Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Tomasz Folta / PressFocus

Ekstraklasa i Zagłębie straciły kolejnego kozaka. Bohar dołączył do Bjelicy

Autor: Marcin Łopienski
2020-09-23 23:32:24

W przypadku tego transferu śmiało można napisać: człowiek wiedział, ale jednak się łudził. Temat odejścia Damjana Bohara przewijał się w mediach od tygodni, my liczyliśmy, że najlepszy skrzydłowy minionego sezonu zostanie w Ekstraklasie. Słoweniec w środę podpisał trzyletni kontrakt z NK Osijek.

Takich momentów najbardziej nie lubimy, bo ogólnie w naszej lidze piłkarskich diamentów jest jak na lekarstwo. No bo ilu kozaków, na pozycji Damjana Bohara, byście wymienili? Kamil Jóźwiak, Słoweniec, Luquinhas, Srdjan Spiridonović i Jesus Jimenez. Z piłkarzy, którzy w poprzednim sezonie błyszczeli na boiskach Ekstraklasy zostało raptem dwóch. I co ważne, gracz Górnika po przesunięciu do pierwszej linii błyszczy jeszcze bardziej. 

Wróćmy jednak do Bohara, bo to, że Słoweniec był jednym z najlepszych zawodników tej ligi, to fakt, nie opinia. 

2019/20: 36 meczów, 15 bramek, 5 asyst

2020/21: 35 meczów, 10 bramek, 7 asyst 

W klasyfikacji strzelców poprzedniego sezonu ustąpił tylko Gytkjaerowi, Angulo i Feliksowi. A w tym gronie Słoweniec jako jedyny był skrzydłowym. Nic dziwnego zatem, że w naszej klasyfikacji tej pozycji był gorszy tylko od Kamila Jóźwiaka, a opisaliśmy go tak: 

Czasem irytuje, ponieważ da się odnieść wrażenie, że chce grać i podawać tylko Żivcowi (oraz vice versa), ale biorąc pod uwagę jakie liczby kręci – zdecydowanie można mu to wybaczyć. W tym sezonie rąbnął 15 goli, do których dołożył 5 asyst. Niejeden typowy egzekutor mógłby mu pozazdrościć skuteczności, a przecież mówimy o zawodniku, który większość akcji rozpoczyna na skrzydle. Gdyby był nieco młodszy Zagłębie pewnie zarobiłoby na nim jakąś ładną, okrągłą sumkę. A tak mowa co najwyżej o milionie euro. Zainteresowanie zgłaszał Lech, chociaż nie dziwimy się poznaniakom, iż wahają się – Słoweniec ma wszak już 30 wiosen na karku. Jak na gracza w tym wieku, cena jest zaporowa. Z drugiej strony na kogo wydawać taką kasę, jeżeli nie na pozytywnie sprawdzonych w Ekstraklasie piłkarzy?”.

 

 

Nie pomyliliśmy się jakoś znacznie, bo według informacji „Super Expressu” Zagłębie zaakceptowało ofertę NK Osijek na kwotę ponad 700 tys. euro. Skoro portal weszlo.com napisał, że cena dla ekip z Ekstraklasy wynosiła milion euro, to Miedziowi zrobili naprawdę niezły interes. Za piłkarza, który za chwilę skończy 29 lat i nie chce dłużej grać w Lubinie, to zarobek przyzwoity. 

Na pewno stratny nie będzie również sam Bohar, którego transfer do Chorwacji wiąże się ze znaczną podwyżką. Jak dużą? Według portalu weszlo.com nawet pięciokrotną. Dziwić może kierunek odejścia skrzydłowego, konkretnie Osijek, a nie wielkie Dinamo Zagrzeb, ale klub, w którym od niedawna pracuje Nenad Bjelica ma plany na przyszłość. Pieniądze również. 

Stratna będzie na pewno Ekstraklasa, bo opuścił ją kolejny - jak na jej realia - znakomity zawodnik. Tylko tego lata z Polski wyjechali Igor Angulo, Christian Gytkjaer, Kamil Jóźwiak, Jorge Felix, Przemysław Płacheta i Bartosz Białek. Spore ubytki jakościowe jak na naszą nędzną ligę. To samo trzeba napisać w kontekście Zagłębia. Transfery Polaka i Słoweńca to ogromne straty ofensywy Miedziowych. Według medialnych doniesień klub już szykuje wzmocnienia, aleczy Adam Ratajczyk i Valon Ethemi okażą się godnymi następcami? Czas pokaże. 
 
Na dzisiaj Martin Sevela jest stratny o kolejnego kozaka. Podobnie jak cała Ekstraklasa. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się