Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Youtube

Zimowy raport 2x45: Ciekawi piłkarze z europejskiego rynku z kartą na ręku. Pomocnicy (2)

Autor: Bartosz Adamski
2019-02-17 15:00:59

Zimowe okienko transferowe wciąż jest otwarte, polska liga jest jedną z niewielu, gdzie ciągle można dokonywać wzmocnień, więc zawodnicy z kartą na ręku powinni przychylniej patrzeć w kierunku Ekstraklasy. A jest w kim wybierać wśród pomocników. Przyjrzeliśmy się graczom, którzy mogliby być w zasięgu transferowym naszych zespołów.

Zestawienie bramkarzy i obrońców TUTAJ.

***

Staraliśmy się patrzeć realnie i nie wybierać zawodników, którzy w najlepszym razie przyszliby tylko do Legii Warszawa lub Lecha Poznań za rekordowe pieniądze. Próbowaliśmy nie uwzględniać piłkarzy, którzy szykują się do zakończenia kariery, aczkolwiek kilku zawodników po trzydziestce znalazło się w naszym zestawieniu. Pomijaliśmy też takich, którzy ostatnio leczyli poważne kontuzje albo nie grali dłużej niż pół roku.

W sumie wyselekcjonowaliśmy 22 nazwiska. Najwięcej udało nam się wyszukać wartościowych szóstek i ósemek. Nie skupialiśmy się tylko na potencjale finansowym czołowych klubów Ekstraklasy, ale staraliśmy się brać pod uwagę również możliwości mniej zamożnych zespołów, dlatego podzieliliśmy piłkarzy według trzech kategorii. Na niektórych zawodników mogłyby spojrzeć także kluby pierwszoligowe.

W pierwszej kolejności uwzględnialiśmy zawodników, którzy status "bez klubu" mają maksymalnie od dwóch-trzech miesięcy, ponieważ wiemy, że okres przygotowawczy już minął i nasze kluby potrzebują zawodników gotowych na już, ewentualnie do niewielkiego dopracowania fizycznego. W szczególnych przypadkach dodawaliśmy jednak do listy także graczy będących bez przynależności zespołowej od lata. Są to jednak tacy piłkarze, wobec których ze względu na CV nie można przejść obojętnie i jeszcze kilka miesięcy temu raczej niechętnie spoglądaliby na oferty z Polski.

Pogrupowaliśmy piłkarzy nie tylko według głównej pozycji (większość jest w stanie grać również w innych strefach boiska), ale także - z naszego punktu widzenia - według stopnia ich aktualnej przydatności.

Poniższa lista aktualna na dzień 17 lutego 2019 roku.


ŚRODKOWY/DEFENSYWNY POMOCNIK

To mógłby być hit:

Gustavo Campanharo (Brazylia, 4.04.1992) - Może grać i na szóstce, i na ósemce, i nawet na dziesiątce, ale najlepiej czuje się jako łącznik zadań defensywnych i ofensywnych. W Łudogorcu Razgrad nigdy nie mógł się przebić w stu procentach, choć najczęściej, gdy grał, to prezentował się nieźle. Z bułgarskim potentatem występował w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Jest bliski powrotu do ojczyzny, może zagrać w Chapecoense, ale póki co kontraktu nie podpisał.

Gojko Kacar (Serbia, 26.01.1987) - Zawodnik już ponad trzydziestoletni, ale pod względem CV stałby się automatycznie gwiazdą w naszej lidze. W Bundeslidze zanotował 171 meczów dla Herthy Berlin, Hamburgera SV i FC Augsburg. Ostatnio reprezentował barwy Anorthosisu Famagusta, ale z powodu zaległości finansowych opuścił cypryjski klub w połowie stycznia.


Ciekawe warianty:

Carlos Pena (Meksyk, 29.03.1990) - Niespełna dwa tygodnie temu rozstał się z Glasgow Rangers, choć w ostatnich latach wypożyczany był do ligi meksykańskiej. Niedawno mówiło się o jego przejściu do... GKS-u Tychy, ale pierwszoligowiec temu stanowczo zaprzecza. Wydaje się, że mógłby dać spokojnie radę nawet w Ekstraklasie. Mówimy przecież o 19-krotnym reprezentancie Meksyku, który był nawet na mistrzostwach świata 2014 i wystąpił przez 10 minut z Chorwacją.

