Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Pawel Andrachiewicz / PressFocus

Ekstraklasa: Białek o krok od Wolfsburga. Świerczok w Piaście za pół miliona euro. Simić nowym zawodnikiem Zagłębia

Autor: zebrał Paweł Łopienski
2020-08-15 02:21:51

Piątek obfitował w wiele piłkarskich emocji, ale standardowo działo się również w gabinetach ekstraklasowych klubów. Bartosz Białek jest jedną nogą w nowym klubie, z kolei niewiele dzieli Jakuba Świerczoka od powrotu na polskie boiska. Zagłębie Lubin pozyskało również nowego obrońcę. Wzmocnień dokonały również oba krakowskie kluby.

Jak poinformował Łukasz Olkowicz z "Przeglądu Sportowego", Bartosz Białek jest jedną nogą w VfL Wolfsburg. Zagłębie zarobi pięć milionów euro, wypłacone w jednej racie oraz otrzyma 10% od kolejnego transferu.

Kilka godzin wcześniej Tomasz Włodarczyk na portalu meczyki.pl informował, że klubem, do którego Białek trafi, będzie Borussia Moenchengladbach.

***

Jak podają bułgarskie media, rozmowy Jakuba Świerczoka z Piastem znajdują się obecnie na finiszu, a klub z  Okrzei wg informacji podanej przez lokalnego  dziennikarza – Metodiego Szumanowa – jest w stanie zapłacić za napastnika nawet 500 tys. euro. Jeśli do tego transferu dojdzie, będzie to największa w historii kwota jaką Piast zapłacił kiedykolwiek za pozyskanie gracza z innego klubu.

***

24-letni chorwacki obrońca Lorenco Šimić został nowym zawodnikiem Zagłębia Lubin. Piłkarz związał się z klubem dwuletnią umową z opcją przedłużenia o kolejny rok.

***

21-letni bramkarz Karol Niemczycki został nowym zawodnikiem Cracovii, związując się z klubem trzyletnią umową.

***

Dawid Abramowicz podpisał dwuletni kontrakt z Wisłą Kraków. 29-letni lewy obrońca w poprzednim sezonie reprezentował barwy Radomiaka Radom.

***

Jak podał Śląsk Wrocław w oficjalnym komunikacie, Guillermo Cotugno doznał uraz podczas jednego z treningów. Doszło do uszkodzenia przyczepu mięśni przywodzicieli, a kontuzja wykluczy Urugwajczyka z gry w pierwszych meczach nowego sezonu.

***

Komisja Ligi Ekstraklasy ukarała zawodników Śląska Wrocław Erika Exposito i Marka Tamasa karami finansowymi po 30 tysięcy złotych za niezastosowanie się do zaleceń dotyczących stosowania podstawowych środków prewencyjnych opracowanych przez Komisję Medyczną PZPN w zakresie izolacji społecznej.

- W ocenie Komisji Ligi zachowanie obydwu zawodników nosiło znamiona nieetycznego i niesportowego. Tego typu nieprzemyślana postawa może zniweczyć wielomiesięczną pracę wielu osób, czuwających nad bezpiecznym przebiegiem widowisk sportowych - napisał w komunikacie na stronie Ekstraklasy SA przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki.

Źródło: Ekstraklasa

***

Jak poinformował portal legia.net, Rafael Lopes został zgłoszony przez warszawski klub do rozgrywek Ekstraklasy w sezonie 2020/2021.

***

18-letni pomocnik Wiktor Preuss został zgłoszony przez Piasta Gliwice do rozgrywek PKO Ekstraklasy.

Źródło: 90minut.pl

***

Były piłkarz Legii, Salvador Agra, został piłkarzem CD Tondela, czyli klubu z portugalskiej ekstraklasy. Na początku maja jego kontrakt z warszawską drużyną został rozwiązany za porozumieniem stron.

***

Wisła poinformowała o podpisaniu z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie umowy dotyczące dzierżawy Stadionu Miejskiego na potrzeby rozgrywania meczów Ekstraklasy i Pucharu Polski. Umowy zostały zawarte na czas nieokreślony.

***

Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektora Sanitarnego, zapewnia w rozmowie ze sport.tvp.pl, że kluczowym w sytuacji wokół futbolu będzie zachowanie samych piłkarzy.

"Polska piłka ma problem z Covid-19? Do tej pory w sześciu klubach PKO Ekstraklasy wykazano zakażenie koronawirusem. Za każdym razem chodziło o pojedynczego piłkarza czy członka sztabu.

Jarosław Pinkas: Przy takiej liczbie graczy, a także członków sztabów szkoleniowych i działaczy, nie jest to specjalnie duża liczba. Jesteśmy na 15. miejscu w Europie w kontekście zapadalności na Covid-19. W Polsce nie jest ona zbyt wielka. To pochodna ilości wirusa w populacji, ale w przypadku piłkarzy może tego być zdecydowanie mniej, a na tym powinno zależeć graczom. Kluczowe jest racjonalne zachowanie.

Jak wygląda rola GIS-u gdy w drużynie piłkarskiej dochodziło do zakażenia?

Każdy piłkarz jest traktowany jak normalny obywatel. Jeśli stwierdzano zakażenie, dostawaliśmy informację o przypadku dodatnim. Przeprowadzaliśmy dochodzenie epidemiczne, zawodnik był izolowany, a przy tym analizowaliśmy, kto powinien zostać objęty kwarantanną. Informacje przekazywali na ogół klubowi lekarze. Trudno nam o zachowanie proaktywne, bo związków sportowych jest mnóstwo, a drużyn jeszcze więcej. Staramy się, by nasze rekomendacje były uniwersalne. Sport w Polsce jest bezpieczny.

Czwartkowe spotkanie ze środowiskiem piłkarskim przyniosło dobre efekty?

Spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ekstraklasy było owocne. Rozmawialiśmy o stworzeniu dobrych praktyk przeciwdziałających epidemii. Futbol nie jest specjalnie kontaktową dyscypliną, co potwierdzają badania przygotowane przez Duńczyków. Na boisku nie jest łatwo o zakażenie, bo nie ma wielu kontaktów między graczami. Zawodnicy są w miarę bezpieczni, ale muszą mieć świadomość, że żyją i wybiegają na boisko w czasie pandemii".

Więcej przeczytasz TUTAJ

***

Piłkarz Wisły Płock, u którego zdiagnozowano w ostatnim czasie koronawirusa, w poniedziałek powróci do treningów. Poinformował o tym rzecznik prasowy klubu, Michał Łada.

***

UEFA poinformowała o podziale sędziów na kategorie na pierwszą część sezonu 2020/2021. Awans zanotował Bartosz Frankowski, który trafił do pierwszej kategorii.

Elite (27 sędziów)

Szymon Marciniak

Kategoria pierwsza (55 sędziów)

Bartosz Frankowski, Paweł Gil, Paweł Raczkowski, Daniel Stefański

Kategoria druga (91 sędziów)

Krzysztof Jakubik

Kategoria trzecia (105 sędziów)

Tomasz Musiał

***

***


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się