnie grozi walkower, Irlandczycy z Północy zatem nie przemęczając się, przejdą do kolejnej rundy. A takich przypadków pewnie będzie więcej. Może się zatem okazać, że do fazy grupowej wejdzie nie ten, kto lepiej gra w piłkę, tylko ten, co lepiej się izoluje i jest zdrowy. Może być tak, że lepiej jest siedzieć w domu niż trenować.

Czeka nas zatem edycja pełna wątpliwości i paradoksów. Chciałoby się powiedzieć: niech wygra lepszy. Ale raczej tego roku bliższe prawdzie będzie sparafrazowane powiedzenie: szczęście sprzyja zdrowszym.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się