Aleksey Evseev (Rosja, 30.03.1994) - Jest wychowankiem Zenitu Sankt Petersburg, dla którego udało mu się nawet zagrać jedenaście razy w pierwszej drużynie. Przed sezonem 2017/18 zmuszony był jednak odejść w pogoni za regularną grą do Urału Jekaterynburg i tam w poprzednim sezonie grywał sporo. Ten sezon miał jednak nieudany i od początku roku jest bez klubu.

Sebastian Eriksson (Szwecja, 31.01.1989) - Siedmiokrotny reprezentant Szwecji, który w CV ma 29 gier w Serie A dla Cagliari. Przez zdecydowaną większość swojej kariery związany był z IFK Goteborg. Minione pół roku spędził w greckim Panetolikosie, z którego odszedł na koniec stycznia. Trenuje obecnie z Goteborgiem, ale umowy na razie nie parafował.

Yacouba Sylla (Mali, 29.11.1990) - Jest 34-krotnym reprezentantem Mali, a w swojej karierze występował już m.in. w Premier League i Ligue 1. Dosyć często zmienia kluby, ostatnio grał w lidze belgijskiej dla KV Mechelen.

Rafidine Abdullah (Komory, 15.01.1994) - Ma na swoim koncie 64 mecze w La Liga 2 i prawie tyle samo w Ligue 1, gdzie debiutował w barwach Olympique Marsylia. Ostatnio los posłał go do Waasland-Beveren, a więc klubu o bardzo zbliżonych możliwościach finansowych do wielu polskich zespołów. Mówiło się, że może zagrać w Albacete, ale ostatecznie do Hiszpanii nie trafił.

Jorge Enriquez (Meksyk, 8.01.1991) - Przed obecnym sezonem po wielu latach gry w Meksyku zdecydował się na transfer do Europy i trafił do Omonii Nikozja. Na Cyprze 8-krotny reprezentant swojego kraju jednak się nie przebił i z końcem stycznia rozwiązał umowę.

Jon Errasti (Hiszpania, 6.06.1990) - Wiele lat swojej kariery spędził w trzeciej lidze hiszpańskiej w barwach rezerw Realu Sociedad, ale ma także na swoim koncie 25 meczów w La Liga dla Eibar i 63 na zapleczu Primera Division. W tym sezonie zagrał tylko dwa razy dla AD Alcorcon.

Gerson Acevedo (Chile, 5.04.1988) - W naszym przeglądzie słabszych lig europejskich reklamowaliśmy go już jako gwiazdę ligi litewskiej i niewątpliwie taką był. Pod względem umiejętności po prostu przewyższał te rozgrywki i poprowadził Suduvę do obrony mistrzostwa kraju. Z końcem roku jednak odszedł z Litwy i oczekuje na oferty. Ma już 31 lat, ale jesteśmy bardzo ciekawi, czy wyróżniałby się w Ekstraklasie.

Freddy Coronel (Paragwaj, 25.04.1989) - Od trzech lat występuje w lidze kazachskiej i spisuje się tam całkiem nieźle. W sumie w 72 meczach dla dwóch zespołów strzelił sześć goli i zanotował trzy asysty. Z końcem stycznia postanowił jednak odejść z Kyrył-Żar Petropawłowsk.

Christian Landu-Landu (Norwegia, 25.01.1992) - Przez całą swoją karierę związany z norweską Elitserien, w której grał dla dwóch zespołów - Vikingu Stavanger oraz Tromsoe. Przede wszystkim to zawodnik defensywny, co potwierdzają statystyki - w 172 meczach w lidze norweskiej strzelił tylko trzy gole i zanotował cztery asysty. Ma obecnie konkretną propozycję z Sandnes Ulf i najpewniej z niej skorzysta.

Marko Brtan (Chorwacja, 7.04.1991) - Jeden z najlepszych pomocników w lidze estońskiej. Dla mistrza tego kraju, Nomme Kalju, strzelił 10 goli w 23 meczach. Odszedł, bo chce spróbować swoich sił w mocniejszych rozgrywkach, ale póki co wiele propozycji do niego nie spłynęło.

