Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Łukasz Sobala / PressFocus

Kolejny atak na nasze portfele, czyli nowe rozdania na rynku praw do transmisji piłkarskich

Autor: Andrzej Cała
2020-11-14 11:36:30

Nie jest łatwo być kibicem w kapciach, mieć na wyciągnięcie ręki dostęp do transmisji wszystkich najbardziej interesujących rozgrywek piłkarskich. Jakby mało było graczy na naszym rynku i abonamentów do opłacenia, do zabawy włączył się nowy rozgrywający. W dodatku z mocną kartą w ręku!

Żeby należycie wejść w temat, cofnijmy się do 1 listopada, tak będzie najłatwiej. Prawa do transmisji rozgrywek klubowych, bo to je wezmę na tapet, rozkładały się w Polsce następująco:

Canal+, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 4, Canal+ Now, Canal+ 4K, nSport+:

- Ekstraklasa

- Liga Angielska

- Liga Niemiecka (wybrane mecze)

- Liga Hiszpańska (wybrane mecze)

- Puchar Rosji

Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3, Eleven Sports 4:

- Liga Niemiecka (wybrane mecze)

- 2 Liga Niemiecka

- Superpuchar Niemiec

- Liga Hiszpańska (wybrane mecze)

- Superpuchar Hiszpanii

- Liga Włoska

- Liga Portugalska

- Liga Australijska

- 2 Liga Angielska

- 3 Liga Angielska

- Puchar Anglii

- Puchar Ligi Angielskiej

- Mecz o Tarczę Wspólnoty (Superpuchar Anglii)

Eurosport 1, Eurosport 2:

- Puchar Niemiec

- Liga Norweska

Polsat, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Sport News, Polsat Sport Premium 1/2/3/4/5/6:

- Liga Mistrzów 

- Liga Europy

- Superpuchar Europy

- Liga Młodzieżowa UEFA

- 1 Liga Polska

- Puchar Polski

- Superpuchar Polski

- Puchar Francji

- Liga Holenderska

- Liga Szkocka

- Liga Czeska

- Liga Chińska

- MLS

TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Sport:

- Liga Mistrzów (wybrane mecze)

- Liga Europy (finał)

- Klubowe Mistrzostwa Świata

- Ekstraklasa (wybrany mecz)

- Puchar Hiszpanii

- 2 Liga Polska

- 3 Liga Polska

- Puchar Włoch

- Superpuchar Włoch

***

Jak widać, jeśli chodzi o dostęp i możliwości, nie było na co narzekać. O ile oczywiście dysponuje się miesięcznie na tyle luźnym budżetem, by wykupić sobie dostęp do serwisów C+, sportowych kanałów Polsatu oraz pakietu Eleven Sports. Nie jest to najłatwiejsze, bo wiele sieci kablowych nie zdecydowało się na wprowadzenie oferty Polsat Sport Premium i trzeba sobie radzić za pomocą IPLI. Dość często wadliwej, ale to już insza inszość. 

Układ z trójką dominujących graczy płatnych oraz całkiem ciekawą, znacznie bogatszą niż jeszcze kilka lat temu ofertą telewizji publicznej, wydawał się może nie tyle optymalnym, ale takim… do przyjęcia. Tak, to chyba najbardziej właściwe określenie - do przyjęcia. 

Oczywiście, że chciałoby się mieć wszystko pod ręką w zasięgu jednego serwisu. Coś pokroju sportowego Netfliksa, ze wszystkimi prawami - do ligi polskiej, rozgrywek reprezentacyjnych, europucharów, no i załóżmy lig top 8 rankingu UEFA - za przypuśćmy 79 zł. mies. Tyle że to marzenie ściętej głowy, zapomnijmy.

Mieliśmy więc układ, o jakim wspomniałem, ale to już nieaktualne. Na początku tygodnia gruchnęła wiadomość, że prawa do Bundesligi przejmie od nowego sezonu zupełnie nowy gracz. 

“Skandynawska Nordic Entertainment Group (NENT Group) nabyła wyłączne prawa do transmisji niemieckiej Bundesligi i 2. Bundesligi w Polsce, po podpisaniu 4-letniej umowy z Bundesliga International, spółką zależną DFL Deutsche Fußball Liga. Umowa obowiązuje od sezonu 2021-22 do końca sezonu 2024-25” - mogliśmy przeczytać.

Co to dla nas oznacza? Nic innego niż to, że trzeba będzie wykupić dostęp do kolejnego serwisu - Viaplay. Zostanie on uruchomiony w Polsce w sierpniu 2021 roku, a dostęp ma kosztować 34 zł miesięcznie. Niemało, oj niemało.

Coraz bliżej wejścia na polski rynek serwisu DAZN, który chociażby w Niemczech zrobił ogromną furorę, ale u nas rozkręcać ma się powoli, bez ważnych praw piłkarskich. Przynajmniej na razie. 

Eleven i Canal Plus utraciły Bundesligę, za to pozyskały prawa do transmisji rozgrywek we Francji. Ligue 1 Uber Eats już od najbliższej kolejki, aż przez cztery lata, pokazywały będą wspomniane stacje, lecz umówmy się - to akurat trudno określić transferem jeden do jednego, bo rozgrywki znad Sekwany i Loary nie cieszyły się u nas nigdy taką popularnością, jak te nad Renem i Szprewą. Nie ten kaliber.

 

 

 

Kolejną bardzo ważną informację przyniósł Maciej Kmita z Wirtualnej Polski. W przypadku potwierdzenia jego doniesień, mielibyśmy w temacie praw do transmisji niemal jasność.

Karuzela wyhamuje jednak tylko na moment. O ile Canal+ prawa do Premier League do końca sezonu 2021/2022, to Polsat tylko do końca tego sezonu posiada wykupiony pakiet europejskich pucharów, a Eleven Sports Serie A. Być może to na te karty postawi DAZN albo… kolejny gigant, Amazon.

Kibic w kapciach na nudę narzekać nie może. Jego portfel już tak. I raczej nic nie wskazuje, żeby tendencja miała się zmienić na naszą korzyść.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się