Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Krzysztof Porebski / PressFocus

Znaki zapytania przed 18. kolejką Ekstraklasy. Czy Wisła znów zatrzyma Pogoń, a Cracovia spadnie na dno?

Autor: Karol Bochenek
2021-02-19 15:00:39

W nieco mniej śnieżnej niż ostatnio aurze do gry wracają nasi ligowcy. Ponieważ zima trochę popuściła, oczekujemy kolejki nieco bardziej obfitej w emocje od poprzedniej, większej liczby goli i… Nie, tyle wystarczy, z oczekiwaniami wobec Ekstraklasy nie ma sensu przesadzać. Co ciekawego czeka nas w 18. kolejce? Podpowiedzi znajdziecie w naszym ligowym cyklu.

1. Czy Wisła Kraków znów zatrzyma liderującą Pogoń? 

Pogoń Szczecin przystępująca do meczu z Wisłą w Krakowie jako lider tabeli to nie jest nowa sytuacja. Z identyczną mieliśmy do czynienia pod koniec jesienno-zimowej części poprzedniego sezonu. „Portowcy” po 5 meczach bez porażki byli wówczas na fali wznoszącej, „Biała Gwiazda” po 10 przegranych z rzędu ugrzęzła na dnie tabeli i mało kto dawał jej szansę na zwycięstwo. A jednak, zgodnie z ekstraklasową logiką, najgorszy pokonał najlepszego i role się odwróciły - Wisła złapała dobrą serię, natomiast Pogoń wpadła w dołek i pogrzebała swoje szanse na historyczny sukces. Przed spotkaniem przy Reymonta „Portowcy” muszą mieć się na baczności. 

KURS BETSSON NA MECZ WISŁA KRAKÓW - POGOŃ SZCZECIN: 1 - 2.70, X - 3.10, 2 - 2.65

2. Czy Wisła Płock dobije do 5 zwycięstw z rzędu? 

Wisła Płock to być może najdziwniejsza drużyna w Ekstraklasie. Odkąd za trenowanie „Nafciarzy” wziął się Radosław Sobolewski, ich postawa to sinusoida, istna droga od ekscytacji do frustracji i w drugą stronę. Dla jasności, rozbijmy tę kwestię na atomy: 

- tuż po objęciu sterów Sobolewski notuje serię 6 kolejnych zwycięstw, jego zespół pokonuje m.in. Legię, Wisłę Kraków Raków oraz Jagę i przez moment zajmuje pozycję lidera;

- po hossie przychodzi bessa - Wisła w 19 kolejnych spotkaniach wygrywa tylko 2 razy, zdobywa łącznie raptem 14 punktów; 

- kiedy Nafciarzom zaczyna grozić spadek, nieoczekiwanie się podnoszą, wygrywając 4 kolejne mecze;

- przychodzi nowy sezon i kolejna seria - 12 meczów, tylko 2 zwycięstwa i 10 zdobytych punktów;

- i znowu - gdy Wisła stała się jednym z głównych kandydatów do spadku, zdołała wygrać 4 kolejne mecze i dziś bliżej jej do miejsca na podium, niż do pozycji oznaczającej degradację. 

Piątej wygranej z rzędu „Nafciarze” poszukają w Warszawie. Teren trudny, ale możliwy do zdobycia, co udowodnił Górnik, Jaga i Stal. Przy dobrych wiatrach Wisła, która ma też do rozegrania zaległy mecz ze Stalą, za chwilę może mieć tyle samo punktów, co Raków. No chyba że znów wpadnie w gigantyczny kryzys. 

KURS BETSSON NA MECZ LEGIA WARSZAWA - WISŁA PŁOCK: 1 - 1.44, X - 4.33, 2 - 7.00

3. Raków czy Zagłębie - kto wygrzebie się z kryzysu? 

Oba zespoły nie wygrały od czterech spotkań, zdobywają w tym czasie po nędznym punkcie. Oba  wiosną miały walczyć o ambitne cele, Raków to nawet o mistrzostwo, ale zamiast tego, wpadły w poważne kryzysy, z których nie będzie łatwo się wygrzebać. I w Częstochowie, i w Lubinie mają olbrzymie problemy ze strzelaniem goli (puste liczniki od czterech kolejek), a patrząc na samą grę, trudno spodziewać się nagłej poprawy w tym aspekcie. Bezbramkowy remis i kolejny etap kryzysu to zatem całkiem realna opcja. 

KURS BETSSON NA MECZ ZAGŁĘBIE LUBIN - RAKÓW CZĘSTOCHOWA: 1 - 3.10, X - 3.30, 2 - 2.25

4. Czy Cracovia spadnie na ostatnie miejsce w tabeli?

„Pasy” od dawna grają słabo, a atmosfera w szatni wydaje się być daleka od ideału. Widać to na boisku, gdzie Cracovia sama się męczy i przy okazji męczy innych - mniej atrakcyjny dla oka futbol niż też prezentowany przez ekipę Michała Probierza po prostu nie istnieje. Dodajmy do tego dużą liczbę obcokrajowców, z którymi nie da się utożsamiać, i niekończące się konflikty prezesów z zawodnikami, w tym z oddanymi pasiastym barom wychowankami. Czy można się dziwić, że Cracovii nie idzie? No nie można. 

Ewentualna porażka w Mielcu przy zwycięstwie Podbeskidzia będzie oznaczać, że „Pasy” osuną się na dno tabeli. To całkiem realny scenariusz, ale może potrzebny krakowskiemu zespołowi? Nie należymy do zwolenników terapii szokowej, jednak w pojedynczych przypadkach może to być skuteczne rozwiązanie. 

KURS BETSSON NA MECZ STAL MIELEC - CRACOVIA: 1 - 2.85, X - 3.00, 2 - 2.60

5. Czy Lech poradzi sobie z beznadziejnym na wyjazdach Śląskiem?

Lech, zespół, który nie potrafi wygrać już od sześciu spotkań, ma w tej kolejce wielką szansę, by się odkuć. To Poznania przyjeżdża Śląsk, który w tym sezonie przywiózł z delegacji tylko 7 punktów, i oczywiście jest jedną z najsłabiej radzących sobie na wyjazdach drużyn. Czy „Kolejorz” wykorzysta tę okazję? No cóż, na swoim stadionie wygrywa wprawdzie rzadko, ale kiedyś musi nadejść moment przełamania. A jeśli nie ze Śląskiem, to z kim? Dalej będzie tylko trudniej. 

KURS BETSSON NA MECZ LECH POZNAŃ - ŚLĄSK WROCŁAW: 1 - 1.57, X - 4.00, 2 - 5.50


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się