Bouba (Burkina Faso, 5.04.1990) - Siedmiokrotny reprezentant Burkina Faso, który ostatnie lata spędził w lidze portugalskiej. Od zakończenia poprzedniego sezonu jest bez klubu, zatem na pewno ma zaległości treningowe, ale w Liga NOS zagrał w sumie 71 razy. Ostatnio występował w Belenenses.


Raczej najpierw na testy:

Omar Jama (Finlandia, 21.05.1998) - Ma 20 lat, a w lidze fińskiej już blisko 50 występów przez dwa sezony. Najpierw był podstawowym zawodnikiem PS Kemi Kings, a ostatnio Vaasanu Palloseura. Udało mu się nawet strzelić dwa gole. Do rozważenia raczej wyłącznie przez kluby pierwszoligowe.


OFENSYWNI POMOCNICY

To mógłby być hit:

Tornike Okriaszwili (na zdjęciu, Gruzja, 12.02.1992) - Jeszcze do niedawna był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Gruzji, ale jego rozwój zahamowała kontuzja naderwania więzadła krzyżowego, która ciągnęła się bardzo długo. Stracił przez nią w zasadzie szansę przebicia się w FK Krasnodar i od początku roku jest bez klubu. Niegdyś uważany był za wielki talent, spory potencjał widział w nim chociażby KRC Genk.


Ciekawe warianty:

Roland Alberg (Holandia, 6.08.1990) - Wychował się w Holandii, potem grał w Turcji, a nawet USA. W MLS prezentował się całkiem nieźle, ale po powrocie do Europy trafił do Bułgarii, gdzie w barwach CSKA Sofia w 11 meczach strzelił cztery gole. Minione pół roku spędził zaś w Panioniosie Ateny, ale tam wystąpił tylko w trzech spotkaniach i z końcem stycznia rozwiązał umowę.

Pau Morer (Hiszpania, 10.10.1995) - Hiszpan, który futbolu seniorskiego uczył się w Norwegii. W ostatnich latach odpowiadał za kreowanie gry Sandefjord i wychodziło mu to naprawdę nieźle. W sezonie 2018 wprawdzie jego zespół spadł z ligi, ale 23-latek strzelił dwa gole i zanotował 6 asyst. Testowany był w ostatnim czasie w Żalgirisie Wilno.

Alex Barrera (Hiszpania, 12.05.1991) - Mierzący aż 190 cm wzrostu ofensywny pomocnik przez większość swojej kariery związany jest z La Liga 2. Wychowywał się w Sportingu Gijon, zaś ostatnio grał w Extremadurze UD.

Ozkan Yildrim (Niemcy, 10.04.1993) - Dotychczas poza Niemcy nie wynurzył nosa. Zanotował 20 meczów w Bundeslidze dla Werderu Brema, ale ostatnio grał poziom niżej - najpierw w Fortunie Dusseldorf, a wcześniej w Eintrachcie Brunszwik. Bez klubu jest od lipca i w tym upatrujemy szansę na jego przenosiny do Polski.


Raczej najpierw na testy:

Nikola Mandić (Chorwacja, 19.03.1995) - Ma 23 lata i całkiem spore doświadczenie z lig chorwackiej i bośniackiej. Ostatnio reprezentował barwy słoweńskiego NK Krsko i mimo że generalnie miał pewne miejsce w składzie, to liczbowo nie imponował. Od początku tego roku jest wolnym zawodnikiem. Do rozpatrzenia raczej przez kluby pierwszoligowe.

Milan Vusurović (Czarnogóra, 18.04.1995) - Świetnie zapowiadał się dwa lata temu, gdy odpowiadał za kreowanie akcji Buducnosti Podgorica. Postanowił jednak przenieść się do Łotwy, a tam statystyki miał słabe. Ostatnio odbudowywał się w lidze bułgarskiej i wyszło to przeciętnie. Na Ekstraklasę byłby raczej za słaby, ale w I lidze powinien już dać radę. Niewykluczone jednak, że wróci do Buducnosti.

 

www.2x45.info

 


KOMENTARZE

Stwórz konto



Zaloguj się na swoje konto




Nie masz konta? Zarejestruj się